• |
ide | kryesore

Vendimi i Venecias/ Si manipuloi me zgjedhjet lokale Matthew Palmer

-Instant, Arkiva, Kryesore

Sot Komisioni i Venecias ka hedhur poshtë një rrugëzgjidhje për krizën e zgjedhjeve lokale të Qershorit 2019, që e propozoi si rrugë të mesme ish-i dërguasi special amerikan për Ballkanin, Matthew Palmer. Atëherë kur zgjedhjet moniste ishin kryer me plot parregullsi që e detyruan Rilindjen të manipulonte edhe garën që organizoi vetë, kishte dhe një datë rezervë që nuk u mor kurrë parasysh: atë që dekretoi presidenti Meta. Ajo i jepte opozitës shpresën se zgjedhjet moniste mund të zhbëheshin, për t’u zëvendësuar nga një palë zgjedhje normale. Situata ishte e tensionuar në kulm.


Profil/ Matthew Palmer, amerikani anti opozitëPikërisht për këtë u prit me shumë interes ndërhyrja që bëri ish Zëvendësndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë, i cili dha një intervistë për gazetaren e seksionit serb të Zërit të Amerikës, Jovana Djuroviç.

Propozimi i Matthew Palmer, njeriut që pati kërcënuar opozitën për djegien e mandateve dhe Bashën e Kryemadhin personalisht për organizimin e protestave të dhunshme ishte disi qesharak. Në intevistën për VOA serb ai tha: “Lërjani këtë punë ta zgjidhë Gjykata Kushtetuese”.

Kujtojmë se atëherë kjo gjykatë nuk ekzistonte akoma gjë që e bëri Presidentin e Republikës të reagonte me qesëndi: Pse nuk doni zgjidhjen e krizës, që ka dhënë një institucion që ekziston, por ia kërkoni zgjidhjen një institucioni që nuk ekziston”?

E megjithatë palët bënë sikurse “urdhëruan” amerikanët dhe pritën që çështjen e zgjedhjeve lokale ta zgjidhte Kushtetuesja.

Modeli i Matthew Palmer për Ballkanin, regjimi monist i Gjukanoviçit

Ndërkohë Palmer, e kreu detyrën, i lau duart me Shqipërinë dhe Ballkanin dhe i delegoi postin pasadhësit të tij Eskobar.

Por vetëm sot ne marrim vesh se zgjidhja që propozoi ish Zëvendësndihmës Sekretar i Shtetit për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë ishte jo vetëm qesharake por edhe nul. Sepse sot ka mbërritur një opinion i Komisionit të Venecias, i cili nënvizon se “Gjykata Kushtetuese shqiptare nuk ka kompetencë për të shqyrtuar vlefshmërinë e zgjedhjeve vendore”. Ekspertët e Venecias, pas një analize të gjatë juridike arrijnë në përfundimin se “kompetenca e Gjykatës Kushtetuese nuk përfshin shqyrtimin e vlefshmërisë së zgjedhjeve vendore. Kjo nuk e pengon Gjykatën Kushtetuese të ushtrojë kontrollin e saj mbi legjislacionin zgjedhor”.

Me kompromisin që Palmer u ofroi palëve çështja u çua në Gjykatën Kushtetuese nga Shoqata e Bashkive të vendit. Pas seancës së zhvilluar më 23 qershor, ku u dëgjuan pretendimet e të gjitha palëve, anëtarët e Gjykatës vendosën që t’i drejtohen Komisionit të Venecias.

Analiza / Rama, njeriu i Amerikanëve në Tiranë

Dhe tashmë Venecia ka arritur në përfundimin që zgjidhja që ofroi ish i dërguari special për Ballkanin nuk ka asnjë vlerë. “Kalova lumin të dhjefsha kalin” thotë një shprehje popullore tek ne. Matthew Palmer s’do t’ia dijë më për atë që ka thënë, por kompromisi i tij i papërgjegjshëm i dha frymëmarrje për aq sa i duhej Edi Ramës.

©Lapsi.al22 Comments

 1. O Kalemi. Ju vërtet qënkeni komplet të shkallafitur nga trutë. Nuk bëheni më.
  Edhe konstitucionalistët më të mirë të botës do ti gjykoni?
  Nuk diskutohen dhe nuk mund të bëhet debat as për vendimet e gjykatave shqiptare, jo më të këtij institucioni ndërkombëtar.
  Ky vendim I Venecies është dru pas koke, për Metën, Lulin dhe Lapsin…

  1. O idiot lexoje më parë shkrimin, kuptoje po munde me ato tru debili që ke. nuk gjykon konstitucionalistët por një politikan langaraq sy buf palmer serbi.

   1. Lexoje ti o njeri I prapambetur ne shekullin e komunizmit dhe me zhvillim të vonuar në tru.
    Nuk pjerdh Komisioni I Venecias për Palmer.
    Lapsi po thotë, pse Venezia nuk dëgjoi Palmer-in…

    1. Jo o koqe me emer nuk thote lapsi se pse nuk degjoi Venezia Palmerin, thote se si talli karin Palmeri me Opoziten dhe sa seriozisht duhet te merren

 2. Po vari trapin, akoma nuk e keni kuptuar qe ky vend kenete do ngeli. Perendimi ka hallin e gazit ti vije tek shtepia. I plasi trapi per nje republike bananesh si kjo e jona. Mut kemi qene, mut jemi, mut do te jemi edhe per 100 vjet te tjere.

  Rrofte Demokracia e Leshit.

 3. Pallmer Kimete Soreca jashtqitje e diplomacisë që bënë kërdi me politikën shqiptare duke e rikthyer monizmin në Shqipëri

 4. Partizani i vogel Velo zbrit nga mali se ke lene delet vetem....lexoje artikullin dhe kuptoje se kritikohet Palmeri qe dha nje zgjidhje per lare gojen per opoziten... nuk shan njeri Venecian O Miti.... thotë:

  Partizani i vogel Velo zbrit nga mali se ke lene delet vetem….lexoje artikullin dhe kuptoje se kritikohet Palmeri qe dha nje zgjidhje per lare gojen per opoziten… nuk shan njeri Venecian O Miti….

 5. Po mirë,përveç mos çarjes të bythës për një vend si Shqipëria çfarë pra e detyroka një administratë të gjithë,dhe çfarë administrate ama…atë të SH.B.A të gënjejë pafytyrësisht hapur dhe publikisht pa ju dridhur qerpiku…në favor të Ramës!?Kjo bashkuar me “faljen” që Amerika i bën Ramës për ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane dhe më pas për foton me Bilalin si edhe për shumë të tjera…Mënyra sesi sillet kjo pidhi korean këtu ,mendoj se ka vetëm një spjegim…Edi Rama ,pra,qenka vetë PRESIDENTI I SHTETEVE TË BASHKUARA !

  1. ku i gjen këto karlliqe që shkruan?

   administrate.të.gjithë??

   2 veta janë në zyrën e ballkanit perëndimor palmer bytha dhe eskobari dhe as nuk kanë asnjë ndihmës.

   ca falje për foto?? bilali u dënua
   apo e ke fjalën për nusen e bilalit ??

   Nuk e zë ligji nusen e bilalit për fat të keq

   rama po vë satelitë albania 1 dhe 2 në hapsirë ehuuuu, pse habitesh për megallomaninë e ramës?

 6. Tu rojë Rama me banditët dhe oligarkët se ky popull idiot ka lar lesh nga trutë sa fë jetë gjallë ky derrrr do jetë duke ju shkërdhy familjet me radh o ju pa kurizorë

 7. ket loje ka Amerika o Lapsi. Me vjen keq per zhgenjimin tuaj

  Kshu ja futi edhe komunizmes, nderseu berishen shkaterroi njerez vend e ekonomi. Kur i doli era lojes u pa c’i kishim bere vetes, iku vapa me gushtin. Birisha mbret i hapi rrugen edvin ramutit.

  S’i plas shume Amerikes sa shkaterrohet bota para interesit per hegjemoni

 8. Ariu i gafurret miut. Ariu ka lujt menc. Kur lu menc as ilacet nuk ta sjellin trunin ne pune.
  Sy bole amerikoni…ariu ariu ne lakra.

 9. Imazhi i ish-kryeministrit Sali Berisha është ‘rrëzuar’ nga ballina e Pallatit të Kulturës së Bajram Currit, ku qëndronte prej vitesh.
  Në videon e publikuar nga DITA, shihet momenti i heqjes së posterit gjigant të ish-kreut të Partisë Demokratike.Per ju shpellkaret e salihut metes e lulzimes faj kane vetem amerikanet venecia dhe jo salihu meta lulzimja qe dogjen mandatet nuk miron pjese ne zgjedhje,jeni te mjere

 10. Në fund edhe në PD do fitojë Basha dhe linja e tij. Mund edhe të mos fitojë nëse më shumë se gjysma e PD është çmendur. Por atëherë Berisha do sundojë mbi gërmadhat e një partie, dhe britmat e tij nuk do jenë veçse klithmat e korbit mbi shtëpinë që dogji i zoti.

 11. Në vjeshtën e vitit 1943 një partizan i plagosur serb ishte strehuar për disa muaj në kullën e Berishajve në Viçidol. Lind një afeksion me nënën e Saliut, asokohe vajzë e re, por kjo lidhje diktohet nga Zeqir Halili, xhaxhai i Saliut, që ka qenë një burrë i mençur dhe diskutojnë një darkë me burrat e tjerë të fisit, për ta vrarë partizanin serb që u kishte prekur nderin.

  Por Zeqiri shtiu mbi krevatin bosh, sepse serbi ia kishte mbathur pas njoftimit në kohë. Ky partizani serb (serbo-boshnjak) ka qëndruar në muajt shtator-tetor e nëntor në kullën e Berishës në vitin 1943, Saliu është lindur në 1 korrik 1944.

  1. Kurse te shtepia e babait tend rrinin 7 kinez i kishte sjell enveri kur kishte marrdhenje te mira ata shkonin me radhe te Nena jote pastaj linde ti I pa emer 15.31 nuk kishe as nje mundesi per emer per ty eke parasysh se si del emri po te bashkosh emrat e 7 kinezve

  2. E ka ne tetor ditlindjen doktori o perralla tregonjes. Bo bo bo cfar ben imagjinata e shfrenuar e disave! Deri ktu arritet????? Pu pu pu te mjeret ju!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *