• |
ide | kryesore

Arbitri i urryer kthehet të gjykojë zikaltrit pas 1232 ditësh: Orsato i akuzuari i Inter për ndeshjen e 2018-ës me Juven

-Instant, Sport

Sampdoria-Inter, ndeshja e orës 12.30 të dielën për Serie A, do të drejtohet nga Daniele Orsato. Arbitri i seksionit Schio mungon si gjyqtar kryesor në një ndeshje të zikaltërve që nga 28 prilli i 2018, derbi italian me Juventusin që ka hyrë në histori. Një ndeshje plot polemika: në pjesën e parë Orsato përjashtoi me karton të kuq Matias Vecino (e verdha e shndërruar në të kuqe nga VAR) dhe në pjesën e dytë fali Miralem Pjanic, që e kishte një të verdhë, pas një faulli ndaj Rafinhas. Një gabim që u pranua më vonë nga vetë Orsato.


Në realitet, arbitri i seksionit Schio i gjetur zikaltrit përballë edhe pas asaj ndeshje me Juven: si arbiter i VAR, më 9 korrik 2020 në Verona-Inter dhe ndaj Sampdorias majin e kaluar, por edhe si arbitër i katërt në Romë kundër verdhekuqve më 10 janar, 2021.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.