• |
ide | kryesore

Përmbytjet në Brazil/ Zhvendosen rreth 63 mijë persona, të paktën 20 viktima

-Instant, Arkiva, Planet

Moti i keq ka shkaktuar përmbytje masive në Brazil. Si pasojë e reshjeve të dendura dhe përmbytjeve shumë zonë janë të bllokuara.

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën, ndërsa deri më tani 63 mijë qytetarë janë zhvendosur.


Dy viktima u shënuan në Itabuana ku një 21-vjeçar u përfshi nga rrymat e fortë e përmbytjeve , ndërsa një 33-vjeçar humbi jetën si pasojë e rrëshqitjes së dherave.

Sipas autoriteteve rreth 116 komuna janë të prekura nga moti i keq, ndërkohë ekipet e shpëtimit ndodhen në terren për t’i ardhur në ndihmë banorë të bllokuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu