• |
ide | kryesore

Covid po përhapet me shpejtësi në një nga vendet me popullsinë më të lartë të vaksinuar

-Instant, Planet

Një nga vendet e vaksinuara po përjeton një shpërthim tjetër të pa kontrolluar të Covid-19.


Ndërsa kombet e tjera luftojnë për të siguruar vaksina të mjaftueshme, Seychelles janë në pozitë për t’u patur zili që kanë imunizuar tashmë plotësisht më shumë se 61.4% të popullsisë.


Por kjo nuk ka mjaftuar për të ndaluar përhapjen e Covid.

Gjatë muajit të kaluar, numrat e infektimeve janë rritur në arkipelagun e Oqeanit Indian, duke bërë që autoritetet të vendosin kufizime në vendin e 98,000 njerëzve. Të dhënat e lëshuara të Enjten tregojnë se ka më shumë se 2,700 raste aktive.

Nga rastet aktuale aktive, 33% janë vaksinuar plotësisht, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Sa i përket vlerës nominale, fakti se Seychelles, me një mbulim kaq të lartë të vaksinimit, ende po përballet me një shpërthim të vë në pikëpyetje nëse vendet mund të inokulojnë veten e tyre nga pandemia.

Ekspertët dhe zyrtarët lokalë, megjithatë, thonë se shpërthimi i Seychelles nuk është një shenjë se vaksinat nuk po funksionojnë.

Sido që të jetë, kombi tropikal është një kujtesë që edhe vendet me nivele të larta të vaksinimit nuk mund të heqin dorë.

LAPSI.AL

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu