• |
ide | kryesore

F1, GP Monaco/ Verstappen “sistemon” Sainz: hollandezi i rrëmben vendin e parë Hamilton

-Instant, F1, Sport

Max Verstappen shënon suksesin e tij më prestigjoz në Monte Carlo dhe – falë vendit të shtatë zhgënjyes të Lewis Hamilton – merr kryesimin në klasifikimin e përgjithshëm (105 pikë me 101). Pas tërheqjes të Leclerc, që duhej të nisej i pari (nuk nisi për shkak të një problemi me marshet), Carlos Sainz i dhuroi vendin e dytë Ferrarit. Lando Norris i rezistoi presionit të Sergio Perez dhe hipi gjithashtu në podium. Ditë e zezë për Mercedes: Valtteri Bottas dorëzohet në pitstop: goma e përparme e djathtë e bllokuar.Carlos Sainz shpëtoi bilancin e Ferrarit në Monte Carlo pas tërheqjes së Charles Leclerc, por arritjen e bën Max Verstappen i cili në një garë të vetme fiton GP të tij të parë të Monakos (ku ai kishte asnjëherë nuk ishte ngjitur në podium në pesë pjesëmarrjet e mëparshme) dhe kapërcen në renditje një Lewis Hamilton në ditë jo, që nuk shkoi përtej vendit të shtatë, duke “vulosur” një të dielë shumë pak princërore për ekipin kampion, që kulmoi në pit stop-in tragji-komik ku doli nga gara Valtteri Bottas për shkak të një gome të djathtë të përparme që nuk dëshironte të largohej nga box-i i saj.

Pa autorin e pole position Leclerc, edicioni i 78 i GP përjetoi në tridhjetë xhirot e para përpjekjen e arratisjes së Verstappen i cili – në start – kishte bllokuar me RB16B e tij bordurën e brendshme të Sainte Devote, për të hedhur poshtë sulmin e parashikueshëm nga Bottas, që filloi nga vija e dytë, por pa Ferrarin e Leclerc për t’i bllokuar rrugën. Inercia e garës u zhbllokua nga ndalesa në pit stop e Lewis Hamilton (xhiro 30), pasuar menjëherë nga ajo e shokut të tij finlandez të skuadrës, i cili megjithatë e mbylli aty një garë që deri në atë moment e kishte parë të dytin pas Verstapen dhe para Ferrarit të Sainz.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu