• |
ide | kryesore

Vrasja e shqiptarit në Itali, gjykata shpall të pafajshëm tre të akuzuarit si bashkëpunëtorë të autorit

Arkiva, Lajme, Të fundit

Tre shqiptarë të akuzuar si bashkëpunëtorë për vrasjen e Shpëtim Frashërit në vitin 2018, janë shpallur të pafajshëm.


Ngjarja ndodhi para një lokali përmes Fidia në Torino, ndërkohë që për krimin është dënuar Donaldi Rushit. Përmes gjykimit të shkurtuar, ai është dënuar përfundimisht me 12 vite burg.


Vrasësi kishte qëlluar me armën e viktimës pasi filloi një grindje sepse Rushiti kishte rënë në dashuri me një nga gratë që shfrytëzohej për prostitucion dhe për këtë arsye, donte ta largonte atë nga rruga.

Për të pandehurit Hasim Murataj, 27 vjeç, Cerciz Banushi, 28 vjeç, Sabri Brakaj, 35 vjeç, prokurori Vito Sandro Destito kishte kërkuar 16 vjet e 9 muaj burg.

Sipas rindërtimit të mbrojtjes, doli që të tre, të thirrur nga Rushiti, kishin mbërritur në vendngjarje pas të shtënave. Kundër njërit prej menaxherëve të lokalit, Gjykata kërkoi transmetimin e dokumenteve për dëshmi të rreme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu