• |
ide | kryesore

Gjinekologu rrëfen çastet e fundit të nënës që humbi jetën nga COVID-19: Kërkoi të shikonte foshnjën

Arkiva, Lajme, Të fundit

32-vjeçarja nga Elbasani Ana Rrapushi në fillim të muajt shkurt solli në jetë djalin e saj, Dionin. Por fëmijën e saj të dytë Ana nuk e gëzoi, pasi një dittë më parë covid 19 i mori jetës nënës së re. Lindja e fëmijës nuk u bë në maternitet, por pranë spitalit Covid 2, pasi nëna ishte në intubim. Gjinekologu Rezart Ajazi thotë se operacioni u bë në kohë rekord, në 2 minuta bebi u nxor nga barku i nënës.


“Rasti ishte sfidë sepse gjendja e saj ka qenë e rënduar pasi ishte në intubim. Duhej të veproje shumë shpejt. Gjithë operacioni ka zgjatu 30-40 minuta, ndërsa bebja u nxor për dy minuta,”- tha Rezart Ajazi, obestetër-gjinekolog. Pas ardhjes në jetë të fëmijës së dytë gjendja shëndetësore e Anës u përmirësua, por ky lajm i mirë nuk zgjati për shumë kohë. Një ditë më parë 32-vjeçarja që nuk vuante nga asnjë sëmundje, humbi jetën përballë Covid 19.


“Gjatë gjithë kohës më pas u interesuam për mbarëvajtjen porsraminatore, shkoi çdo gjë mirë pasi nëna u çintubua, madje kërkoi dhe fëmijën e saj. Më pas vetën agravimi i kësaj sëmundje solli fatalitetin. Shumë teori të mjekësisë kjo sëmundje i ka lënë në pozita të vështira”, tha Ajazi. Mjekët thonë se gjatë periudhës së pandemisë raste të nënave shtatzënë të prekura nga koronavirusi janë të përsëritshme.

“Unë sot jam pas një shërbimi 24 orësh dhe kam operuar dy nëna që ishin me Covid 19. Janë mbi 25 raste që janë trajtuar në spitalin tonë që kanë shkuar shumë mirë. Por rasti i 32-vjeçares së intubuar në gjendje të rëndë dhe shumë kritike për jetën siç edhe u tregua më pas nuk kemi pas. Ka qenë sfidë për ne”, tha Ajazi./ tch

4 Comments

 1. PO PO NUK I KENI BERE HOLLUES GJAKU SEPSE KENI PASUR FRIKE PER HEMORAGJI NGA OPERACIONI JA KAQ E THJESHTE ESHTE! OKSIGJENI NE TRUP NEPERMJET ENEVE TE GJAKUT QE JANE NE MUSHKERI FURNIZOHET DHE NQS GJAKU MPIKSET NGA KORONA CFARE KARIN TE TRANSPORTOJE NE KOHE OPTIMALE SEPSE QARKULLIMI I GJAKUT SIDOMOS NE MUSHKERI NGADALESOHET DHE JU I FUSNI OKSIGJEN ME TUB DHE JA DIGJNI ME KEQ MUSHKERITE SEPSE NUK E ABSORBON DOT SASINE E OKSIGJENIT PER SHKAK TE BLLOKIMIT TE ENEVE TE GJAKUT NE MUSHKERI! ME ASPIRINA 400 C, HOLLUES GJAKU, VITAMINA D3+ZINK DHE FRUTA AGRUME, KIWI DHE CAJRA NATYRALE LUFTOHET KORONA O KRIMINELA INJORANTE ME BLUZA TE BARDHA QE MOS BEFSHI HAJER NE JETE TE JETEVE!

  1. Car trapin po thu? Jeni bere te gjith profesora, mos flisni per gjera qe nuk ia keni aspak idene.
   Qe pas vdekjes se Gruas se portierit Strakosha, (ndjese nuk me kujtohet emri i te ndjeres) ne te gjitha maternitetet tona eshte ber standarte qe pas cdo lindje te injektojet hollues gjaku, thjesht per parandalim.
   ps. A eshte bere ne kete rast une nuk di ta them, por di qe pergjitjsisht behet.

  2. Dhe dicka o mjeshter qe jep keshilla mjekesore, vitamina D nuk perthithet dot nga organizmi ne qoftese nuk eshte prezente vitamina K2. Mos i thuj robve kot te konsumojne aspirina e paracetamol se te shkaterrojne veshken e melcine nese konsumohen me shumice (max 2-3 dite).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu