• |
ide | kryesore

Haradinaj pas takimit me Ramën: E mirëpres “Ballkanin e Hapur”, por pas njohjes së Kosovës nga Serbia

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ramush Haradinaj ka reaguar pas takimit me kryeministrin Edi Rama gjatë vizitës së tij në Kosovë.
Në një prononcim për mediat, Haradinaj tha se vizita e Ramës është e rëndësishme, marrë parasysh protestat e serbëve në veri të vendit kundër reciprocitetit në targa.


“Edi Ramën e falënderova për ardhjen në Kosovë në një kohë që është e ndjeshme, ka shumë zhvillime në Kosovë dhe rajon. E shfrytëzova rastin me diskutuar edhe temat aktuale. Pos situatës në veri, vëmendje të veçantë i kam kushtuar hekurudhës për Shqipëri, Kosovë – Shqipëri, Hekurudha është shumë e nevojshme për temat ekonomike por edhe për ato të sigurisë në të ardhmen. Mendoj që është momenti i duhur që të veprohet në këtë drejtim”, tha ai. Ndërsa lidhur me ‘Open Balkan’ Haradinaj tha se e përkrah atë pas njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia.


“Unë e pëlqej këtë idenë e ‘Ballkanit të hapur’, e mirëpres pas njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia, do të ishte diçka e mirë por vjen pas njohjes”, tha ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu