• |
ide | kryesore

Megaprojekti i guximshëm i Zemrës së Evropës në Dubai është afër përfundimit të fazës së parë (FOTOT)

-Instant, Planet

Gati dy dekada në proces, Zemra e Evropës formon vetëm një pjesë të Botës – një koleksion i gjerë ishujsh të bërë nga njeriu afërsisht në formën e një atlasi – por kur të përfundojë ajo do të jetë pjesa qendrore e bollshme.
Në mes të një pandemie, ajo ende mund të provojë të jetë një vepër gjeniale në përpjekjet e saj për të rikrijuar kontinentin e Evropës për pushuesit e pasura që nuk dëshirojnë të bëjnë udhëtimin.


Mes një rënie globale të udhëtimit të shkaktuar nga Covid, ajo gjithashtu përfaqëson një hap të madh të besimit në joshjen afatgjatë të Dubait.


Pas një udhëtimi me katër kilometra me varkë nga kontinentale, 300 ishujt artificialë të Botës ngrihen nga Gjiri Arabik si bunkerë golfi të përmbysur. Shumica e tyre kanë qëndruar bosh që nga fillimi i projektit në 2003, me rëniet financiare globale të mëvonshme duke bërë pak për të inkurajuar zhvilluesit. Dhe pastaj Zemra e Evropës (HoE) del në dritë. Jo më pak se 15 hotele luksoze, shtëpi pushimi dhe pallate miliarderësh tani qëndrojnë ose kanë filluar të shfaqen në këto parcela ujore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu