• |
ide | kryesore

Berisha: Ju kërkoj ndjesë që solla Bashën në krye të PD-së. Vendimi i tij ishte thikë pas shpine

Arkiva, Lajme, Të fundit

“Thikë pas shpine” e ka cilësuar Sali Berisha, vendimin e kreut të PD-së Lulzim Basha për ta përjashtuar nga grupi parlamentar.


Këtë deklaratë Berisha e ka bërë në prani të demokratëve në takimet që ai ka nisur dhe i ka quajtur si “foltorja”. Berisha nuk i ka kursyer edhe batutat duke e quajtur Bashën si “ish-kryetar” të PD-së ku në fakt legjitimisht Basha është kryetar i kësaj partie.


“Kryetari ynë, më falni ish-kryetari jonë u mor me karrigen e tij…. Lapsus. Zoti Basha u mor me karrigen e tij. Në atë kohë. Berisha doli “non grata” me një akuzë që ajo nuk ka asnjë fakt dokument dhe argument.” tha Berisha.

Berisha më tej ka theksuar se vendimi i Bashës për ta përjashtuar nga grupi parlamentar, asgjësoi të gjitha parimet dhe sovranitetin e PD-së.

“Lulzim Basha në një akt të pashembullt mendoj unë në historinë e një vendi dhe të një shteti. Pa pyet asnjë njeri del dhe komunikon përjashtimin e Sali Berishës duke i futur një thikë pas shpine mua është njëra anë, por të gjitha parimeve mbi të cilat është ngritur Partia Demokratike. Kjo parti është liri e të drejtave njerëzore. Është parti e të drejtave. Janë gardiane të interesit kombëtar. Ju futi thikë pas shpin forumeve të PD-së. Thirri koordinator. Po kujt i futi thikën tjetër ai? Juve dhe anëtarëve të PD-së. Vullnetit tuaj të shprehur në forume. Ky i asgjësoi të gjitha. Prandaj dhe ja ku jemi. Por tani vëreni vetën në pozitat e dy zgjedhësve.” tha Berisha.

Më tej Berisha ka hedhur akuza ndaj Bashës që ka dalë duke mashtruar popullin shqiptarë dhe ndërkombëtarë që në PD i merr Seli Berisha vendimet dhe jo ai vetë. Mes të tjerash Berisha nuk ka ngurruar që të kërkojë falje dhe më pas të thotë se nuk e ka mbështetur Bashën aq sa është krijuar ideja në publik.

“Jam këtu për të kërkuar një ndjesë publike. Kam takime nga mëngjesi deri në darkë dhe deputët, me demokratë të thjeshtë pa përjashtim. Nga të gjithë më kanë thënë hapur në sy. Ne atë nuk e kemi dashur, por ne atë e kemi mbështetur nga se e mbështet doktori. Mund të ju duket çudi por unë ua them që nuk e njihja këtë në këto përmasa. Se i kisha mbyllur hesapet dhe punoja vetëm për interesa të PD-së dhe në 8 vite ju garantoj që nuk gjen me gishta të dorës që të kem arritur ti promovojë në PD. Përkundrazi ka ndodhur një spastrim i heshtur i të gjithë atyre që kishin bashkëpunuar. Dhe nuk i thash se mendoja që do të punojë me njerëzit e tij. I shihja të tjerët të largoheshin. Nuk mendoja që njerëzit të mendonin që Basha të kishte mbështetje pa kushte. Kërkoj ndjesë. Nuk jam pajtuar por si njeri i betuar që nuk kthehem më. Nisja ime është pa kthim. E dyta isha i betuar që një po të mbetet i dyti do jem unë. Nuk kisha projekt, por humbi zgjedhjet”

“Jep dorëheqjen i kam thënë në 2017. Jo më tha nuk e jap. Erdhën dhe i mori të gjitha vendimet por këtu ka bërë për interes të karriges dhe ka deklaruar fshehtas se vendimet i merr Berisha. Personalisht u garantoj që po të hapim llogaritë vendimet e mia kanë qenë që këto zgjedhje të mos bojkotohen se ishim në rrugë me djegien e mandateve” tha Basha.

7 Comments

 1. Franca akuzon Biden: na ngule thikën pas shpine!
  Marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Parisit u përkeqësuan gjatë presidencës së Trump dhe diplomatët thonë se ka pasur frikë në muajt e fundit se Biden nuk ka qenë i sinqertë me aleatët e tij evropianë
  Franca ka akuzuar Presidentin amerikan Joe Biden se e ka goditur me thikë pas shpine dhe ka vepruar si paraardhësi i tij, Donald Trump, pasi Parisi u shmang nga një traktat ushtarak prej shumë miliardë dollarësh që ai kishte nënshkruar me Australinë për nëndetëset, raportoi Reuters.
  Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Australia kanë njoftuar se do të krijojnë një partneritet për sigurinë në rajonin Indo-Paqësor, i cili do të ndihmojë Australinë të marrë nëndetëse bërthamore amerikane dhe të anulojë marrëveshjen e nëndetëseve me Francën prej 40 miliardë dollarësh.
  “Ky vendim brutal, i njëanshëm dhe i paparashikueshëm më kujton shumë atë që po bënte Trump”, tha ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian për radion Franceinfo, duke shtuar: “Unë jam i zemëruar dhe i hidhëruar. Këto poshtërsi nuk bëhet midis aleatëve”.

 2. pirdh se lirohesh. shoku je vetem me nja 30 nacu te sal lushes. politika nuk eshte tifozllik, eshte interes. pervec byrektores se qim pekes dhe ca loqe qe mendojn se je engjell, nuk besoj se do te ndjeki njeri. jo per gje po je kart e djegur dhe ke dhe nje far moshe. interesi vllai, keshtu jan ato muhabete, e di mir ti. ropt byrekotreve qe shajn komentusit e tjer.

 3. Ju kerkoni falje pasi na moret 8 vjet jete . I kthen dot mbrapsht keto vite z.Berisha ? Jo? Athere nuk je i falur sepse ty buk te falet te gaboje pas 25 vitesh si pushtetar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu