• |
ide | kryesore

Burgosja e mjekut Edvin Prifti/ Si u përdor SPAK për fushatën e 25 Prillit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Edi Rama valëviti edhe një herë sot flamurin e reformës në drejtësi për fushatën e 25 Prillit. Në një monolog të gjatë, rrethuar nga ekranet gjigande, kryeministri tha se drejtësia e re nuk është aty ku duhej të ishte, por se është duke i dhënë rezultatet e para.


Si shembuj të këtyre rezultateve, përmendi edhe arrestimin e mjekut Edvin Prifti, i cili u vu në pranga për dyshimet se mori rryshfet nga pacientët që operonte në QSUT. Kjo nuk është hera e parë që emri i kardiokirurgut përdoret në fushatën e PS, por diferenca është se sot ai është i lirë dhe arrestimi i tij u shpall i paligjshëm nga Apeli i Gjykatës së Posaçme.


Sipas avokatit të mjekut, Edvin Prifti u la i lirë, sepse ai nuk përbënte rrezikshmëri shoqërore dhe se nuk mund të cënonte provat në procesin gjyqësor.

Por çfarë e nxiti prokurorin e SPAK të kërkonte një arrestim të paligjshëm?

Ditën që u zhvillua gjyqi, mjeku u paraqit vetë në gjykatë dhe po atë ditë u krijua një situatë, që ngre dyshime të forta se prokurorët e SPAK e kërkuan burgosjen e mjekut në presionin e fushatës së PS.

Sepse arrestimi i mjekut u njoftua fillimisht në një takim elektoral të Partisë Socialiste në Tiranë. Ishte pikërisht kryeministri Rama që e njoftoi burgosjen e kardiokirurgut, para se prokurorët e SPAK ta kërkonin zyrtarisht në sallën e gjyqit dhe para se trupi gjykues ta miratonte.

“Sistemi ka filluar të funksionojë. Bashkë me gjykatësen, u arrestua edhe një mjek, shef pavijoni që ju gjetën në shtëpi paratë e dynjasë. Është një lajm shumë i mirë për sistemin, kjo do të rrisë besimin e njerëzve që të denoncojnë dhe faktikisht në rastin e mjekut ka pasur një denoncim, të cilin e ka përcjellë drejtori i spitalit në sistem”, u shpreh Rama në takimin elektoral në Tiranë, para se të zhvillohej gjyqi.

Flet mjeku Edvin Prifti: Është sulm nga Edi Rama. Unë s’kam bërë asgjë jam i pastër

Pak orë pas kësaj deklarate, mjeku Edvin Prifti u shfaq në hyrje të gjykatës së Posaçme dhe tha se ishte i lirë dhe nuk ishte arrestuar. Megjithëse duke qenë i ndërgjegjshëm për presionin e Ramës ndaj SPAK dhe trupit gjykues, kardiokirurgu tha se deklarata e kryeministrit mund të ishte një lapsus ose një urdhër për prokurorët dhe gjykatësit.

“Deklaratat e kryeministrit duhet t’i komentojë i gjithë publiku. Në rast se nuk ka qenë në dijeni, por thjesht është lapsus, gjë që do dëshiroja ta besoja, pasi mendoj se mund të ketë qenë lapsus, në të kundërt mund të ketë një urdhër që ai iu ka dhënë prokurorisë dhe drejtësisë shqiptare. Nuk di ta them nëse është presion, urdhër apo lapsus, por kjo gjë do të vërtetohet tani, sapo të hyj në gjykatë. Unë jam Edvin Prfiti, jam këtu”, ishin fjalët e mjekut, që vuri në dukje presionin politik ndaj SPAK.

Në seancën gjyqësore ndodhi pikërisht ajo që kishte lajmëruar kryeministri në takimin e Partisë Socialiste. Kardiokirurgut Edvin Prifti iu vunë prangat dhe u dërgua në qeli, ndërsa në ditët në vazhdim emri i tij u përdor në fjalimet e Edi Ramës si një nga sukseset e reformës në drejtësi.

Arrestimi u përdor edhe sot si rezultat i reformës në drejtësi, pa marrë parasysh se mjeku është i lirë dhe jo i arrestuar. Vetë Rama më pas, në monologun e tij, pranoi se ka një lodhje kur flitet për reformën në drejtësi.

“E di mirë se jeni lodhur, duke pritur me dekada drejtësinë që ju meritoni dhe që ne, shumica e sotme, PS duam për Shqipërinë, që unë dua për fëmijët tanë” tha kryeministri duke zbuluar edhe pse-në e presionit të tij për arrestimin e mjekut.

Pikërisht se është i ndërgjegjshëm për këtë lodhje dhe për perceptimin se reforma në drejtësi nuk ka sjellë rezultatet e premtuara në këto katër vite, për fushatën e PS nuk ka rëndësi që Apeli i Gjykatës së Posaçme e shpalli të paligjshëm arrestimin dhe e ktheu kardiokirurgun në shtëpi. Sepse kur mbeten më pak se dy muaj nga zgjedhjet, Rilindjes i duhen arrestimet, qofte sa për sy e faqe, vetëm që reforma në drejtësi të duket sikur bën drejtësi.©Lapsi.al

Edvin Prifti apelon vendimin, çfarë thotë për 500 milionë lekët e gjetura në shtëpi


28 Comments

 1. “Parate e dynjase” te pidhit te teto Anetes!
  Eshte kardiokirurg ne karriere tjetri. Vetem cmimet nderkombetare i vlejne mijera euro!
  PO JU BASTARDET BOLSHEVIKE TE KRISTAQIT DHE ENVERIT I DONI MJEKET FUKARENJ DHE PALAÇO KASHTE PER PROPAGANDE SI BRATAJ DHE PIPERO!

  1. Ja pse vidhet ne shqiperi. Doktori eshte kokrra legenit dhe meriton burgun. Akoma me legena jane kto vemjet qe e mbrojne

  2. Kur te fusin duart ne xhep diten qe je ne hall per shendetin tend te nenes femijes apo burrit gruas ndjen sekelldine dhe revolten me te madhe se kurdohere ne jete ! Keta mizerjet e pashpirt si puna e ketij doktorr plehres qe pa 2000euro nuk te fut ne operacion ose prit me muaj duhen zhdukur nga lagja e jo me nga spitalet publike ku 90% si puna e ketij halese i ke. Vetingu duhet te filloje nga mjekesia se pari fare se nuk ka gje me te rendesishme se shendeti i jot a i te dashurve te tu !

  3. ky eshte me zi edhe se Saliu edhe se Rama edhe se Meta Ruci e me rradhe. Se ky palo doktorr si shume te tjere te vjedhi diten qe je me ne hall, diten qe ke femijen semure … Keta duhen perzene nga cdo funksion publiik e jo me hyjnor apo njrezor si duhet te jete nje mjek

  4. NAMUT, na…! E hange byrekun per sot. Ma budalla nga t,tan. Budall lind nuk bahesh.
   Doktor Edvini asht rreth 50 vjec. Asht fat i madh qe ka le ne Shqipni.
   Te kishte le ne Gjermani, ky doktor , do kish 15 vjet qe ka mbaru shkollen. Me nje rroge 4 mije euro ne muaj, hiq shpenzimet per ushqim , veshmbathje, makine , ndricim , ngrohje, femijet, etj . po themi i mbeten rreth 1000, 1500 euro ne muaj. Ne vit rreth 15 mije euro.
   Per 15 vjet bajne 225 mije euro kursim.
   Ndersa ne Shqiperi kaq ky i ban per 1 vit.
   Fat i madh qe ka le ne Shqipni.
   Mirepo tash po hiken per Gjermani. Dhe po shef se si i ban 250 mije euro ne vit.
   Kokrra e legenit je o NAMUTI, NAA…

 2. Per brezin e ri, qe nuk e ka pare dramen “Arturo Ui” te interpretuar mjeshterisht nga Shkelqim Basha, rekomandohet drama.
  Ram rumpalla s’eshte gje tjeter vecse nje i semore mendor i etur per pushtet qe aktron ne cdo moment te jetes se tij. Krijese e peshtire qe eshte ngjitur pas pushtetit si muti pas kepuces.

  1. edvin haleja është ai që është, por ne që e kemi promovuar dhe votuar jemi haletë e vërteta, pra fajin e kemi ne “populli i ndershëm”.

 3. Ed rumpalla mbarsi nje mal dhe mali polli nje mi .Te gjithe jemi te ndergjegjeshem qe mjeket marrin leke as qe diskutohet ,por te pakten shpetojne jete,po politikanet qe vjedhin dynjane ,gjykatesit dhe prokuroret gjakpiresa ,cfare jete shpetojne?.Kemi pare drejtora militante partishe qe jane bere milionera ,ish kryetare komunash miljardera dhe si ka hyre gjemb ne kembe.Ramallari beri kriminelat deputete kryetar bashkie ,drejtore ,tatimore e gjithfare lloj zyrtaresh .pushti rrufjani ,maskarai komandon njeriun e ndershem,dhe e vjedh nga mengjezi ne darke pa ja bere syri terr.E hhh kjo eshte Shqiperia qe duam,po nuk u hoq nga fjalori Shqiptareve fjala parti ky vend zbehet kurre.

 4. Sali Berisha dhe familja e vajzës së tij, bashkojnë në një çështje të vetme, dy dënimet e fundit të dhëna, në dy vende të Bashkimit Europian, dy ditët e fundit.

  Vetë Sali Berisha duhet të akuzohet për influencë të pushtetit në një një çështje korruptive, në interes të familjes së vajzës, ndërsa familja e vajzës së tij, përveç falsifikimit të dokumenteve zyrtare, duhet të përballet me akuzën e pastrimit të parave.

  Nëse SPAK e ka të vështirë të ngrejë akuzën, le të lexojë dosjen e Sarkozisë dhe atë të vajzës së persidentit rumun, për të kuptuar se si duhet të bëhemi një vend i Bashkimit Europian.Ja shpellkare të salihut do shikoni spakun ku te mbaroje se hetuari dosjen salih-jamarber te kuptoni se kush eshte spaku o dykambere ne nje dere po vij dy dylbere

 5. Sa e kuptoke politiken ti o vesh gjate paske qene dreqi vete ,e ke humbur kote qe nuk te kane vene kryetarin e spak qe tja rruaje Sales edhe mua .Po bej njehere te vetme nje koment per te qene mor qenef se na cave karin me te njejtin ,o te shkerdhefsha fare dhe fis palo kurve/kurvi.

 6. Boll i lave breket me mut o Rilindas simpatizant, atij qw te ka hequr breket

  Ky kryeminister ne menyre te perseritur, kryen aktivitet te paligjshem ne tendera.

 7. Vete Rama eshte shembulli me i mire i deshtimit total te reformes ne drejtesi. Nese reforma ne drejtesi do te kishte funksionuar, sot Beqja, Manastirlliu, Veliaj, Ahmetaj me ne krye Ramen, minimalisht do duhej te ishin nen hetim.

 8. Papapapa sa delirant eshte, i duket sikur eshte CoE i noj kompanie teknologjike dhe po prezanton “produktin e ri”.

  O Klluf, dhe kjo reforma jote ne drejtesi eshte si “shtatzania e Griseldes se Rroshit”- jastek me pupla:).

  Kush eshte futur ne burg nga ata qe kane abuzuar me fondet publike nga drejtesia e re? Ku jane peshqit e medhenj?

  Yt te qifsha robt, monster njeri.

 9. Une e lexova artikullin po nuk pashe gjekundi se si ishte perdorur SPAK per fushate dhe se kush e kishte perdorur.

  Mjekut te PD rra ne rjeten e drejtesise nga hetimet e asaj gjyqtares qe kishte vu Sala.
  Atij iu provua mimarrja dhe iu kapen gjys milioni euro ne shtepi.

  Pse mos e permendi Rama kete rast si rast suksesi? Sigurisht qe bq rave te shqupit ju vje hidhet, se jane msu me Gjin Gjonin qe deshen me e vu deputet ne Lezhe.

  Edhe nj gjo, arrestimi i doktorit ishte i ligjshem. Gjykata e la te lire sepse nuk perben rrezik shoqeror dhe se nuk perben rrezik te manipuloje provat.

  1. O ti bythqir, nese i eshte provuar mitmarrja dhe ju gjet 0.5 milion euro ne shtepi (nese si ka te justifikuara), athere pse e leshoi drejtesia? Dmth Rama po mburret me ate qe ka lene te lire Drejtesia e Re?!

   Dicka nuk shkon, o eshte i korruptuar dhe denohet dhe pastaj valvite si flamur, por jo ta valvissesh si flamur antikorrupsioni kur ai eshte i lire.

   Do ti besoje Drejtesise se re kur ky robqir te coje dosje ne SPAK apo kur Spak te hetoje te gjithe ata qe kane vjedhur fonde shteterore dhe zgjedhjet.

   Dhe ne qe jemi per tu denuar te gjithe hajdutet majtas djathtas nuk jemi si ti bythqir Rilindje por jemi shqiptar qe duam me shume veten tone se partine dhe liderin e saj.

   1. O sa kar qe qeke. I bo nder epitetit shqupist.

    Po ti shkruaj edhe nje here me ngadale qe ti kuptosh gjonat.

    Gjyqtarja e Saliut u kap duke bo pazare me kte doktorin e PD qe i donte eurot ne zarf.
    Mbi kete baze prokuroria fillon hetimet dhe i gjen gjys milione euro ne shtepi dhe ne zyre.
    Mbas kesaj dyshimet quhen te provuara dhe prokuroria e rras mbrenda per mitmarje.
    Fakti qe gjykata e liroi nuk do te thote qe eshte i pafajshem, por qe do gjykohet ne liri.

    SPAK nuk varet nga Rama. FARE. Ate dosjen e “vjedhjes” se votave e kane kalu nja dy a tre prokurore te PDs dhe nuk gjeten gje dhe ia kalun PDs qe nxjerr extrakte per kara si puna jote.

    Hajdutet majtas edhe djathtas do ti shikosh mbas ca muajsh. Pse kujton ti jane bo kaq aleate te medhenj Iliri me Saliun?

    Tani ato fjalet Bythqir, Shqiptar, Rilindas, Majtas, Djathtas, Ne dhe Ju shkruji ne nji cope leter dhe ngule letren te ajo gozhda ne hale.

    Te fala nga Zyrihu

    1. Ti qernke me trap se ai qe po kritikon, qenke idiot komplet, dhe mashtrues i lindur, virtyt i rilindjes ky valle???
     Se pari “Gjyqtarja e Saliut u kap duke bo pazare me kte doktorin e PD qe i donte eurot ne zarf.” Kjo qe thua ti eshte e pa vertete, eshte mashtrim. E verteta eshte qe prokuroria ka pergjuar nje telefonate ndermjet Gjygjtares dhe segretares se Gjykates, ku segretarja i thoshte gjygjtares qe mjeku do 2000€ ne zarf. Mjeku nuk eshte kapur ndonjehere duke kerkuar para. Ky rast eshte njesoj si te me pergjojne mua duke fol ne telefon me nje shok dhe te them une qe filan minister kerkon 30% per filan tender, kjo nuk perbene prove per te arrestu ministrin.
     Pa dyshim qe ai kirurgu eshte nje bir kurve qe meriton te kalbet ne burg, por ama duhen zbatuar ligjet.

    2. Per shqupist mu me rrun karin o Zyrih Mallakastre dhe ti Igli Baxhella. Spaku i rilindjes tuaj ju ben zbor vetem atyre qe korruptojne me 1000 lekesha policet. Kur te fus ne burg Spaku hajdutet e fondeve publike dhe te votave athere do te besoj Spakun. Dhe deri tani, Spaku eshte bere si aneks i Rilindjes, o komunista robqire.

   2. O kar me nyje se leshoi drejtesia, hetimi vazhdon dhe ai do dali ne gjyq e me siguri do perfundoi ne burg o kar. Vetem se po hetohet ne gjendje te lire. Po prap burgu e pret o kar.

 10. Edvin karaxhoz-shkerdhata asht n’menopause,prandaj edhe kokrra e kollomoqit qe ka n’vend te truve,nuk i funksionon.
  Mjere NE per k’te kryemut drogaxhi.
  Mashtruesi klloun flet per rezultate dhe Shqiperia BUZEQISHE?!
  O sa mire ….po DASH-i (USA)cfare tha mor aman???!!!
  Ku i shkune pordhet Edvin shkerdhos???

 11. Çfar pati spaku doli e leruan gjyqtaret e saliut do dal neser ramuti te thot ,dhe kjo do u kostoi shqipetarve po doli i pa fajshm do paguajn prap si me fullanin per spektaklin qe gatoi ramuti paguan veshgjatet shqipetar 10 miljon € demsheprblim ,dhe dicka ne te dyja rastet u perdoren prokuror diberan nga ramuti e ulsiu

 12. Deri tani nga aspaku nuk është parë që të hetohen vërtetë kriminela.Se nuk e bën dot sepse ata kriminela janë rilindja.Ata i kanë vënë dhe nuk mund të hetojnë vetveten.Sa skandale kanë ndodhur deri tani nga Rama e company.Sa afere vjedhje e korupsioni!!!Sa para të pista!!!Kë po heton aspaku!!!Asnji.Dhe lavdërohet me sanitare e infermiere dhe një kardiokirurg i nivelit ndërkombëtar.Dhe ai u lirua!!Megjithatë kush është më e rëndë ,të marësh lekë duke bërë punë të këqia apo të marësh dhuratë për një shpëtim jete.Dhe del e lavdërohet me atë pseudo reformë juridike me drejtues ish sigurimsa e me gjithë njerëz të Ps!!!

 13. tani ketij priftit iu kapen apo jo 500 milion ne shpi, se po del tani qe ia futi Rama per zgjedhje e se ai ishte i pafajshem

 14. ca llogjike kari: per inat te vjerres shkoj me mullixhiun. nqs nje person eshte i korrputuar dhe kapet me presh ne dore (per shembull si like floriri) duhet te denohet. smund te mbroni nje te korrputuar vetem per inat te rames.

  1. Po pra llogjike kari, i nxjerr robt ne prostest per Liken, vriten 4 vete per bythen tende, dhe ti me Liken ben qeveri dhe biles e ben dhe president.
   Tamam llogjike Kari ose Ramazani ose Rilindje.

 15. Por në kapitullin për Shqipërinë të raportit të përvitshëm të organizatës Freedom House “Vendet në Tranizicion” të vitit 2018, një përmbledhje të së cilit e përgatiti në atë kohë “VOA”, thuhej se arritjet në luftën kundër korrupsionit u zbehën nga zgjedhja si president i Ilir Metës, “i cili shihet nga shumë qytetarë si simbol i korrupsionit” .

  Një akuzë tepër e rëndë kjo e bërë nga një organizatë e cilësuar herë pas here dhe nga vetë Ilir Meta, si më prestixhioze në arenën ndërkombëtare. E teksa paraqet vështirësitë e implementimit të Reformës në Drejtësi dhe ngjitjes së njerëzve më të korruptuar në vend në krye të shtetit, “Freedon House” përmend me emër dhe mbiemër pikërisht Ilir Metën si pengesën më të madhe të reformës në drejtësi. Akuzë që vijon dhe sot e kësaj dite ndaj tij!Shpellkaret nuk mbrojne priftin e pasur me leket e hallexhive por urdheri nga byrektorja e pd eshte beni sikur e mbroni per inat të rames

 16. Ilir Muti u zgjodh nga Edvin Shkerdhua persident,me motivacionin “Rezultate te larta ne vjedhje dhe ndihme te pa kursyer ndaj qeverise te ridhjerjes dhe te kreykarit te PSSh-se, per mshefjen e fakteve te krengritjes se 21 Janarit 2011,te ndersyer nga Edvin ShkerdhRama”
  I paharruar qofte kujtimi i tij!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.