• |
ide | kryesore

Ndërron jetë 34 vjet pas incidentit ish-drejtori i centralit të Çernobilit

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare ish-drejtori i centralit bërthamor të Çernobilit, Viktor Briukhanovr. Ai ishte në krye të uzinës nga fillimi i saj deri në incidentin e 26 prillit 1986, i konsideruar si aksidenti më i madh bërthamor në histori.


Vdekja e Bryukhanov u njoftua nga shërbimi për shtyp i termocentralit bërthamor të Çernobilit pa specifikuar se ku ai ndërroi jetë ose shkakun e saj. Dihet vetëm se ish-drejtori i termocentralit bërthamor të Çernobilit jetonte në Kiev.


Bryukhanov u emërua drejtor i centralit bërthamor të Çernobilit para se të ndërtohej në vitin 1970. Ai ishte fillimisht përgjegjës për ndërtimin dhe më pas për funksionimin e termocentralit bërthamor.

Pas aksidentit, ai u hoq nga menaxhimi i termocentralit bërthamor dhe u dërgua në gjyq ku dënua me 10 vjet burg ndërsa u lirua në vitin 1992. ©LAPSI.al

Chernobyl survivors assess fact and fiction in TV series - BBC News
Bryukhanov në gjyq
MΛN on Twitter: "I kinda wish @ceramicks hadn't told me Con O'Neill from  Chernobyl is also none other than Titchy Gren, leader of the Brotherhood of  Blood in Dark Souls II, cuz
Porterizimi i tij në serialin e BBC “Chernobyl”
Here's What The Chernobyl Cast Look Like Compared To Their Real-Life  Counterparts - Eighties Kids

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu