• |
ide | kryesore

Rama mbron patronazhistët: Tu merrni të keqen, ata ju njohin kush jeni

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama, në një takim me të rinjtë e Tiranës ditën e sotme ka  shpjeguar kuptimin e fjalës “patronazhist”. Sipas kryeministrit patronazhisti është shkolla e parë e politikës.  Rama, iu përgjigj gjithashtu edhe deklaratave të presidentit Ilir Meta, i cili ditën e djeshme tha se “patronazhistët janë fuksa”. Rama tha se mesazhi i tij është i qartë: “patronazhistëve u marrshin të keqen”.


“Në këto ditë fjala patronazhist është lakuar shumë, por prej disave përdoret si fjalë për të krijuar idenë e një gogoli që ka dalë në Tiranë dhe kontrollon njerëz. Patronazhisti nuk është figurë që u shpik në Shqipëri, s’e krijuam ne. Patronazhisti është figura kyçe e historisë së zgjedhjeve dhe historisë së përballjeve mes dy partive më të mëdha të botës, Partisë Republikane dhe Demokratike në SHBA. Patronazhisti kotnribuon aty ku i takohet, të kontaktojë me një numër të caktuar familjesh, të komunikojë me kategori të ndryshme dhe të mbajë shënim, se çfarë perceptimi ka për ata që takon, janë majtas, djathtas, janë të vendosur, të lëkundur. Kështu që, le të thonë ç’të duan ata. Patronazhimi është klasa e parë e shkollës së madhe politike, ku kush ka ambicien, dëshirën, këmbënguljen për të shkuar në klasa më të mëdha e fillon nga patronazhisti. Mund të jenë dhe 60 vjec dhe vijon të jetë patronazhist, si aktivist i partisë politike. Mesazhi për patronazhistët duke filluar nga Ilir Meta, patronazhistëve t’u merrni të keqen. Edhe mos harroni asnjëherë, patronazhistët ju njohin kush jeni. Ne ju njohim dhe me 25 prill do e shihni kush jemi.” tha Rama.


28 Comments

  1. 1-Keta funderinat, dikur quheshin 80 leksha/cufa/fuksa, zyrtarisht quheshin “police vullnetare” dhe mbulonin nga nje bllok, neper lagje.
   Ishin nje kontigjent spiunash ordinere, te pamoralshem, qe pergjonin komshite e tyre, krijesa te peshtira dhe papersonalitet.
   2-Sa i perket database, te te gjithe qytetareve te Tiranes, qe RIDHJERJA, ka mbledhur ne bashkepunim me AKSHI, ALEAT, DPGJC, DTT, TIMS dhe kompanite celulare, kjo eshte veper e rende penale e denueshme nga Kodi Penal.
   3-RIVDEKJA pretendon se cdo parti ka te dhena, e vertete, por partite, kane te dhena per antaret dhe simpatizantet e tyre (emra, adresa, nr, cel. QV) dhene me vetdije dhe konsensus personal, ato nuk kane nr. ID sepse si hyn ne pune fare dhe eshte nje e dhene rezervante personale.
   4-Me c’te drejte banditet e RIDHJEREJES, mbledhin/vjedhin te dhenat personale te qytetareve, qe s’kane asnje lidhje me ta, s’jane as antare as simpatizante te RIDHJEREJES, padijeni, pakonsesus dhe fshehtazi?!
   5-Ku e gjen guximin RIVDEKJA qe vjedhje nr. ID, adresen e vendit te punes, pozicionin e punes, menyren e votimit, pjesemarrjen ne votim, bindjet politike, te cdo qytetari ne regjistrin kombetar te votuesve?!

 1. Te kane tradhetuar shefat e patronazhisteve o Ramalluk, lere pastaj se cfare do te te bejne patronazhistet. Tani kuptohet qarte se pse lehje si qen dje ne Durres. Po mundoheshe te gjeje ata qe te tradhetuan. U bere qen dje se doje ta gjeje me nuhatje tradhetarin. Patronazhistet sot jane te frikesuar nga ajo qe i pret pas 25 prillit. Mos mendo se eshte kaq e lehte. Shumica e njerezve jane nervozuar nga spiunimi qe ju behet dhe do votojme kunder teje. Fatkeqesisht nuk do marresh me shume se 40 mandate ti bashke me ate organizaten tende kriminale. Them fatkeqesisht, sepse vendit nuk i duhet nje maxhorance kushtetuese. Por shyqyr qe do dale LSI qe nuk do e leje PD te beje cfare te doje.

  1. Një shembull në qytetin tim:

   Njoh një socialist 24 karatësh i sëmurë e antiBerishë, javën që shkoi duke më ngacmuar më thotë: Këtë rradhë do tia thyejmë qafën.” Mendova se e kishte për Berishën, por më afrohet e me zë të ulët më thotë – për Edi Ramën e kam. Nuk e kishte me shaka, gjithmonë nuk i kishte pëlqyer edvini.

   Me rilindjen pas 2013 ka punësuar djalin me 8 klasë, dhe nusen e djalit.

 2. Dikur quheshin AGBV 80 leksha tani quhen patronazhista sufllaqexhinj ,jo fuksa por krye fuksa, jo hale por nevojtore ,me ty ne krye mor krye qenefi Shqiperise.

 3. Tani eshte cmendur me shume se Hitleri. Ky po na ben presion te hapur se kush eshte kunder PS,

  shteti do ti kundervihet me cdo menyre, nuk do te kene te drejta te cilat ua njeh ligji, nuk do te perfitojne

  sherbime, do te jene nen survejimin e vazhdueshem te fashisteve te rinj socialiste. Ky me keto veprime po

  mbjell faren e luftes civile me njeri tjetrin. Qellimi i tij eshte te na shporri te gjitheve nga Shqiperia qe

  ky vend te banohet vetem me patronazhiste e bangladeshas. Por ky harron nje gje te “vogel”, ky vend

  e ky popull qe i ka mbijetuar pushtimeve e hordhive me te egra , do ti rezistoje edhe kesaj here kesaj

  bande qe don ti vere flaken Shqiperise. Si do ti mbroje KM patronazhistet nese nje dite dikush qe i

  mohohen te drejtat sepse nuk voton PS te nevrikoset dhe ti kerkoi llogari patronazhisteve, sa burgje do

  ti duhen KM-se apo do ta ktheje Shqiperine ne njje burg te stermadh. Une nuk mund ta besoj qe ky

  njeri do ta nenshtroje nje popull te tere dhe hakmarrja do te bjere mbi te ashtu sic ka rene mbi

  tirane shume here me te fuqishem .

   1. Jo se nuk kishte gjë me komunistët e çifutët, por rriti mirëqenien sa deri në fillimin e pushtimit të polonisë kishte mbështetje shumë të madhe në popull.

 4. ore ti je kafshe se nuk ka mundesi tj!
  a ka shtet ketu, ka prokurori, ka Spak?!
  ore po jemi me keq se ne kohen e Berishes ca behet keshtu, nuk mban asnje njeri pergjegjesi per asgje.
  po degjenerojme keq

 5. Tani qe kane dale me emer e mbiemer secili te gjeje patronazhistin e vet dhe ti lidh neper shtyllat e dritave anes rrugeve, e tu vihet nga nje tabele ku te shkruhet KY ESHTE SPIUN I RAMES. Po ashtu
  ne hyrje te rrugeve ku gjenden keta te vendosen tabela ku te tregohet se ketu banon nje spiun.
  Askush mos ti pershendese, mos tua jape doren, mos te kene hyrje dalje, te vecohen si zgjebsat, si
  kategoria me e urryer e shoqerise, te pershtyhen rrugeve dhe tregohen me gisht.

 6. Patronazhiste, mos i besoni. Po i besuat do shkoni t’i beni shoqeri ne ndonje burg. Lerini ato cfare ju thote sot, pas 25 prillit do jete histori tjeter.

 7. 1-Keta funderinat, dikur quheshin 80 leksha/cufa/fuksa, zyrtarisht quheshin “police vullnetare” dhe mbulonin nga nje bllok, neper lagje.
  Ishin nje kontigjent spiunash ordinere, te pamoralshem, qe pergjonin komshite e tyre, krijesa te peshtira dhe papersonalitet.
  2-Sa i perket database, te te gjithe qytetareve te Tiranes, qe RIDHJERJA, ka mbledhur ne bashkepunim me AKSHI, ALEAT, DPGJC, DTT, TIMS dhe kompanite celulare, kjo eshte veper e rende penale e denueshme nga Kodi Penal.
  3-RIVDEKJA pretendon se cdo parti ka te dhena, e vertete, por partite, kane te dhena per antaret dhe simpatizantet e tyre (emra, adresa, nr, cel. QV) dhene me vetdije dhe konsensus personal, ato nuk kane nr. ID sepse si hyn ne pune fare dhe eshte nje e dhene rezervante personale.
  4-Me c’te drejte banditet e RIDHJEREJES, mbledhin/vjedhin te dhenat personale te qytetareve, qe s’kane asnje lidhje me ta, s’jane as antare as simpatizante te RIDHJEREJES, padijeni, pakonsesus dhe fshehtazi?!
  5-Ku e gjen guximin RIVDEKJA qe vjedhje nr. ID, adresen e vendit te punes, pozicionin e punes, menyren e votimit, pjesemarrjen ne votim, bindjet politike, te cdo qytetari ne regjistrin kombetar te votuesve?!
  6- Ke deklaruar se; “ata ju njohin mire dhe s’keni se cfare t’u beni”, pse trembesh atehere, c’eshte ky panik, pse flet parakohe, duro se ke per te pare, duro edhe pak!

  1. Ne kohet moderne jemi me fat se kemi voten. Ne komunizem nuk kishe zgjidhje nga keto kalecat dhe spiunat bythaire, ama sot nese votojme te gjithe ta hedhim poshte kte klyshin e fundit komunist do clirohemi.

 8. Marrezia eshte e pafund , tek ty o i gjati ine marrezia eshte si hapesira , perveçse eshte e pafundeme eshte edhe ne ekspansion permanent .

 9. Na njofin garin, me kishin qitur me pd jqj. Skandal eshte qe ky db tani enshte ne doren e cdo njeriut, pastaj pjesa e pagronazhit eshte dytesore, besoj se shume njerez do ta ndeshkojne ramen edhe ps per kete fakt

 10. E pastaj që njofin të gjithë patronazhistat e ty!!Njerëzit ama njofin ty dhe shpurën tënde kriminale.Aq i duhet.Sa për ata të mjerët që bëknë spiunimin vetëm keqardhje.

 11. O te shkerdhefsha robt.o bythqira,psikopat,hajdut,kriminel.fuksat e tu tani i njeh e gjithe Tirana e i shikon me percemim.

 12. EDHE NE I NJOHIM SE KUSH JANE DHE DO JUA QIME ROPT MARE E PRAPE . DO TI DEGJENEROJME DERI NE ATE PIKE SA TE DETYROHEN TE LARGOHEN NGA SYTE KEMBET NGA KY VEND . KY VEND NUK MUND TE JETE ME PER SPIUNA E TRADHETAR POR PER SHQIPONJA E SHQIPTARE .

 13. Ata te na marrin neve te keqen, madje te na rruajne karin se do i qime ropt avash avash, sa te bien nga pushteti. Si morrat do zvarriten sa burgjeve e sa rrugeve e sa plehrave duke mbledhur kanaqe, madje me bythen qe u dhemb se do i bejme qe te qine njeri tjetrin. Kryefuksi e di vete se cfare do e gjeje

 14. Te na hane mutin ti dhe fuksat e tu, une kisha njefare fuksi me emrin Sharra I them atij me henksh pa dale , keshtu deskretitohen edhe ata, kalecat e rradhes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu