• |
ide | kryesore

Pfizer në kaos/ E punësuara vodhi dokumentet konfidenciale për vaksinën antiCovid dhe ia mbathi

Arkiva

Kompania Pfizer ka paditur një ish-punonjëse Chun Xiao (Sherry) Lika, me pretendimin se ka vjedhur një numër të madh dokumentesh të besueshme, përfshirë edhe ato të lidhura me vaksinën anti-COVID. Lika akuzohet për ngarkimin e fshehtë të 12,000 dokumenteve nga një laptop i lëshuar nga kompania drejt një llogarie personale të Google Drive dhe pajisje të ndryshme personale. Pfizer gjithashtu akuzon Li-në se ka mashtruar kompaninë në lidhje me atë që ka bërë me dosjet që ajo ka marrë, të cilat përfshijnë pronën e tyre intelektuale. Dokumentet e vjedhura kanë të bëjnë me vaksina të shumta Pfizer, ilaçe dhe inovacione të tjera, duke përfshirë të dhëna të fshehta lidhur me vaksinën e saj COVID-19.


Kompania zhvilloi vaksinën COVID-19 së bashku me BioNTech.  Në padi theksohet se Pfizer investoi më shumë se 2 miliardë dollarë në vaksinën e COVID-19.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu