• |

Video/ City siguron gjysëmfinalen e FA Cup 6 minuta nga fundi: Gundogan e De Bryune dënojnë Everton

Pas cerekfinaleve të Champions, tani edhe gjysmëfinalja e FA Cup është arritur nga Manchester City. Edhe pse lojtarët e Guardiolas kanë pritur deri në 84 ‘për të eleminuar Everton e Ancelottin. Pas një fraksioni të parë të lojës me pak raste shënimi, në pjesën e dytë Fernandinho dhe Foden shkuan pranë golit të kualifikimit. E megjithatë për Citizens realizuan Gundogan, përpara se De Bruyne të bënte 0-2 në minutën e 90. Southampton gjithashtu shkon në gjysmëfinale: 3-0 ndaj Bournemouth.

Ëndërra ‘katërshe’ mbetet e gjallë për Manchester City, i cili arrin në gjysmëfinale të FA Cup në dëm të Everton falë dy veprimeve të kampionëve të tij në minutat e fundit. Një pjesë e parë pa emocione: dy goditje të Foden që u bllokuan nga mbrojtja e Toffees; pastaj, në anën e kundërt, goditja e Digne që u evituan nga Steffen, që mbajti ndeshjen të ekuilibruar. Në minutën e 35-të filtri magjik i Sigurdsson i dha mundësinë Calvert-Lewin të shfaqej i vetëm kundër Steffen, por portieri i Citizens në rrëshqitje lehtësoi ndërhyrjen pasuese të Dias. Në fund të pjesës së parë, Mina goditi në mënyrë të përsosur në zhvillimet nga këndi, por gjeti Zinchenko, gati të shpëtonte mbi vijë në shtyllën e dytë.

Në fillim të pjesës së dytë Fernandinho pasoi për Sterling, por anglezi hezitoi dhe Virginia është i kujdesshëm në shtyllën e parë. Dueli mes të dyve rinovohet në të 58’ dhe Virginia këtë herë kryen një mrekulli të vërtetë, duke devijuar me majat e gishtave. Foden shkoi shumë afër avantazhit me një goditje që fshikulloi shtyllën. Gjithçka vendoset më pas në minutën e 84: në goditjen e Laporte, Virginia grushtoi në traversë dhe me kokë Gundogan e shtyu topin në rrjetë. Kundërsulmi fitues i De Bruyne vlen për 0-2 përfundimtar në Goodison Park. Sfida mes Ancelotti dhe Guardiola fitohet nga spanjolli.