• |
ide | kryesore

Pioli, i pakënaqur me lojën vlerëson karakterin e Milan: “Mentaliteti ynë bën diferencën”

-Instant, Sport

Katër gola, tre pikë dhe kryesim i renditjes, por buzëqeshja për Piolin në fund të ndeshjes nuk është ajo më e bukura pas rezultatit 4-2 të Milanit të tij ndaj Bolognas, që kishte mbetur me nëntë lojtarë: “Vuajtëm, menduam se ndeshja kishte përfunduar pas pjesës së parë – komentoi trajneri i kuqezinjve -. Nëse nuk luan më e humbet kthjelltësinë pastaj rrezikon, për fat patëm kualitetet për tu kthyer tek fitorja në fund”.


Në pjesën e dytë, edhe me 11 kundër 9, Milani e pati të vështirë: “Nuk ishim shumë të kthjellët, ishim të furishëm gjithë kohën, por të kishe si Ibran ashtu dhe Giroud në zonë na krijoi pak konfuzion – vazhdoi Pioli -. Ne hodhëm shumë topa në zonë, pa menduar dhe hapur lojën. Dhjetë minutat e para të pjesës së dytë ishin shumë të këqija, duhej ta menaxhonim më mirë ndeshjen kundër një skuadre që na priste”. Sidoqoftë, një sukses i rëndësishëm për kuqezinjtë: “Ndeshjet pas Ligës së Kampionëve, kundër kundërshtarëve që kanë pushuar, janë gjithmonë të vështira. Ne do të mësojmë shumë nga katastrofa e fillimit të pjesës së dytë, por kjo është një fitore shumë e rëndësishme. Tani le të mendojmë për Torinon, duke u përpjekur të rikuperojmë energjinë fizike dhe mendore”.


Ibrahimovic me luhatje deri para golit në fund: “Do të kishte qëndruar në fushë me Giroud edhe pa të kuqen për Sorianon, sepse mendova se do të na kishte sjellë situata të favorshme. Ai përfundoi shumë i lodhur, por e rëndësishme është që fitojmë ndeshjet edhe në këtë mënyrë, por ne duhet t’i menaxhojmë më mirë disa momente. Në pjesën e parë ne bëmë shumë mirë, duke rrezikuar pak. Më pas u kthyem në fushë me qëndrimin e gabuar, por kjo do të na bëjë të rritemi”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu