• |
ide | kryesore

Kosovë/ 49 raste të reja me Covid-19 dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

-Instant, Lajme, Të fundit

Tre pacientë me Covid kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë.


Ministria e Shëndetësisë bën me dije se nga 1, 494 teste të realizuara kanë rezultuar pozitivë 49 persona.


Ndërkohë autoritetet raportojnë në 24 orë janë shëruar 346 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve nga fillimi i pandemisë ka arritur në 98, 223.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 1.494 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 49 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (88, 68 vjeç), Prishtinë 1 rast (70 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 106.538 raste nga 557.859 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.213 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 346 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 98.223 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.102.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prizren 11 raste, Ferizaj 8 raste, Drenas 6 raste, Mitrovicë 4 raste, Podujevë 4 raste, Prishtinë 4 raste, Vushtrri 4 raste, Fushë-Kosovë 2 raste dhe me nga një rast komunat Gjakovë, Gjilan, Istog, Kamenicë, Pejë dhe Shtime”, njofton IKSHPK.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu