• |
ide | kryesore

Pamje rrënqethëse/ Të rinj afganë bien nga avionët, videot e kaosit në Kabul

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pamje rrënqethëse vijnë nga aeroporti i Kabulit, kryeqytetit të Afganistanit. Të rinj afganë i qepen pas avionit ushtatak amerikan teksa ai ngjitet për tu larguar nga vendi. Që mbrëmjen e djeshme afganët që ndihen të kërcënuar nga pushteti i ri po tentojnë të ikin me të gjitha mjetet. Po shumiaca e tyre nuk lejohen nga ushtria amerikane për mos krijuar kaos. (Në foton sipër një ushtar amerikan që i drejton armën një qytetari në kërkim të mjeteve për tu arratisur/Foto Wakil Kosar AFP).


Tmerri që i pret nga talebanët, ekstremistët islamë të cilët morën pushtetin në mënyrë të shpejtë dhe brutale pas vendimit të tërheqjes nga pala amerikane, i bën të rinjtë afganë të shkojnë drejt vdekjes në përpjekje për t’iu shpëtuar hakmarrjes talebane.


Lexo më tej:

Çfarë janë talebanët, kush i udhëheq dhe si erdhën sërish në pushtet 

Presidenti i Afganistanit braktis vendin, gjithçka në dorë të talebanëve 

Raportohet se këta të rinj, mes të cilëve edhe dy qe bien nga rrotat e avionit drejt vdekjes, i është premtuar evakuim nga forcat amerikane, por janë lënë aty në moment të fundit. Ata janë njerëz që kanë bashkepunuar me amerikanët për të mbajtur në këmbë regjimin jo-taleban për vite me rradhë.

Ata tashmë janë pre e regjimit të ri. Dëshpërimi justifikon edhe veprimet që do shihni më poshtë. ©Lapsi.al 


17 Comments

 1. Kur di ti more gazetar pallë çfarë janë ata që duan ti hypin avionëve, 99% janë njerëz që duan të emigrojnë në perëndim e perpiqen të përfitojnë nga lëmshi i krijuar.

  1. Problem eshte se myslimane nuk njohin atdhe as shtet ligjore.. Eshte shume e veshtire ti besh njerze te cilivizume thotë:

   Nuk i la Amerika more idjote po kane i ka lane veten e vet ..Se Amerika kure rrine atje e quane pushtime kure ike pse ik.. Ti nuke ke as nje vende myslimane a po islamike ne bote demokraci dhe te pa korruptume… Se pse myslimane nuk njohin atdhe nuk njohin shtet ligjore.. veq korrupsjoni lidhjet familjare shoqrore dhe fen.. kaqe

   1. Po dhe injoranca nuk njeh kufij, Normal qe do i quanin pushtusa Amerikanet sepse ata filluan te sillen njesoj si talebanet, madje ushtaret Amerikane filuan duke perdhunu dhe femije, etj etj …
    Po Irani, Pakistani, Indonezia, Turqia, Nuk jane Mysliman…
    Te mos permendim pastaj dhe Kurdet qe kan dhe femra ne forcat e tyre luftarake.
    Talebanet nuk kane fare lidhje as me myslimanet as me Islamin, po jane ca bandite qe plackisin, vrasin e perdhunojne, po ti ske nga ta dish se aq e ke pocin.
    Njerzit nuk mund te gjykohen as nga ngjyra e lekures as nga besimi fetar, por nga karakteri i tyre dhe nga veprimet qe bejne.

    Vashdoni besojini Amerikes si te ishte Zoti ne Toke, se ne byth do e hani te gjithe.

     1. Me demokratike se Shqiperia po.
      Nuk i vjedh njeri zgjedhjet as ne Iran as ne Turqi.
      Po te shkosh ne Iran do te habitesh me civilizimin qe eshte atje, megjithe embargon qe i ben Amerika.

     2. E fitonj kete luften ne Afganistan Amerika mo?
      Te fala spartak ngjeles!

  1. Po sta ka faj njeri ty qe ti je injorant, lexo ndonje rresht pak me shume…
   Do te kuptoje qe talebanet jane kto qe jane sot fal Amerikes.
   Ne vitet 80 Amerika i furnizonte Talebanet me armatime dhe me ndihme ushtarake, per inat te Bashkimit Sovjetik, etj etj…

   1. pse nuk qe Amerika qe shkaterroi Sirine duke armatos monstrat Isis dhe Al-qaida… I pati aleate. Mbeshteti islamikun Erdogan qe shfarosi preu e theri kurdet te krishtere
    lexoni c’behet o ju mbyllt, kerkoni ne net o qorra te rilindjes. Shihni endrra me Ameriken e demokracise se Berishes diten per diell.

 2. Ku ka lufte e shkaterrim fajin e kane amerikanet keto 60 vjetet e fundit. Edhe fansat e kimetes kete fund do kene, do i veje shqelmin kimetja ne fund

 3. Problemi kryesor i Afganistanit eshte opiumi/heroina. I keni pare, vendet qe konsiderohen si narko jane vende te korruptuara dhe te varfra.

  Afganistani eshte prodhuesi me i madh i opiumit ne bote, ~90%. Pra luhet para e madhe, qe nuk del ne siperfaqe. Nje Zot e di ku shkon, por e sigurte qe per te miren e popullit afgan nuk shkon!

  Familjet qe konsiderohen si elite ne U.S, zanafillat e pasurise e kane me tregetine e opiumit.

  Mos e harroni kete!

 4. Degjoni Elvis Presley se ka pervjetorin e vdekjes sot!!!
  Per te tjerat, natyra do ta gjeje vete ilacin kundra llumit…

  WELL IT’S ONE FOR THE MONEY
  TWO FOR THE SHOW
  THREE TO GET READY NOW GO CAT GO…..

 5. Pasi kanë diskutuar thelbësisht kanë vendosur që nga shoqata me emrin VT, pra “Veteranët Tanë”, që do të ringrenë Partinë Demokratike në Korçë, ta quajnë shoqatës VK, “Veteranët Konservatorë”.

  “Nuk mund të quhemi veteranët tanë, tha njëri prej të pranishmëve në mbledhje, sepse se nuk jemi tanët, ne jemi konservatorë, ne kemi bindje të djathta thelbësore si anglezët”.

  Kështu do të shprehej një pasardhës i një komunisti persekutor.Salibanet komuniste sulmojne shba sa qesharake jeni bere o shpellkare

  1. Po pse kta shpellaret po luftojn ameriken edhe ju te mencurit qe po tiu mbledhesh te gjithe bashk cfar jeni sdini te arrini as tek shkronja e 21 e alfabetit se tek e 36 as qe behet fjal! As po sulmojn as po shajn si ti e shoket e tu! Thjesht po japin mendimin e tyre qe ju te mencurit e republikes tine demokratike duhet te mesoni qe ka dhe kundershti mendimesh ka edhe opozit ka edhe mospajtim idesh. Nuk mund te mendojm te gjithe njelloj sepse bota do ishte e merzitshme dhe po te mendonim te gjithe njelloj te ndjenim te gjithe njelloj te flisnim po njesoj do beheshim te gjithe nje kope ashtu si jeni bere ju sot. Po jo kope mendiesh te ndritura po nje kope delesh dhe gomeresh qe seriozisht te sjellin zorret tek goja. E paimagjinushme sa keq ju ka brainwash ai mallkimi i shqiptarve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.