• |
ide | kryesore

Komenti i Ekathemerini/ “Ballkani i hapur”, tre liderët që po i bëjnë një shërbim të keq popullit të tyre

-Instant, Kryesore

Nga Stavros Tzimas/Ekathemerini/ Drejtuesit e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë ranë dakord të enjten e kaluar për të hapur kufijtë e tyre me njëri-tjetrin, duke lejuar kalimin falas për qytetarët, mallrat dhe kapitalin e tyre përkatës që nga 1 janari 2023. Ata e quajtën iniciativën e tyre “Ballkan i hapur” ose “Mini Shengen ” sipas zonës së qarkullimit të lirë të Bashkimit Evropian-dhe shprehën dëshirën se do t’iu bashkëngjiten një ditë edhe Mali i Zi, Bosnje-Hercegovina apo Kosova, të cilat, megjithatë, nuk iu përgjigjën një ftese për të marrë pjesë në proces.


Mini Shengeni i Vuçiçit fyen konceptin e BE


Një partneritet i tillë rajonal padyshim që nuk është një gjë e keqe, edhe pse duket i pamundur duke pasur parasysh dallimet historike që ndajnë shoqëritë dhe nxisin tensionet etnike.

Sidoqoftë, çështja e vërtetë qëndron diku tjetër.

A është nisma “Ballkani i Hapur” një përparësi për Aleksandër Vuçiçin e Serbisë, Zoran Zaevin e Maqedonisë së Veriut dhe Edi Ramën e Shqipërisë, apo ajo përbën një lëvizje simbolike që u mundëson lidrëve ti  bëjnë shantazh politik Brukselit për pranimin e tyre në Bashkimin Evropian?

Çfarë nënkuptuan ata me deklaratën e tyre se Ballkani Perëndimor “nuk mund të presë që BE të zgjidhë problemet e saj të brendshme në mënyrë që integrimi i tyre të përparojë”? Dhe nëse ata mendojnë se nuk mund të presin më, a kanë ndonjë alternativë tjetër në mendje duke braktisur vizionin e një “Ballkani Evropian”?

Ajo që Rama, Vuçiç, Zaev dhe të tjerët vendosin të bëjnë për të shpënë përpara “Mini-Shengenin” nuk është me interes për evropianët. Be-së i intereson të shohë nëse ata po zbatojnë reformat e nevojshme për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Komentet e dëgjuara, pasi u nënshkrua marrëveshja për kufijtë e hapur,  që e lidhnin atë me “dështimin” e BE -së për të caktuar një datë për fillimin e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,  “për shkak të çështjeve të brendshme të BE”, është në fakt vetëm gjysma e së vërtetës.

Gjysma tjetër është se këto vende – pjesërisht si rezultat i zgjedhjeve të bëra nga udhëheqësit e tyre – nuk janë ende në gjendje të përshtaten mirë me shoqëritë e tjera të BE -së, ndonëse vendet anëtare i duan ato nën të njëjtën çati, nëse kryesisht për arsye gjeopolitike.

Pra, në vend që të kërkojnë alternativa, ndoshta këta udhëheqës duhet të lënë mënjanë ambiciet e tyre populiste dhe personale dhe të bëjnë një përpjekje më të madhe për të përmbushur kriteret  qëi mundësojnë më shpejt kapërcimin e derës së BE -së. Kështu ata mund të shikonin se si njerëzit dhe mallrat e tyre do të qarkullonin lirshëm – sepse falë vizave nga Brukseli, populli i Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut tashmë gëzojnë udhëtime falas në BE.

Pra, çfarë do të jetë “Ballkan i hapur” apo “evropian”?

Tre udhëheqësit duhet të vendosin. Duke mbajtur një këmbë në të dy anijet, ata po i bëjnë një shërbim të keq popullit të tyre.

Perktheu nga Ekathemerin. Lapsi.al

19 Comments

 1. Ne fund, asnje sllav nuk do te gjykohet per nje restaurim te fantazmes ‘Jugisllavi’!
  Por nje perfaqesues i shtetit shqiptar….. ky do te gjykohet shume shpejt!

 2. Eshte normale qe Gerrqija eshte me e humbura e Ballkanit te hapur edhe nese ajo vete mer pjese.
  Por zhapiku Bushat eshte nga ai lloj geni Lab qe nga inati qi edhe nenen e tij.

  1. mund te na thush ca fitojm ne??? nga “hapja”??? mos do kesh hapje vende pune per rinin shqipetare apo bum biznesi mafiozesh?

   1. Ta lejme perjashta politiken. Realisht ne periudhen e shkurter perfitimet do jene te politikaneve, por ne nje dhjetevjecar perfitimet nga hapja e kufijve do jene konsistente. marredheniet tregtare rrisin klasen e mesme dhe vene baza per paqe per nje kohe te gjate. Nese do mendojme akoma per lufte me teneqe, nuk kemi kuptuar asgje deri tani, sepse ne kete rast perfitimi i vetem eshte i politikaneve dhe krimineleve!

   1. Nje zjarr i madh n’a kish rene
    Nje dem i madh n’a kish ngjare
    Ne katundin Dukat
    Ishin djegur shtate gomare

    Dhe dhe Stalini duke bredhur
    Gomarin e tij kerkonte
    Neper flake duke u hedhur
    Deri sa koqet do i pervelonte

    Me ne fund e gjeti gomarin tek rrusht
    Dhe kokes i binte me grusht
    Ndersa koqet ia ferkonte
    Me ngasherim zuri te vajtonte

    “Ah Pulisht te kame munduar
    Me ullinj te kame ngarkuar
    Ne Vlore te kame cuar.”

 3. Kur e thonë grekët atëhere ka shumë që nuk shkon. Por disa gjëra në shkrim nuk janë siç shprehet gazetari. Problemet e Be nuk janë 50% por një pjesë e vogël. Pjesa dërmuese e problemit janë qeveritë e këtyre vendeve me problemet e tyre e sidomos Shqipëria.

 4. Sado e keqe te jete kjo inisiative per Shqiperine dhe sado disbalance te kete shqiperia me dy vendet e tjera, e humbura e madhe ne kete mes eshte Greqia. Qofte ne rrafshin diplomatik, qofte ne rrafshin politik, qofte ne rrafshin ekonomik.

  1. Sa te mjere jeni ju palacot e Rames. Tani doni te na hidhni grepin me demek, he se Minishengeni eshe kunder interesit grek. Ai palacua me siper, na thote qe ta leme politiken per nje moment e te shohim avantzhet qe na sillka Minishengeni.

   1. bota nuk ndahet ne ‘te rames” e te “berishes”. Nuk te them as shiko avantazhet e minishengenit por te hapjese se kufijve e cila ne mos me Minishengen do ndodhe me futjen ne EU dhe sidoqofte e kishte firmosur Sala me CEFTA qe ne 2000. Ne ballkan (Jo EU) ka kohe qe nuk te kerkojne pasaporte.. Ju ka mbetur mendja tek politika e budallalleqet e Enver Hoxhes..do hani bar por partine e berishen do ta mbani..Nuk keni kuptuar qe bota ecen e ju ka lene mbrapa e shqipetaret nuk kane me nge te merren me nacionaliste e fanatike..Faleminderit per “palacon-n”..po tani ik e bej politike

    1. 12;54 shqipetaret nacionalist fanatik????? cudi e madhe… na ke mgaterru me serbet o njeri qe kushedi edhe pse jan te till i pelqen ideja e hapjes

 5. SHBA e shpalli “non grata” Sali Berishën, mes të tjerave dhe për korrupsion të lartë dhe minim të demokracisë në vend. Kaq tha DASH, nuk ka pse sqaron më tepër për drejtësinë shqiptare, e cila aty i ka dosjet që nga afera 230 milionë euro të “Rrugës së Kombit”, shpërthimit të Gërdecit, aferës CEZ-DIA me vlerë afër 500 milionë euro, vrasjen e 4 demonstruesve më 21 janar 2011 dhe plot afera të tjera më të vogla.Fjalet e rusise i beni jehone o lapsexhinjte e salihut e likes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu