• |
ide | kryesore

Kërkesë kryeminisitrore e suport mbretëror për Southgate: “Sillni trofeun në shtëpi”

-Instant, Sport

“Doja t’ju përgëzoja ju dhe të gjithë lojtarët për paraqitjet dhe rezultatet tuaja të pabesueshme në këtë Euro 2020. Ju tashmë keni bërë historinë”. Disa orë para finales kundër Italisë në Wembley, Kryeministri britanik Boris Johnson i ka shkruar një letër trajnerit Gareth Southgate. “Ju e keni çuar Anglinë në finalen e një kompeticioni të madh ndërkombëtar. Për shumicën e njerëzve në këtë vend, është hera e parë që kjo ka ndodhur në të gjithë jetën e tyre,” lexon ajo.

“Ke formuar një grup vëllezërish, energjia e të cilëve, qëndrueshmëria dhe puna në skuadër – dhe talenti i pastër – duket se shkëlqejnë në gjithçka që bëni. Ju keni ngritur peshë shpirtrat në të gjithë vendin dhe e dimë se mund ta ngrini atë trofe”. “Ne nuk po shpresojmë ose lutemi. Ne besojmë te ju, Gareth, dhe te ekipin juaj i mahnitshëm. Në emër të të gjithë kombit, fat të mbarë, lojë të mirë dhe sille në shtëpi!”, përfundoi Johnson.


PRINCI WILLIAM: “KOMBI ËSHTË ME JU”


William, Duka i Kembrixhit, ka dashur t’i dërgojë një video mesazh trajnerit Southgate dhe ekipit kombëtar anglez në prag të finales kundër Italisë: “Unë i uroj fat Gareth dhe të gjithë lojtarëve sonte”. “Ju uroj të gjithë fatin më të mirë të mundshëm, i gjithë vendi është me ju. Le ta çojmë në shtëpi.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.