• |
ide | kryesore

Serie A e sprinti Champions me tifozë: pesë ndeshje të mëdha, Juventus i favorizuar

-Instant, Sport

Dritë në fund të tunelit dhe disa konture, të pakta dhe me hapësirë midis, në ato shkallë në stadiumet e boshatisur për më shumë se një vit. Diçka po lëviz, të paktën shpresohet dhe, deri më sot, nëse konfirmohen përmirësimet e javëve të fundit në drejtim të pandemisë, nga 1 maji në ato rajone që mund të bëhen të verdha, stadiumet do të rihapen, për një maksimum prej një mijë njerëz. Në kohë për pesë javët e fundit të kampionatit dhe për sprintin final drejt Champions League.


Pak, por më mirë se asgjë, dhe sidoqoftë do të ishte një shenjë pozitive e normalizimit për të ardhmen dhe për sezonin e ardhshëm. Në një kampionat anormal për një mijë arsye, një finale me pak spektatorë në stadium, në rajonet që mund ta përballojnë, do të bëhej një hap i madh përpara. E ndeshjet e mëdha për t’u shijuar drejtpërdrejt për 1000 njerëz nuk mungojnë, megjithëse në kohën e kufizuar prej pesë javësh.


Kush mund të përfitojë pak më shumë në sprintin drejt Ligës së Kampionëve mund të jetë Juventus i Pirlo i cili në maj do të ketë dy përplasje të rëndësishme për të luajtur në shtëpi kundër milanezeve. Me të gjitha dyshimet e rastit që jemi mësuar të mos i nënvlerësojmë për shkak të Covid, më 9 maj në ndeshjen e mbrëmjes do të jetë radha e Milanit që të vizitojë stadiumin Allianz me mundësinë që të luajë edhe kundër një mijë tifozëve. I njëjti fat që një javë më vonë, më 16 maj, do ti takonte Interit në javën e parafundit të kampionatit, kush e di nëse me titullin të shkepur nga fanellat bardhezi dhe të qepura në gjoksin e tyre.

09 maj JUVENTUS MILAN
12 maj INTER ROMA
16 maj JUVENTUS INTER
16 maj ROMA LAZIO
23 maj ATALANTA JUVENTUS

Fillimisht, ekipi i Conte mund të mirëpresë tifozët dhe trengjyrëshin në stadiumin e tyre, në mesjavën e 12 majit, me Romën e Fonseca që vizitojnë San Siro në atë që, sipas llogarive, mund të jetë gjithashtu mbrëmja e titullit për njerëzit e Contes. Verdhekuqtë, që ndërkohë, në javën e parafundit, mund të luajnë derbin kundër Lazios para tifozëve të tyre në një kryqëzim vendimtar për vendet e larta, ashtu si Atalanta dhe Milan do të mbyllnin kampionatin në përplasjen direkte në Bergamo më 23 maj.

Finalja e Kupës së Italisë në Olimpico në Romë mes Atalantës dhe Juventus e planifikuar për në 19 maj do të ketë gjithashtu tifozë të pranishëm. Për tu përcaktuar janë vetëm modalitetet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu