• |
ide | kryesore

Ministri britanik: Alarm për sulm me bombë të ISIS në aeroportin e Kabulit

-Instant, Arkiva, Planet

Paralajmërimi rrëqethës i Ministrit britanik bëhet ndërkohë që afganët urdhërohen të qëndrojnë larg – ndërsa mijëra të tjerë shkojnë drejt kufirit me Pakistanin për të shpëtuar.


Aeroporti i Kabulit po përballet me një kërcënim ‘të pashmangshëm’ të terrorit të ISIS brenda ‘disa orëve’, paralajmëroi sot një Ministër britanik ndërsa mijëra afganë ende përpiqen dëshpërimisht të largohen nga vendi i kontrolluar nga talebanët.


Ministri i Forcave të Armatosura, James Heappey, tha se ka një “raportim shumë të besueshëm” të një sulmi “të rëndë” që mund të ndodhë “brenda disa orësh” nga ISIS-K, armiku i betuar i talebanëve që kërkon të shkaktojë kaos në regjimin e ri.

SHBA, Britania dhe Australia tashmë u kishin thënë qytetarëve të tyre që të largoheshin nga aeroporti për shkak të kërcënimit të terrorit, me forcat perëndimore të stacionuara ende në qendrën e transportit, me një sulm të shumëfishtë me bombë, të frikësuar nga zyrtarët.

Sulmi i mundshëm po bën presion më shumë mbi operacionin për evakuimin e të huajve të bllokuar, me afrimin e së martës për trupat e huaja që po afrohet me shpejtësi.

Ndërkohë afganët të cilëve u ishte thënë të qëndronin larg aeroportit të Kabulit po mblidhen në Pakistan dhe Iran në një përpjekje për të ikur, pasi Britania e Madhe u tha atyre të shkojnë drejt kufirit, ndërsa shumë vende kanë njoftuar se do të përfundojnë operacionet e tyre të transportit ajror nga sot.

Heappey i tha programit Today të BBC Radio 4: ‘Tani ka një raportim shumë, shumë të besueshëm të një sulmi të pashmangshëm”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu