• |
ide | kryesore

U shpall “non grata”, DASH çon në Kongres Sali Berishën dhe familjen e tij

-Instant, Lajme, Të fundit

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar listën e te gjithë personave te cilëve i’u është refuzuar viza nga SHBA gjatë vitit 2021. Të gjithë personat dhe anëtarët e familjes të tyre për të cilët Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka informacion të besueshëm se janë përfshirë, drejtpërdrejt ose tërthorazi, në korrupsion, i janë dërguar Kongresit Amerikan. Lista është publikuar edhe nga ambasadorja Yuri Kim në Twitter. “Departamenti i Shtetit i raporton Kongresit në lidhje me personat e caktuar për korrupsion të rëndësishëm”, shkruan  Kim.


Në listë është publikuar edhe emri i Sali Berishës dhe familjarëve të tij, Liri Berisha dhe dy fëmijëve Shkëlzen dhe Argita Berisha. Njoftimi është publikuar në faqen e DASH , së bashku me emrat e personave të tjerë të shpallur “non grata” në botë, të cilët akuzohen për korrupsion dhe shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Sipas kësaj liste të DASH, në harkun kohor të 8 muajve, SHBA ka shpallur “non grata” 68 shtetas të huaj nga e gjithë bota. Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken bëri me dije më 19 maj se ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha dhe familja e tij janë futur në listën e zezë nga SHBA.


18 Comments

 1. Mire Berishen dhe femijet po Liria çfaj ka?
  Kjo ishte e gjitha loje e palloshit dhe sorosit , ku ne fund ju bashkua edhe hollandezi .
  Per koken tende e pate o hollandez idiot .
  Pallosh loja filloi , nje dite do trokasin edhe ne deren tende po do jete teper vone per ty .
  Kush me shpat vret nga shpata do te vdes .

   1. mbase e sakte mbase e pasakte, nje gje skuptohet,

    ku eshte lajmi ketu ??

    ???? departamenti i shtetit i con kongresit listen e personave non grata????

    e kujt i ha kari!

    Nje proces burokratik periodik, pa pike rendesie. ca lajmi ka ketu qe duhet dhene ne media ?????

    Berisha ka qe ne maj qe eshte non grata! Ne maj ishte lajm. Tani ska me lajm per non grata! ca lajmi eshte ky qe eshte ne liste??

    Me shume lajm eshte kur pjerdh Bideja

    apo me regji te fuges te gjithe mediat flasin per non grata te berishes ne kongres, per lindita nikollin se eshte apo nuk eshet deputeti berisha pjese e grupit te PD !!! ca lajmesh jane keto ? keto jane lajme pa lajm

    ama:
    fuga me porosi te rames i sjell ne media duhet bere fushate kunder berishes dhe te mbrojme Lylyn qe qesh!

    media kari

  1. pse je kaq naiv, dmth sipas teje politiken amerikane e ben Rama hahaha, Jan shpall non grata se kan vjedh e familjarisht madje. Cu be me fondacionin e gruas se Berises qe financonte Taci ke marr vesh gje?

 2. A te keqen e mendjes tende o arb.
  Te ka mbysh mendjen nje plak tjeter qe fajin e ka nje gjysh tjeter.
  Shikoni endra me sorra e me pallosha. Se mire e keni.

 3. MOS E RRUJ GJIGANT .
  VETEM PERSHPEJTOJE FOLTOREN SE NUK DUROHEN ME DYSHJA E KURVAVE RAMA-BASHA.
  KY VEND DO NJE REVOLUCION TE MIRFILLT . KOHA ESHTE TANI

 4. O Arb, po pardje sikur thamë se në listë është dh çuni I Qifes dhe Teri.
  Po nuk po I shohim.
  Lapsiiiiii…. Botoje listën, sepse po nuk e botuar ju, nuk kemi ku e shohim….

 5. Berisha iua ka prishur endrrat amerikaneve duke i hedhur ne gjyq. Asnjehere nuk ka ndodhur qe te cohen ne Kongres emrat e personave te shpallura “non grata”, por kete here behet ndryshimi. Amerikanet nuk e kane hallin se Berisha i k a paditur, as se po e fiton gjyqin, ata e kane hallin se kete rruge do e ndjekin edhe te tjere te shpallur ‘non grata” dhe kjo gje do e ule akoma me poshte reputacionin e neperkembumbur te administrates amerikane pas terheqjes nga Afganistani. Gjithsesi, amerikanet nese i duan te miren shqiptareve, duhet te sjellin prova per Berishen dhe t’ia dorezojne SPAK-ut, pasime artikuj gazetash e cicerima twiteri nuk mund te denohen njerezit. Askush nuk mund te jete fajtor nese nuk eshte denuar nga nje gjykate e cila e ka marre vendimin mbi bazen e provave pertej cdo dyshimi te arsyeshem. Ky eshte parim themelor i drejtesise penale. Nese nuk sillen prova per Berishen dhe nese atij nuk i behet nje gjyq i drejte dhe i paanshem, gjithcka eshte nje perralle per te vene ne gjume femijet afgane qe Rama solli ne Shqiperi bashke me familjet e tyre. Gjithsesi, situata eshte interesante dhe ia vlen ta ndjekesh se si do perfundoje. Pershtypja eshte se me kete te Kongresit, nuk do arrihet ndonje gje e madhe. Eshte thjeshte ushqim per injorantet…

  1. po ti nuk i degjon ripjellsat dhe bashallaret , me regji te fuges sorros nuk ekziston, blinken nuk ka asnje lidhje me sorros, rama nuk ishte ne fot me sorros, sorrs nuk ka dhen 10 milion per emerimin e Lu ne afganistan, sorso nuk ka dhen miliarda USD per gjyqtare, kongresmene, prokurore, senatore , ojq , ojf ne usa BE ne ballkan
   gjyqtari i shqiperise ne Strasburg NUk ka ngrene buken e sorros tere jeten,

   JOOO asnje nga keto s eshte e vertete , por soros eshte zemermadh, jep pare kot!

   ketyre u eshte fik truni nga sufllaqet me toksina qe hane

  1. 99.99% e shqiptareve nuk kane vize amerikane!

   Kercenimi i Ferdinant Xhaferrit, ai qe do rriste cilesine e diellit 😀 , kercenimi se sdo u jape ambasada viza eshte kercenim tmerresisht shume i frikshem!

   Aq shume i frikshem sa.. u dhjene. …. gazit!

   Po ambasada nuk i jep viza 99.99% te shqiptareve por, ne BE shkojme pa viza! Levizjen pa viza u be nga doktori. Biles edhe 750 mije kurvat socialiste pa viza shkojne ne BE . Por vize amerikane nuk kane.

   absurditeti ne maximum. ne kete nivel e ka degjeneruar rama dhe basha.

 6. Berisha, në të tijën, ka të drejtë. PD- në e kishte kthyer në çiflig të tij; çifligu i lihet vetëm birit; e kur nuk ke bir- birëson një nga nën- sqetulla jote. Berisha birësoi njërin nga nën- bijtë, Lulin. Fillimisht e ushqeu me lugën më të mirë në familje; pastaj e mësoi si të gjuajë për pasuri; pastaj e vëzhgoi me cilët zyrtarë të huaj ka më shumë afeksion; e dërgoi deri te Gaddafi i Libisë për të shitur armë; e mësoi edhe si mi edhe si mace…O Arb paske harruar sa i shiste ne ankand Liria pikturat dhe detyronte biznesmenet si Taci oil per ti blere,Liria dukej si e paster,por eshte me shtrige se salihu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu