• |
ide | kryesore

S’ka më sekrete/ SPAK mund të shohë llogaritë bankare të të gjithëve

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Qeveria ka miratuar vendimin për “rregullat e aksesit të subjekteve të interesuara në bazën e të dhënave të Regjistrit Qendror të llogarive bankare”, ku i lejon SPAK-ut, BKH-së, SHISH-it dhe disa institucioneve të tjera që të kenë akses të plotë në llogaritë e qytetarëve.


Sipas këtij vendimi, Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave; Prokuroria e Juridiksionit të Përgjithshëm; Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar; Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit; Byroja Kombëtare e Hetimit dhe Shërbimi Informativ i Shtetit kanë akses të plotë, të menjëhershëm dhe të pafiltruar në të dhënat e regjistrit, nëpërmjet përdoruesve të autorizuar prej tyre.


Gjithashtu të drejtë të plotë për t’u futur në Regjistrin Qendror të llogarive bankare kanë edhe Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, Drejtoritë e taksave dhe të tarifave pranë njësive të vetëqeverisjes vendore dhe Drejtoria e Përgjithshme të Doganave, që nëpërmjet përdoruesve të aurorizuar prej tyre kanë akses të plotë, të menjëhershëm dhe të pafiltruar në të dhënat e regjistrit.

10 Comments

   1. o debil pa emer, po flitet per te tashmen, jo per te kaluaren.Ka mbaruar koha e Saliut.Ketu eshte problemi i ketij shteti rrompall se jetojne njerez plehra si puna jote qe nuk kapen me probemet direkt ne thelb, por i bien rrotull e rrotull.Njerezve si puna jote, atij Tushes, palloshit,mustaqe miut, prostitutave te Athines, prostitutave shqiptare qe drejtone shendetesine apo mbrojtjen e vendit duhet me ju rras ne burg gjitheve.Po eshte kriju nje llum dhe kurvllejk i madh ne ate vend sa edhe hitleri nuk din ku te ja filloj.Larg larg largggg duhet me ik prej ati vendi.

    1. Nuk ke kuptiar asgje….
     E gjitha kjo qe po ndodh besoj se eshte e orkestruar me qellim shpopullomin e Shqiperise, gje e cila po ndodh, madje me rritje eksponenciale keto vitet e fundit.
     Kur ta kuptojne kto palloshat qe mbeshtesin rilindjes se ca jan duke i bo vetes do jete teper vone.
     Mjer ne per popullin idiot qe kemi…

 1. ne ate vendim thuhet se askush nuk kontrollon dot ata qe kontrollojne llogarite bankare. As Agjencia Kombetare e Shoqerise se Informacionit (organi PLEHER i egzekutivit per te mbikqyrur te dhenat e popullates qe ai mbledh PADREJTESISHT online permes e-Albanias, rregjistri i Informacionit, etj) as zyra e TAksave Tatimeve e cila miremban rregjistrin me te dhenat e llogarive.

  gjithashtu aty thuhej se, nese nderrohej individi i caktuar per tu futur online ne rregjistrin e llogarive, zyra e Taksa tatimeve njoftohej 24 ore para per nderrimin, duke i dhene nderkohe 48 ore per tja heq User Id personit qe po nderrohej. Sipas kesaj individi qe po iken si person i paautorizuar ai ka ende akses ne info private bankare per 24 ore te tjera pasi autorizimi i eshte revokuar.

 2. Po ja spak mund te kontrolloje vrimen e bythes te arben evgjitit. 200000 euro i ka leke xhepi. Ti kontrolloje edhe vrimat e hundes.

 3. Keshtu ndodh kur politika nuk eshte me perfaqesueses e qytetareve por se bashku me forcat qe perfaqeson duan te vjedhin taksapaguesit te thjeshte. Llogarite e tyre nuk i shikon dot askush

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu