• |
ide | kryesore

“Pashë fotot e Kobe të vdekur”: skandali i detajeve të gjyqit të Vanessa kundër policisë së LA

-Instant, Sport

Foto e trupit të pajetë të Kobe Bryant, e copëtuar nga shpërthimi i helikopterit në të cilin ai humbi jetën, papritmas shfaqet në celularin që një burrë i tregon baristit. Kamerat e sigurisë e tregojnë qartë ndërsa ai zgjeron pamjen, për ta bërë djalin, që i shërbeu atij disa pije, të kuptojë atë që po sheh. “Hej! Sapo pashë fotografitë e Kobe Bryant të vdekur. Një pije për të gjithë ”, u mburr baristi me zë të lartë. Këto janë detaje të reja tronditëse të zbuluara nga procesi gjyqësor që Vanessa Bryant i ka paraqitur departamentit të policisë së Los Angeles (LAPD). Sherifi Alex Villanueva e kishte siguruar, në orët menjëherë pas aksidentit që tronditi botën më 26 janar, që Kobe, vajza e tij Gianna dhe 7 viktimat e tjera të aksidentit në kodrat e Calabasas, pak jashtë LA, do të trajtoheshin. me privatësi maksimale. Në vend të kësaj, njerëzit e tij, jo vetëm kanë shkelur premtimin, por ato foto kanë qarkulluar brenda stacionit të policisë dhe rajonit të zjarrfikësve për ditë me radhë, madje janë shfaqur në publik. Pikërisht ajo që Vanessa, ende në lot për vdekjen e burrit dhe vajzës së saj, donte të mos ndodhte.


Vanessa ka paditur prej kohësh LAPD, duke kërkuar dëmshpërblim për neglizhencën dhe cënimin e privatësisë, duke pretenduar se policët dhe zjarrfikësit kanë bërë foto të paautorizuara të turpave të pajetë të Kobe, Gianna dhe viktimave të tjera, duke i ndarë ato më pas me kolegët që nuk kishin asnjë lidhje me hetimin dhe me civilë. Ashtu si baristi në klubin Norëalk. Gruaja e Bryant tani kërkon që të zbulohen emrat e katër policëve të cilët më shumë se të tjerët kanë qarkulluar fotot, gjë që Sherif Villanueva dëshiron t’i shmangë. Kërkesa, megjithatë, përfshin detaje tronditëse të asaj që indinjoi Vanessën: ato fotografi janë bërë jo vetëm një burim krenarie brenda rajonit, diçka për tu mburrur gjatë një pushimi ose për të thyer mërzinë e një udhëtimi patrullimi. Këtu futet gjithashtu edhe si sherifi, sapo mësoi se çfarë po ndodhte, i dha 48 orë kohë të tijve për të zhdukur fotot, në mënyrë që incidenti të mbetej sekret, diçka për të cilën nuk duhet të flitej më kurrë.


Sipas avokatëve të Vanessa, zbuluar nga Los Angeles Times, ishte vetëm një polic ai që bëri fotografitë e kufomave, me idenë për t’i ndarë me kolegët. I caktuar në vendin e aksidentit, ai do t’i kishte marrë ata nga 25 deri në 100, menjëherë duke filluar t’i ndante me pjesën tjetër të departamentit. Brenda 48 orësh, shumica e agjentëve të Villanuevës kishin parë ose kishin marrë imazhe të trupave të pajetë të Kobe dhe viktimave të tjera, foto të mbetjeve njerëzore, disa të dallueshme si të Kobes, të bëra në Kodrën e Calabasas. Edhe disa zjarrfikës, ndërhyrësit e parë atë 26 janar, kishin bërë fotografi me telefonët e tyre smart dhe kishin nisur ti qarkullonin mes kolegëve të tyre. Një nga policët e caktuar në postën në bazën e kodrës, ai që duhej të mbante larg njerëzit që nxituan në vendin e aksidentit, kishte marrë disa fotografi të Kobe dhe i ndau menjëherë me dy persona të tjerë, dy civilë, duke i mbajtur në memorien e telefonit të tij, deri në hetimin e brendshëm, atë që Sherif Villanueva donte ta mbante të fshehtë. Një tjetër, pasi kishte dëgjuar se fotot po qarkullonin brenda rajonit, i kërkoi disa herë dhe, pasi i mori, i dërgoi fotografitë e trupit të pajetë të një prej fëmijëve një mikeshe me të cilën luante video lojëra në internet.

Sjellja më e rëndë, sipas detajeve të procesit gjyqësor të ngritur nga avokatët e Vanessa, është ajo e studentit të policisë që i tregoi ato tek baristi në Norëalk. Ai ishte caktuar të ruante hyrjen në shtegun që çon në vendin e aksidentit, i erdhën disa fotografi të trupave të Kobe dhe vajzës së tij dhe filloi t’i shpërndaheshin. Dy ditë pas aksidentit, ai me krenari ia tregoi mbesës e tij. Po atë mbrëmje, studenti shkon për një pije në një lokal. Për ti bërë përshtypje një gruaje, një kliente e klubit si ai, ai nxorri telefonin e tij celular dhe i tregoi asaj fotografitë e vendit të aksidentit, të trupit të Kobe të copëtuar nga shpërthimi. Pastaj ai shkoi në banakun e lokalit dhe fillon të flasë me banakierin. Kamerat e vëzhgimit e përjetësojnë atë ndërsa nxjerr telefonin e tij celular, hap galerinë e fotove dhe fillon të rrotullohet nëpër to, duke i treguar burrit prapa banakut, duke zmadhuar dhe zvogëluar në mënyrë që t’i japë bashkëbiseduesit të tij një pamje më të mirë. Njëra nga fotot që shihet përmes kamerave të sigurisë tregon trupin e pajetë të një vajze të re. Tjetra portretizon qartë eshtrat e Kobe. Menjëherë pas kësaj, banakeri mburret në të gjithë vendin për atë që sapo pa. Ishte pikërisht ky episod që nxiti hetimin e çështjeve të brendshme, e bëri sherifin të zbulonte se çfarë po ndodhte në departamentin e tij, u dha njerëzve të tij 48 orë për t’i zhdukur ato foto të vjedhura. E është pikërisht kjo që Vanessa nuk mund ta falë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu