• |
ide | kryesore

Skandali me të dhënat e qytetarëve/ ECPMF: Prokuroria i ushtron presion gazetarëve të Lapsi.al që të dorëzojnë databazën

-Instant, Lajme, Të fundit
 Qendra Europiane për Lirinë e Shtypit ka reaguar pas thirrjes në SPAK  të dy drejtuesve të Lapsi.al, Armand Shkullakut dhe Andi Bushatit, për të deklaruar rreth skandalit të përdorjes së të dhënave të qytetarëve për qëllime elektorale nga qeveria.

“Më 14 Prill 2021, Prokuroria Speciale Kundër Krimit të Organizuar urdhëroi gazetarët Andi Bushati dhe Armand Shkullaku të dorëzonin një bazë të dhënash që përmbante informacione personale të më shumë se 910,000 votuesve në Shqipëri. Bushati dhe Shkullaku drejtojnë Lapsi.al, një media online në Shqipëri. Ata refuzuan të respektojnë urdhrin për shkak të shqetësimeve të tyre në lidhje me burimin e informacionit. Si rezultat i refuzimit të tyre, prokuroria mori në pyetje gazetarët”, shkruan ECPMF.


Qendra Europiane për Lirinë e Shtypit shton se presionin e ushtruar nga prokuroria ndaj gazetarëve të Lapsi.al për të dorëzuar databazën e të dhënave pa urdhër gjyqësor, duke rrezikuar burimin e informacionit, e ka regjistruar në platformën Mapping Media Freedom.


14 Comments

 1. SPAK ka kohe qe eshte bere KAPS dhe nuk po dhjet dot rehat…..

  Por ky skandal gjigand do t’i kthehet Ridhjerjes me keq sec e kishte menduar se so t’i hynte ne pune vete lista e te dhenave te grabitura!

  Ceshtja keto dite po nderkombetarizohet me shpejtesi dhe Tao Palla me spiropalset e tjere jane vetem nje qurre e vogel ne hunden e mamuthit grabites

 2. Rrespekt per gazetaret Armand Shkullaku dhe Andi Bushati.Shqiperia ka sot nevoje urgjente per gazetarin investigative.SPAK komandohet nga drogaxhiu Edvin Escobar D’Rama ne funksion te mafies”rilindase”.

 3. E forte kjo.
  Lapsi ben publike nje excel sheet me te dhena personale. Nuk e denoncon, po e ben publike si kurva qe jane.
  Kur prokuroria nis hetimet, Lapsi thote qe po me bejne presion.
  Shqupistat si gjithmone, fajin e ka SPAKU

  Prap me histori Babalesh. Pjerdhin dhe ankohen pse vje ere e keqe.

  1. O pleher njeri! Lapsi e publikoi lajmin. Pse nuk ka bythe SPAKU te shkoje te sekuestroje servera, kompjutera te PS aty ku jane keto Patronazhistat? Media e beri publike se ajo eshte misioni i saj. E denoncoi me berjen publike dhe i tha SPAKUT se ku e ka materialin.

   Ju duhet tju qish robt, aq rrace mizerje jeni. Dhe kur jua plas ballit skandalet keni pafytyresine ta relatizivoni.

   1. Te jesh kaq i trashe valle ?
    O debil.. prokuroria duhet te vertetoje qe ‘ objekti ‘ i akuzes eshte i vertete dhe se ajo databaze permban vertet te dhena sensitive.
    Kur prokuroria eshte e sigurte qe ‘ objketi i krimit ‘ egziston , atehere fillon hetimi tek PS.
    Nese une nxjerr nje fotografi ( te montuar sigurisht ) te nenes ose vajzes tende duke bere seks me jevgjit e lagjes, ti pret qe prokuroria te shkoje direkt te bastisi shtepite e jevgjeve para se te sigurohet qe fotografia eshte e vertete ( jo montim ) ?
    Militantizmi ju ka errur llogjiken ooooo shqupista

    1. Ik mer te qifsha robt. Lat nam,e mori vesh nje Shqiperi se ca sekt fuksash dhe robqirash jeni dhe keni fytyre e na beni moral. Sna ka errur militantizmi llogjiken or trung por keto bemat e perditshme dhe gjithnje e mente trasha te Rilindjes na bejme dhe te qajme dhe te qeshim njekohesisht se nga cfare plehrash drejtohemi. Une nuk jam militant i asnjeres pale e as me rruhet por dua te jetoj ne nje vend me dinjitet. Sjam si ti qe per sufllaqe i ben fresk nje sistemi keiminal.

 4. Nuk mendoj se kjo eshte gje e koheve te fundit. Kjo ka vite qe ekziston. Ka kalamoq plot qe paguhen me taksat tona qe bejne fugistin e ri sipas stilit te fuksave plera te lagjeve dikur. Dhe keta jane kelyshet e tyre. Sikur ti ishin hapur petet lakrorit 30 vjet me pare sot nuk do ishim ketu ku jemi sot. Se keta e percjellin ” profesionin” e te pareve. Puna eshte me e thell se kaq mendoj. dhe me rrezikshme per tu marre me shaka. keta gazetare e bene punen e vet. Dhe bravo.

 5. Shqipëria ka gjykatësit më të mirë që mund të blihen me pará. Mbase është thjesht një rastësi, por gjykatësi që kryesonte çështjen e Metës ishte gruaja e Adrian Fullanit. Në atë kohë, Fullani po kërkonte riemërimin si Guvernator i Bankës së Shqipërisë dhe Berisha dhe Basha ishin në pushtet dhe kërkonin mbështetjen politike të Metës. O byrektore pse shkul llaku dhe bush ati kane frike të flasin ne prokurori dicka qe per ato eshte e jashteligjshme,denoncoj e ne prokurori dhe mos shpif ne publik,ky eshte sherbimi qe duhet te bejne qytetaret shkul bush

 6. Qe gazetare ate pune kane , te vjedhin sekretet e kundershtareve qofte edhe duke i paguar.
  Por mund te qelloje qe jane fallco sic ka ndodhur me Babalen.
  Ndoshta Bushati dhe Shkullaku kane paguar ose jo,por a jena te verteta kjo eshte me ere.
  Natyrisht duke ruajtuar informatorin ose spiunin qe eshte brenda PS kjo nuk i jep te drejte gazetarit te shpife .
  Nuk kuptoj se c¨ështe kjo Mapping Media Freedom se ketu ne Corovode vetem 2 veta dine pak anglisht.
  Eshte me shume vlere te dime perkthimin e kesaj Mapping ,sepse duket sikur ka te beje me lojrat e NATOS me 26 prill.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu