• |

Video/ Barcelona nuk shkëlqen, por mposht Getafe: Koeman zëvendëson dy sulmues, por jo me Manaj

Barcelona futet në trenin e ekipeve me shtatë pikë në krye të La Liga. Katalanasit fitojnë ndeshjen në shtëpi 2-1 kundër Getafes në javën e tretë të kampionatit. Duke udhëhequr pas më pak se dy minutash me Sergi Roberton, të besuarit e Koeman vuajtën barazimin e Sandro Ramirez, por gjetën golin e fitores me Depay. Sidoqoftë, një shfaqje jo shumë emocionuese për Blaugranat, e fotografuar nga testi pa ngjyrë i Griezmann. Koeman zëvendësoi dy nga tre sulmuesit, por Manaj mbeti në stol gjithë ndeshjen.

Fillimi i katalanasve ishte emocionues. Nuk kaluan as dy minuta dhe Barcelona shpërtheu me një manovër të shkëlqyer: Depay hapi lojën për Jordi Alba; krosim në zonë ku Braithëaite filtroi dhe Sergi Roberto nga distancë e afërt e dërgoi në rrjetë. Loja duket se thjeshtohet për miqtë, të cilët befasohen në të 19’ nga një kundërsulm i Getafes. Sandro Ramirez kombinon me Aleñan në hyrje të zonës dhe mbylli trekëndëshin me një goditje të shkëlqyer me të djathtën që mundi një Ter Stegen të pakujdesshëm. Barcelona nuk e pranon barazimin dhe kthehet në avantazh me Depay. Holandezi, corientoi Iglesias Sanchez me një finte në zonë dhe shënoi 2-1, duke kaluar topin nën këmbët e mbrojtësit të djathtë.

Në pjesën e dytë, Barcelona kontrolloi lojën, por Getafe u bë e rrezikshme. Jankto provoi menjëherë me një goditje në shtyllën e afërt, duke gjetur Ter Stegenin të vëmendshëm. Miqtë morën guxim dhe provuan, megjithëse me pasaktësi në përpjekjet e Arambarrit. Barcelona vuan për të ndërtuar aksione të rrezikshme: Griezmann nuk është në ditën e tij, duke e bindur Koeman ta zëvendësojë në fund të ndeshjes. Blaugrana mbrojtën 2-1 pa shqetësime dhe bashkohen me grupin e ekipeve me 7 pikë në krye të La Liga, duke pritur ndeshjen e Atletico Madrid.