• |
ide | kryesore

Vjedhja e të dhënave/ Veliaj dekonspiron veten, zbulon preferencën e Fahri Balliut

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Për më shumë se 40 minuta kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj lëshoi një lumë akuzash për portalin lapsi.al në emisionin Real Story në Neës24 pas publikimit të skandalit të vjedhjes së të dhënave të mbi 910 mijë qytetarëve të cilat janë vënë në funksion të fushatës së PS.


Veliaj në fillim e pranoi se PS ka një databazë të saj për votuesit dhe se ajo që ka publikuar lapsi.al është një tabele në formatin exel i cili sipas tij është lehtësisht i manipulueshëm.


Por këtu bëri një gafë sepse zbuloi preferencën e gazetarit Fahri Balliu të cilën lapsi.al nuk e ka publikuar.

“U sajua një tabelë exel dhe thonë që këta dinë gjithçka për ne. Dhe gjetja më e madhe ishte që Fahri Balliu votonte LSI-në dhe jo PD-në. Sikur çfarë zbuluan. Një gjë që e dinte i madh dhe i vogël dhe qartazi gallatë televizionesh dhe portalesh” – tha Veliaj duke u përpjekur të relativizojë skandalin.

Ne fakt, askush, asnjë portal nuk ka raportuar për preferencën politike apo të dhënat e Fahri Balliut, ndaj lind pyetja: “Ku e di Veliaj se çfarë është raportuar në database e PS për këtë person?”. ©LAPSI.al

13 Comments

 1. Duke mos bere sens ne keto akuza, pasi eshte Berisha njeriu qe i ka sjelle trauma ketij vendi dhe per me teper qe ka bashkepunuar me Miloshevicin dhe gjityhe udheheqesit serbe ne dem te interesave te vendit qe nga viti 1992.

  Ndoshta ka ndonje informacijon te gabuar nga njerezit e gruas Liri Berisha, te cilet jane ne hierarkine me te larte te sherbimit sekret serb!Byrektori qe eshte dhe gazekari i kesaj letre pacavure

  1. Ik mer klush kurve, se nuk i ha njeri mo keto prralla me Berish. Ju vidhni e beni gomarlliqe e shkelje ligji cdo dite dhe fajin jua paska Berisha. Ju duhen qire robsh o sperma jugosllave.

 2. Ceshtja eshte shume serioze dhe sensitive. Nuk behet fjale si duket vetem per Tiranen por gjithe vendin. Njerzit afer PS po perpiqen te kundersulmojne duke ulur nivelin rreth nje tabele excel duke shpresuar qe te pakten, skandali te mesohet pas zgjedhjeve.

  Balla ne fillim jo vetem konfirmoi faktin por deklaroi se “behej fjale per nje liste te krijuar nga puna ne terren”. Pra, si lloj i punes se fshehte “agjenturore” te para 90-es. Media e Bollinos e cilesoi si dicka qe edhe mund te mos ekzistonte fare pasi sipas tyre “ka shume burime nga ku mund te jene origjinuar te dhenat elektronike” dhe jo domosdo autoresia eshte e PS ose nga e-Albania. Ky cjapi sot deklaron se eshte “excel ” dhe e manipulueshme. Pra, duke u perpjekur te mbulojne vetullat, po nxjerrin syte.

  Pra duket qe nder vite PS administron nje baze te dhenash personale te shtetasve qe origjinon nga organet shteterore. Te Tiranes kishte mundesi te plote pasiqe ka patur ne administrim gjendjen civile te bashkise. Ne menyre te perseritur permes te ashtuquajtureve identifikim te adresave per shtetasit, ka kryer proces dere me dere neper Tirane para 2013, per te marre si duket informacion pikerisht ne funksion te “patronazhimit”.
  Kuptohet edhe ne nivel kombetar ka patur mundesi te kete akses ne regjistrin e shtetasve dhe jo me larg se ne kohen e ish minister te brendshem “kapter” Lleshit ky i fundit perseri vazhdonte me punen e adresave.
  Edhe per keto zgjedhje ajo ka shume te ngjare te shfrytezoje te dhenat personale te shtetasve ne menyre te paligjshme dhe te fshehte per qellime elektorale. Ato do te perpiqen sigurisht te zbehin skandalin si dhe shtyjme cdo veprim hetimi pas zgjedhjeve. Dhe te mendosh qe te tilla te dhena sensitive ka te ngjare ti disponojne tipa si Doshi, Frroket, Hasanbellinjte etj., elemente te krimit te organizuar te cilet jane patronazhistet e vertete te rilindjes.

  1. tom doshi i ka , dhe shume te tjere, problemi eshte qe aty jane te dhena per shume njerez qe kane qene kunder krimit dhe ka nga ata qe jane , ish oficer policie, ish prokurore ish opgj, ish gjyqtare, ish oficer te shish , etj keto te dhena tani mund ti marre cdo lloj kategorie njerezish jo vetem shoket bande te ramapjelljes

 3. Kurre nuk kam votuar Sektin satanik ngjyre vdekje.gjithmone PD edhe pse nuk ka qene ajo perfektja.ate qe ben PD ne 8vjet,mavite nuk e bejne dot per 80 vjet.tik tak tik tak -12

 4. Kur skandali i Panamasë që zbuloi paratë e fshehura të elitës botërore, nxorri në dritë edhe një shqiptar, të lidhur ngushtë me politikën e të gjitha krahëve në Tiranë, Baze publikoi se bëhej fjalë për një biznesmen të quajtur, Ismail Mulleti, ndërtues në vitet ’90, dhe ish-aksioner i një prej hoteleve më të rëndësishme në Tiranë “Hotel Tirana”.

  Por këto biznese ishin thërrime përballë kompanisë “GFI Techologies”, ku ai është bashkëpronar, kompani e cila është e skeduar se fsheh pasuritë në parajsa fiskale në Panama. Baze shkruan se pas këtij biznesmeni, fshihet deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo dhe djali i ish kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha.

  “Ismail Mulleti është mbulesa e Genc Pollos në çdo biznes që nga viti 1996 dhe koncesioni i ngjyrosjes është njeriu që mbulon Shkëlzen Berishën. Lekët i paskan çuar deri në Panama po këta nuk duhen çuar aq larg. S’është keq Burgu Bënçës”Byrektore pune nate e dite,por ne fund aprasin e tritanit ne bythe do e mbani per zgjedhjet e ardheshme,tete vjet prasin ne bythe jeni mesuar o shpellkare të cecenit salih

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu