• |
ide | kryesore

Brenda shtëpisë së fundit të geishave në Tokio

-Instant, Paparazzi, Slider

E veshur me sandale të larta me platformë dhe një kimono të gjatë, Ikuko shikon një mur të fotografive të vjetra në shtëpinë e geishave në Tokio në Akasaka.

Në një imazh, ajo është fotografuar në mes të vallëzimit me një kimono rozë, cadra e saj gjysmë e hapur ndërsa shikon me dinakëri pranë kamerës. Në një tjetër, ajo është ulur duke mbajtur me hijeshi një tifoz të mbyllur në prehër.


Geishave u kërkohet të qëndrojnë të pamartuar, por mund të punojnë në profesion për aq kohë sa duan pa dalë në pension. Kështu që edhe tani, në moshën 80 vjeç, Ikuko nuk është vetëm kreu i Shoqatës Akasaka Geisha – ajo është gjithashtu një geisha praktikuese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.