• |
ide | kryesore

Art Gensler, themeluesi i firmës më të madhe të arkitekturës në botë, ndërron jetë

-Instant, Paparazzi, Slider

Art Gensler, i cili e rriti biznesin e tij të dizajnit të brendshëm në San Francisko në firmën më të madhe të arkitekturës në botë, ka vdekur në moshën 85 vjeç.


Gensler, praktika eponime e të cilit projektoi shumë nga ndërtesat më të njohura në botë nga rrokaqielli më i gjatë i Kinës deri në terminalet në Aeroportin Ndërkombëtar të San Francisco, vdiq të hënën në shtëpinë e tij në Mill Valley, California, pas një beteje me sëmundjen afatgjatë .


I lindur në New York City në 1935, Gensler vazhdoi të studionte në Kolegjin e Arkitekturës, Artit dhe Planifikimit të Universitetit Cornell – një shkollë që ai do të mbështeste financiarisht gjatë karrierës së tij gjashtë dekadëshe (përfshirë një dhuratë prej 10 milion dollarësh në fillim të këtij viti).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu