• |
ide | kryesore

“U fry e u fry derisa i shpërtheu zemra”: avokati i Maradonës akuzon mjekët që e kuruan dhe… dy vajzat e tij

-Instant, Sport

Matias Morla, ish-avokati i Diego Maradonës, argumentoi se trajtimi mjekësor që iu dha ‘Diez’ pas operacionit në kokë “ishte shumë i keq dhe e çoi në vdekjen e tij”, ngjarje në të cilën kontribuoi edhe sipërfaqësia e vajzave të tij Dalma dhe Giannina, të cilat autorizuan transferimin e tij në një shtëpi të papërshtatshme, në vend që ta mbanin të shtruar në klinikë. Në përfundim të një marrjeje në pyetje nga prokurori publik i San Isidros, i cili heton rrethanat e vdekjes së ish-futbollistit, Morla raportoi detaje në lidhje me herën e fundit kur e pa Maradonën në jetë, më 16 nëntor 2020, nëntë ditë para vdekjes së tij.


“Gabimet e bëra – tha ai – ishin të shumta sepse Diego vdiq, u fry e u fry derisa i shpërtheu zemra”. Trajtimi mjekësor që mori Maradona “ishte shumë i keq, prandaj vdiq” më 25 nëntor 2020, këmbënguli avokati, duke kujtuar se ‘Pibe de oro’ vuante nga probleme me veshkat dhe mëlçinë, insuficencë kardiake, përkeqësimin neurologjik dhe varësinë nga alkooli dhe psikoilacet. “Kur hyra në shtëpi – kujtoi ai – ai kishte një zë të çuditshëm, si ai i një roboti, shumë i lartë dhe me ndërprerje. I informova të gjithë për gjendjen e tij shëndetësore. Më pas kuptova se ishte për shkak të sasisë së ujit të mbajtur nga trupi”.


Duhet thënë se ekipi mjekësor prej shtatë personash që e asistonte është dëgjuar nga gjykatësit dhe anëtarët e tij janë akuzuar për veprën penale “vrasje e thjeshtë, me dashje të mundshme”. Më në fund, Morla e quajti “çmenduri” vendimin e familjes për të vazhduar rikuperimin e Maradonës jashtë një ambienti spitalor. “Ai – shpjegoi avokati – nuk kishte arsye të shkonte në një shtëpi kur mjekët thanë se duhej të qëndronte në klinikë”. Në fund, avokati hipotezoi se ish-lojtari i Napolit ishte “braktisur nga vajzat e tij”, Dalma dhe Gianinna, por në këtë fushë “një gjë është përgjegjësia morale dhe tjetër përgjegjësia ligjore”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.