• |
ide | kryesore

Qeveria i kalon bashkisë së Tiranës truallin e Teatrit Kombëtar

-Instant, Lajme, Të fundit

Kujtojmë se Gjykata Kushtetuese e rrëzoi vendimin e Këshillit të Ministrave të vitit 2020 me argumentimin se është cenuar autonomia e pushtetit vendor dhe është vepruar në kundërshtim me parimin e shtetit të së drejtës për mbrojtjen e trashëgimisë kombëtare.


17 Comments

 1. Ja pra qe tani gjerat u bene sipas kushtetutes , toka ju dha prap bashkis se Tiranes.
  Kjo tregon dhe nje here kulturen e dobet juridike qe ka populli yne.
  Kercyen me presh ne b…. disa artiste sepse e lexuan vendimin e Gj.K sipas qefit te tyre, dhe kujtuan se fituan.
  Shtoji ketu dhe interpretimin dhe amplifikimin qe i bene port-halet vendimit te GJ.K , dhe pastaj lexuesi i thjeshte humbet ne tere kete gjurulldi ‘ mendimesh’ , ‘ analizash’ , ‘ opinionesh’ , ‘ interpretimesh’ , ‘ deformimesh’ , ‘ manipulimesh’ , qe e bormbardojne cdo dite.

  1. Redbull te ben me kraheeeeee!

   Puna eshte se ai bosi juaj me duket pervec rebullit i ka fut edhe nje pras nga prapa.

   E ke ne shkelje te vendimit te Gj.K o mjeshter! Ben si k*derr ai bariu juaj, di edhe te sfidoje Gjykaten. Perderisa na drejtojne keta lloj barinjsh, ky vend AlbaniSTAN do ta kete emrin.

   1. O VariKars. Ti je nje nga ata trushplaret qe nuk kupton qe as nje njeri nuk po sfidon Gj.K. por po korrigjon ate qe u be gabim heren e pare. Tanime, kushdo qe ta coje ceshtjen prap ne Gj.K do te jete i sigurte qe Gj.K nuk ka asnje arsye ta kundershtoje kete vendim.
    Pse jeni kaq te trashe ? Eshte njesoj sikur nje arkitekt te te thote qe : ky muri qe ke ndertuar ketu eshte gabim. Kjo nuk do te thote qe ti nuk ke te drejte ta ‘ korrigjosh’ gabimin dhe ta ndertosh murin sic duhet .
    Kete gje beri dhe Qeveria. Thjesht korrigjoi gabimet qe gjeti Gj.K.
    Kurse per ty sado e thjeshte te jete ceshtja per tu kuptuar, ti prap nuk do ta kuptosh…… do shkruash qe ‘ ESHTE NE SHKELJE TE VENDIMIT TE GJ.K’ .

    1. Nuk e kuptoj, ti ben tifozllik per Veliajn apo per trashegimine Kulturore..Ca si ti me kujtojne ata sekretaret e partise qe masakruan edhe familjen e tyre per interesin e tyre te vogel..Pisa!

     1. Une nuk po bej tifozllik per asnjerin, por urrej mediokritetin me te cilin ju i trajtoni ceshtjet juridike. Akoma ne shqiperi lexohen vendimet gjyqesore sipas qefit te secilit. Dhe me e keqja eshte se kete mediokritet e perhap dhe e amplifikojne portale si ky i Bushatit.
      Nuk shkohet me mediokritet, me naivitet, me injorance me . Fatkeqesisht ne si popull jemi i pa edukuar ( shkolluar) dhe nje % e larte e shqiptareve nuk kane aftesine per te nxjerre nje konkluzjon objektiv mbi nje ceshtje te caktuar. Kete fenomen shfrytezojne dhe keto port-hale , pseudo analiste dhe ‘ komentues’ si puna jote per ti manipuluar.
      GJYKATA KUSHTETUESE NUK KA THENE KURRE QE TOKA NUK MUND TI SHKOJE BASHKISE .
      Mediokriteti , injoranca, manipulimi ,,,,, te cojne nga humbja ne humbje.

     2. teatri eshte trashegimia kulturore e kompleksit arkitektonik te projektuar bashke me gjithe shetitoret qe miqte e tu militante e pecudnuan me “gratacelat” e shemtuara dhe me kaushat e Nacit..Nese do ta kishe vizituar sikurse artedashesit, do kishe kultuar cfare ishte ai ndertim per nje qytet qe fillimet e tij i ka tamam ne kohen kur teatri eshte ngritur me kontributin dhe bujarine e qytetareve te tiranes..Nejse per ju bijte dhe militantet ee komunisteve nuk ka qene tshashegimi kulturore kisha e xhamija, qendra kulturore..Shemtia e pabase dhe identitet te fitimit, kjo eshte feja juaj!

  2. Po ti “Juris e medh op” cfare je, kurve, burre kurve, vella kurve apo bir kurve apo sahan lepires ?! p[reshin dhe bollen e ke ti ne g dhe b por se pari e ke ne tru se te jane q*re trute o nga leku o nga posti i jot mamit motres a gruas se dhe ti robqir je qe si lali ske vajt ndonjehere te Teatri e nuk e di c’eshte qyteti, lulishtja plani urbanistik e jo me kultura artistet ! Cope mishi

   1. Keto jane argumentat e tua per kete ceshtje ? ‘ Burre kurve’ , ‘ Vella kurve ‘ , ‘ Bir kurve’ , ‘ sahan lepires ‘ , ‘ robqir’ , ‘ cope mishi ‘ …. ?

    Me keto argumente do bindni popullin per te ardhur ne pushtet ? Ti me kete fjalor po me flet mua per qyteterim , lulishte, teater , kulture, plan urbanistik ?
    Ju e meritoni te rrini dhe nja 16 vite te tjera ne opozite deri sa ta kuptoni qe ju jeni LLUMI i shoqerise sone.

    1. o i paemer i 13: 28 me shok, ato jan pergjigjet qe ju kthehen mbrapsht e qe meriton pasi cdo argumenti ju jeni duke ju pergjigjur me sharje te tilla ndaj mesazherit. Me gjith ato skandalet qe kerkohen te shiten si normale, ti tregon meskinitetin dhe llumin intelektual ku rropatesh, me nje deshir: opozita te qendroj edhe 16 vjet opozit, dmth i uron shqiperis ket regjim hajdutesh pushteti. Opozita esht perfaqsuese de-fakto e mazhorances s popullit perfshi edhe socialist qe nuk jan dakort me ket qeveri qelbesirash qe perfshin edhe “opozitar” sipas teje…mos u merakos se do e marresh at qe meritonpasi sot ose neser pushteti i bie ndesh cdo nacionali. sic spastronte enveri te tijte do te vij rradha edhe ty jo nga opozita po arbitrarizmi i shtetit; sic thoshte Oskar wilde: “Kujdes nga ajo qe deshiron se mund te behet realitet”

    2. po ke cila nga keto e gjete veten ??
     Une i dhjes te gjitha me lul me ram me mete se jane hajduter e sme duhet pushtet po mendja dhe krahet e mi dhe e ardhm ja e femijeve te mi, ajer i paster diell dhe meritokraci, por ti cfare je cte ngazellen o mendje dhe tru shterpe ?!

  3. Ti qeke 1 pallo jurist si puna e atij Ndreces qe bilbilonte se Presidenti nuk eshte perfaqesues ne marredhenie nderkombetare i shtetit!

   Pse nuk thua qe prap eshte bere i njejti gabim nga Sorrosianet se vendimi i GJK thoshte jo kalim pronesie me VKM, qe si rrjedhoje duhet te kaloje me ligj, dhe qe ka ndodhur rishtazi apo te duket vetja i mencur mbi te tjeret!

   Shkurt muhabeti, VKM e pare ishte jo kushtetuese sic eshte dhe kjo, per vendimin e K. Bashkiak gjykata ka vendosur qe nuk ka juridiksion per ta shqyrtuar qe do te thote se nuk ka dhene vleresim per te, qe do te thote se prishja ende mund te goditet ne gjykate administrative per pavlefshmeri, qe do te thote se ata “trimat” qe kane firmosur mundet ta hane sa krahu!

   Bej te fala asaj dipllomes te kristali se e ke ndrit me 10 me ca lexohet

 2. Meqe pyet per argumentet o pemethare, po ke cila nga keto e gjete veten ??
  Une i dhjes te gjitha me lul me ram me mete se jane hajduter e sme duhet pushtet po mendja dhe krahet e mi dhe e ardhm ja e femijeve te mi, ajer i paster diell dhe meritokraci, por ti cfare je cte ngazellen o mendje dhe tru shterpe ?!

 3. Partia Demokratike, në shumicë mund të vendosë të mbrojë Berishën, por për këtë duhet të vendosin vetë anëtarët e saj, pasi Lulzim Basha nuk ka guximin dhe përgjegjshmërinë politike të marrë vendim.

  Ato do të jenë dhe zgjedhjet reale të PD. Lideri i ardhshëm i opozitës shqiptare është ai që do të ketë guximin të jetë sot kundërshtar i Sali Berishës në këtë betejë. Të tjerët do të jenë pjesë e koshit të plehrave të Sali Berishës. Yrektore të pd qe bejne komentuesit e lapsit

 4. E pra krisma nuk ka patur .
  Rrofte palloshi rrofte lejfeni .
  Por mbi te gjitha rrofte gjykata kushtetuese me “pjo”-te e saja.
  Revolucioni vellezer , vetem rrevolucioni e ndan shapin nga sheqeri.

  1. Keta kan pasur dhe kan nje urreitje qe as e fshehin fare per gjysmen tj te popullit qe nuk mendojne si ata I ka mbytur korrupsioni , fodulleku ,mendjemadhesia e trushpelarja , kjo situate e krijuar vetem me REVOLUCION zgjdhet

 5. Hjaduta e maskarai , jane uneket ministra ,e ministre qe mbasi i ka perdorur perversi kane dhane besnikrin na amoralitet jane vendose aty .
  krytarja e Bashkise se Tiranes nje pervers(e) e neveritshme po masakron Tiranen po vjedh ne menyre te paskruppullt dhe hala ka individ qe e justifikojne kete hajdut(e) me çizme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu