• |
ide | kryesore

Video/ Hradecky i vetëm nuk ia del: Belgjika shënon dy herë në fund dhe i heq Finlandës kualifikimin

-Instant, F1, Sport

Belgjika mposht Finlandën me rezultatin 2-0 në ditën e fundit të Grupit B të Euro 2020 dhe u kualifikua si e parë në raundin e 16 më të mirave të turneut, duke i hequr kualifikimin finlandezëve, që rezistuan gjatë falë ndërhyrjeve të portierit Hradecky. Është po vetë portieri, i pafat në minutën e 74, duke shkaktuar një autogol për të rrëzuar murin skandinav. Por sapo ndeshja u zhbllokua, belgët gjetën dyfishimin e sigurisë me Lukakun e zakonshëm (81′). Të besuarit e Martinez do të luajnë në Sevilje kundër një prej të tretave më të mira, ndërsa për ata të Kanervas rruga bëhet e komplikuar.


Në fraksionin e parë fortesa skandinave mbajti presionin: Finlanda u mbyll me rregullsi dhe agresivitet, Lukaku, De Bruyne, Witsel, Trossand dhe Doku provuan disa herë, por askush nuk gjeti mënyrën e duhur. Hradecky bën të pamundurën dhe në fund të pjesës së parë shpëton rezultatin me një ndërhyrje të shkëlqyer, duke i cuar të tijtë në pushim në 0-0. Ndeshja është me sens unik: zotërimi i topit thotë 40% kundrejt 60%, por në pjesën e dytë, sulmi i parë është i Pukki, por Finlanda është e gjitha kaq. Skenari është i njëjtë deri kur De Bruyne gjeti pasimin e duhur për Lukakun, që arriti të kalojë Hradecky, por jo Var që e anulloi për pozicion jashtë loje. Goli erdhi në zhvillimin e një goditje këndi, kur Hradecky devijoi në mënyrë qesharake goditjen me kokë të Vermaelen që iu përplas në shpinë pasi goditi shtyllën (74′). Finlanda e ndjeu goditjen dhe u shemb në aksionin më klasik belg: topi i De Bruyne për Lukakun, që e mbrojti me trup dhe goditi në portë me kthesë duke shënuar (81 ‘). Gjiganti belg arrin Ronaldon, Schick dhe Wijnaldum në krye të shënuesve më të mirë me tre gola.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu