• |
ide | kryesore

Messi tregon çfarë e priti pas pushimeve në Barcelonë: “Më thanë se duhej të gjeja ekip tjetër”

-Instant, Sport

Lionel Messi dhe France Football kanë një marrëdhënie shumë të ngushtë, mjafton të shikosh sa herë i është dhënë trofeu i ndarë nga revista franceze. Edhe këtë vit, pavarësisht një viti për tu harruar me Barcelonën, ai është afër Topit të Artë të tij të shtatë. Në një intervistë të dhënë prestigjiozes franceze, kampioni argjentinas u kthye për të folur për lamtumirën e tij me blaugranat: “Kur u ktheva nga pushimet më thanë se nuk ishte e mundur të rinovoja, se nuk mund të qëndroja e se duhej të gjeja një klub tjetër, sepse Barça nuk kishte mjetet për të zgjatur kontratën time”.


“Në verë u ktheva në Barcelonë me idenë e nënshkrimit të kontratës dhe rifillimit të stërvitjes menjëherë. Mendova se gjithçka ishte zgjidhur dhe se vetëm nënshkrimi im mungonte – shtoi Messi -. Kjo i prishi planet e mia. Siç thashë në ditën e lamtumirës ishte shumë e dhimbshme për mua të largohesha nga Barcelona pas gjithë këtyre viteve, kisha vendosur ta përfundoja karrierën time me blaugranat. Fillova të mendoj për të ardhmen time dhe PSG më dha mundësinë të bashkohem me ta. Mora edhe oferta të tjera, por unë duhet ta pranoj se arritëm një marrëveshje shumë shpejt “.


Leo gjithashtu foli për dallimet midis ligës franceze dhe La Liga: “Është një kampionat shumë më fizik sesa ai spanjoll. Këtu skuadrat më duken më të forta dhe ndeshjet janë shumë të luftuara, me pak hapësira. Shumica e lojtarëve janë shumë të fortë. Është ende pak herët për të folur plotësisht për Ligue 1, sepse është një gjë të shohësh ndeshjet dhe një gjë tjetër është të jesh në fushë “.

Për ëndrrën Champions, Leo shtoi: “Është ëndërra e të gjithëve. Klubi ka punuar me këtë qëllim prej disa vjetësh dhe kohët e fundit po i afrohet. Nga pikëpamja personale është e njëjtë, do të doja të fitoja Ligën e Kampionëve përsëri, sepse është një turne shumë i bukur, shumë i vështirë për tu fituar, por unë mendoj se ky grup lojtarësh ka armët e duhura për të fituar këtë titull. Ne kemi individualitete të mëdha, por duhet të vazhdojmë të punojmë që të njihemi më mirë dhe të bëhemi një ekip. Sepse për të fituar tituj të rëndësishëm, duhet të luash si ekip “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu