• |
ide | kryesore

Dridhen Juventus e Napoli: hetohen 62 operacione merkato për manovra financiare

-Instant, F1, Sport

Një kërcënim i ri sillet mbi Serie A: dy vjet fitime kapitale, midis 2019 dhe 2021, dhe 62 operacione në merkato kanë përfunduar nën syrin e Komisionit Mbikëqyrës të Klubeve të Futbollit (Covisoc) dhe tani të dhënat janë në tryezën e Prokurorisë Federale. Siç raporton Repubblica, raporti iu dorëzua prokurorit të FIGC Giuseppe Chinè dhe Presidentit Gravina për të kërkuar që të hetohej natyra e operacioneve: Juventus dhe Napoli janë dy skuadrat më të rrezikuara.


Për sa u përket bardhezinjve, nën objektiv janë kontratat e blerjes së kartonëve të lojtarëve si Franco Tongya dhe Marley Aké, dy lojtarëve që u këmbyen për 8 milionë euro secili dhe që sot luajnë përkatësisht në ligën e katërt franceze dhe në Serinë C. Operacione të tjera të Juventusit janë nën mbikëqyrjen e Covisoc, veçanërisht 42 transferime dhe 21 lojtarë të përfshirë për një xhiro prej 90 milionësh konkretisht, mbi të gjitha në vëmendje kanë qenë shkëmbimet me Barcelonën mes Pjanic-Arthur dhe me Manchester Cityn mes Cancelos dhe Danilos.


Edhe disa operacione të Napolit e kanë bërë të dyshimtë Covisocin, veçanërisht blerja e Osimhenit. Nga 4 lojtarët që përfunduan në Lille për 20 milionë, tre prej tyre tashmë janë rikthyer sot në Itali (dy në Serinë D dhe një në Serinë C), ndërsa tjetri është te skuadra e Lille por që nuk është aktivizuar kurrë.

Operacionet janë “të dyshimta”, por ka një pyetje që vetë Covisoc ndoshta do të duhet të heqë dorë: si e përcakton nëse vlera e një shkëmbimi është e përshtatshme? Kjo ishte pikërisht pengesa mbi të cilën u ngritën hetimet në vitin 2018 për Milanin dhe Interin. Tani topi kalon te Chine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu