• |
ide | kryesore

Gjithçka filloi me një celular të prishur. Gjykata zbulon ‘mashtrim dhe gënjeshtra’ në rastin e shantazhit me kasetë seksuale që tronditi Francën

-Instant, F1, Paparazzi

Gjithçka filloi me një celular të prishur.


Në vitin 2014, futbollisti francez Mathieu Valbuena po kërkonte të merrte disa të dhëna nga telefoni i tij i vjetër, kur jeta e tij ndryshoi përgjithmonë dhe ai ra në një komplot shantazhi. Më shumë se shtatë vjet më vonë, ish-bashkëlojtari i Valbuena-s në Francë, Karim Benzema, i cili luan për Real Madridin, u dënua me një vit burg me kusht dhe një gjobë prej 75,000 eurosh (84,000 dollarë) për bashkëpunim në tentativë shantazhi.


Katër nga të bashkëpandehurit e Benzemas në gjyq u shpallën gjithashtu fajtorë, me tre prej tyre dënime me burg.

Tewfik Bouzenoun, avokat i të pandehurit Younes Houass, i cili u dënua me 18 muaj me kusht, i tha CNN se klienti i tij ishte “i manipuluar”.

“Ai kurrë nuk u angazhua në shantazh ose tentativë për shantazh pasi nuk kërkoi kurrë para. Ai kurrë nuk kishte një kërkesë financiare,” tha Bouzenoun për CNN në një deklaratë.

“Mendoj se vendimet janë më pak të rënda se ato të kërkuara nga prokurori, shoh butësi dhe mëshirë në to.

Ndër skedarët e transferuar nga telefoni me defekt i Valbuenës në 2014 nga Axel Angot ishte një video që përmbante përmbajtje seksuale që përfshinte Valbuenën.
Pothuajse një vit më vonë, Angot, me ndihmën e të tjerëve, u përpoq të përdorte shiritin seksual për të shantazhuar futbollistin, sipas një deklarate nga gjykata e Versajës që dënoi Benzema.

Ata që tentuan të shantazhonin Valbuenën arritën gjithashtu te një tjetër ish-ndërkombëtar francez, Djibril Cisse, i cili, ashtu si Benzema, ka luajtur për disa nga klubet kryesore të Evropës, në një përpjekje për të bindur Valbuenën të paguajë.

Megjithatë, Cisse refuzoi të ndihmojë, sipas dokumenteve të gjykatës. Kështu shantazhuesit iu drejtuan Benzemës, i cili ishte shok fëmijërie i njërit prej tyre, Karim Zenatit, në përpjekje për të bindur Valbuenën të paguante.

Në dhënien e vendimit të saj, gjykata vendosi se Benzema, duke “paraqitur në mënyrë të rreme veten si një mik që dëshiron të ndihmojë shokun e tij të skuadrës”, përdori staturën e tij profesionale dhe gënjeshtrat për të bindur Valbuenën që të “i nënshtrohet shantazhit duke paguar një shumë parash dhe të kontaktojë për këtë qëllim miku i tij Karim Zenati, i cili ishte i vetmi në gjendje ta ndihmonte”.

Pas vendimit të së mërkurës, ekipi ligjor i Benzemas tha se ylli i Real Madridit do të lirohet “në gjykatën e apelit”.
“U njoftua qartë nga gjykata se Karim Benzema nuk ishte në dijeni të makinacioneve të mëparshme dhe më pas në fund ata thanë se ‘ai nuk mund, nuk e dinte’, pa asnjë provë,” tha jashtë një nga avokatët e Benzemas, Sylvain Cormier. salla e gjyqit.
“Ata e kanë dënuar atë me një dënim shumë të rëndë, të padrejtë pa prova. Jam shumë i tronditur nga ky vendim,” shtoi Cormier.

Në deklaratën e gjykatës thuhet se Benzema dhe Valbuena nuk kanë qenë miq përpara këtij incidenti. Ylli 33-vjeçar i Real Madridit nuk kishte as numrin e telefonit të Valbuenës, sipas gjykatës.Benzema gënjeu për takimin e tij me Mustapha Zouaoui, të cilin gjykata e quajti organizatorin e shantazhit, kur u mor në pyetje për herë të parë nga hetuesit, thanë dokumentet. Ai po e bënte këtë për të mbrojtur Zenatin, shokun dhe punonjësin e fëmijërisë së Benzemas, sipas deklaratës së gjykatës.

Benzema këmbënguli që Valbuena të takohej me Zenatin. Lojtari i Real Madridit i tha Valbuenës, i cili tani luan për klubin grek Olympiacos, se njerëzit që posedonin kasetë ishin nga grupe të mëdha kriminale nga qyteti jugor francez i Marsejës dhe e këshilloi atë të mos shkonte në polici.

Benzema madje iu betua Valbuenës “në kokën e vajzës së tij” se nuk do të kishte asnjë kopje të kasetës seksuale.

Valbuena kuptoi se “qëllimi i manovrës ishte të nxirrte një shumë parash prej tij në mënyrë që të parandalonte që video të bëhej publike,” tha gjykata në deklaratë.

Gjykata pranoi se Benzema mund të mos kishte qenë në dijeni të manovrave prapa skenës që po ndodhnin, por deklaroi se ai ishte i përfshirë personalisht në përdorimin e “mashtrimeve dhe gënjeshtrave” për të “bindur shokun e tij të skuadrës [Valbuena] që t’i nënshtrohej shantazhit dhe kontaktoi për këtë qëllim njeriun e tij të besuar, në këtë rast Karim Zenatin”.

Gjykata e mori këtë vendim bazuar në përmbajtjen e diskutimit të Benzemas me Valbuenën më 6 tetor 2015, në periferinë pariziane të Clairefontaine vendi i terrenit të stërvitjes së Kombëtares Franceze të cilën ai ia tregoi Zenatit menjëherë më pas.

Bisedat telefonike të regjistruara mes Benzemas dhe Zenatit, të cilat u luajtën në gjyq, nuk treguan ndonjë vullnet të mirë ndaj Valbuenës dhe “provojnë ekzistencën e një tentative shantazhi të udhëhequr nga dyshja”, thuhet në deklaratë.

Federata Franceze e Futbollit tha se nuk kishte asnjë deklaratë për rastin kur u pyet nga CNN, por presidenti i saj, Noël Le Graët, sqaroi se Benzema “është ende një lojtar për ekipin francez. Ky vendim nuk ndryshon asgjë për ne”.

Real Madrid nuk pranoi të komentojë mbi rastin kur u pyet nga CNN. Avokati i Valbuenës, Paul-Albert Iweins, gjithashtu nuk pranoi të komentojë dënimin e Benzemas.
Më vonë të mërkurën, Benzema luajti dhe shënoi në fitoren e Real Madridit në Champions League kundër Sheriff Tiraspol.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.