• |
ide | kryesore

Video/ Shkatërrohet Kosova në Suedi, Dardanët të parafundit: sukses në transfertë për Bosnjen e Ukrainën

-Instant, F1, Sport, Video

Në kualifikueset për në Botërorin 2022, dorëzohet Kosova, e mundur 3-0 në Suedi me penalltinë e Forsberg (29′) e golat e Isak (62′) e Quaison (79′). Nordikët shkojnë kështu -1 nga Spanja, ndërsa dardanët janë zhgënjyes me vendin e parafundit, vetëm mbi Gjeorgjinë. Fitorja e parë për Ukrainën, që kalon 2-1 në Finlandë falë Yarmolenkos e Yaremchuk, ndërsa Lituania mposht 3-1 Bullgarinë. Suksese në transfertë për Bosnjen, Irlandën e Greqinë, që fitojnë në Kazakistan (2-0), Azerbaijan (3-0) e Gjeorgji (2-0).


GRUPI A
Suksesi i parë në kualifikuese në Katar 2022 për Irlandën, që kalon 3-0 në fushën e Azerbajxhanit. Në Baku, ndeshja u vendos në pjesën e parë, dhe fituesi i ndeshjes është sulmuesi i West Bromwich, Callum Robinson, i cili fillimisht zhbllokoi ndeshjen në minutën e 7, pastaj e mbylli ndeshjen pak para fundit të pjesës së parë me ndihmën e Horgan. Para kohës shtesë, Ogbene rrumbullakosi rezultatin dhe shënoi trisin: Irlanda ngrihet në 5 pikë dhe i lë azerët të fundit me vetëm një pikë, atë të fituar në ndeshjen e parë.GRUPI B
Mision i përmbushur për Suedinë, që mposhti Kosovën 3-0 dhe iu afrua edhe më shumë Spanjës në luftën për vendin e parë. Në Solna, Forsberg u dha skandinavëve epërsinë: sulmuesi i Leipzig transformoi, në minutën e 29’, penalltinë e provokuar nga Hadergjonaj dhe zhvendosi Muric. Dy minuta më vonë Augustinsson goditi shtyllën, por fati i keq i këtij episodi nuk vonoi t’i kompensohej nordikëve. Kosovës iu anullua një gol i realizuar nga Muriqi. Atëherë, vendasit shpejtuan të mbyllin historinë me golin e Isak në të 62′, e me Quaison 11 minuta nga fundi: tani, Spanja ka vetëm një pikë më shumë se Suedia, që ka një ndeshje më pak. Në pritje të kthimit të Ibrahimovic, suedezët mbajnë një +3 mbi vendin e tretë të Greqisë, që mposhti 2-0 Gjeorgjinë në fund falë penalltisë së Bakasetas në minutën e 90’ dhe golit të Pelkas në të 95’.

GRUPI C
Fitorja e parë në grup për Lituaninë, që mundi Bullgarinë 3-1, tani shumë larg play-off. Në Vilnius, skuadra e Petrovit menjëherë humbi një goditje dënimi me Iliev (14 ‘), pastaj vendasit kaluan në epërsi me Lasickas. Në pjesën e dytë, Despodov (64’) iluzionoi bullgarët, por mendoi Cernych me një dygolësh brenda dy minutave (82’ dhe 84’) për t’i dhënë Lituanisë pikët e para pas pesë humbjeve radhazi. Bullgaria, nga ana tjetër, mbetet në kuotën 5.

GRUPI D
Pas pesë barazimeve në po aq ndeshje, Ukraina gjeti suksesin e parë në kualifikuese dhe triumfoi 2-1 ndaj Finlandës. Në Helsinki, miqtë kaluan në avantazh pas vetëm 4 minutash falë goditjes së Yarmolenkos në hyrje të zonës, por Pukki shfrytëzoi shfrytëzoi topin e kthyer në goditjen e Matviienkos dhe nënshkroi golin e barazimit. Goli që vendosi ndeshjen arriti në minutën e 34, me Yaremchuk i cili kontrolloi goditjen e gabuar të Tsygankov dhe mposhti Hradecky nga fare pranë. Me këtë fitore, Ukraina ngrihet në 8 pikë dhe mbetet e dyta me +2 ndaj Bosnjës, e cila fitoi 2-0 në Kazakistan, duke nxitur shpresat për kualifikimin në Katar 2022 përmes play-off. Heroi për të besuarit e Petev është Smail Prevljak, i cili me një dygolësh i dha ekipit të tij suksesin e tyre të parë. Në minutën e 25’, sulmuesi boshnjak është i aftë të godasë me kokë krosimin e Stevanovic nga e djathta, duke ndëshkuar daljen krejtësisht të gabuar të Pokatilov, ndërsa në të 66’ ai mbylli ndeshjen me një të djathtë në zonë.

GRUPI F
Fitore me peshë të pallogaritshme për Skocinë, e cila në fund mundi Izraelin 3-2 dhe konsolidon vendin e dytë pas Danimarkës: sukses me përmbysje, duke pasur parasysh se pas 5’minutash Zahavi udhëhoqi miqtë në Glasgow drejt avantazhit. McGinn, në të 30’, nënshkroi golin e barazimit, por dy minuta më vonë Dabbur kaloi sërish Izraelin përpara. Formacioni i Clarke humbi një penallti para fundit të pjesës së parë me Dykes, i cili i bëri tifozët ta falin në minutën e 57, duke transformuar asistin e Robertson në golin e barazimit. Vetëm në minutën e 94, mesfushori i Manchester United, McTominay, firmosi me kokë golin e 3-2: një gol vendimtar, duke pasur parasysh se Skocia tani është ngjitur në 14 pikë, katër më shumë se Izraeli me tre ndeshje deri në fund.

REZULTATET
UEFA Qualification: 1st Round: Group A
Azerbaijan 0-3 Republic of Ireland

UEFA Qualification: 1st Round: Group B
Georgia 0-2 Greece
Sweden 3-0 Kosovo

UEFA Qualification: 1st Round: Group C
Lithuania 3-1 Bulgaria

UEFA Qualification: 1st Round: Group D
Kazakhstan 0-2 Bosnia and Herzegovina
Finland 1-2 Ukraine

UEFA Qualification: 1st Round: Group F
Scotland 3-2 IsraelLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *