• |
ide | kryesore

Hamilton shet makinën e tij Pagani Zonda të personalizuar: çmimi shkon në qiell

-Instant, Sport

Për Lewis Hamilton, kjo është një periudhë plot ndryshime. Në F1, britaniku i datëlindjes 1985 duhet të përgatitet sa më mirë për një revansh me Max Verstappen në 2022, edhe pse këtë herë në rolin e sfiduesit. Në garazhin e tij, megjithatë, ai tashmë ka bërë një zgjedhje drastike, duke vendosur të ndahet me një nga xhevahiret e tij: Pagani Zonda 760LH. Modeli u ble nga shtatë herë kampioni i botës në vitin 2014 dhe ndodhej në rezidencën e tij në Principatën e Monakos. Çmimi i shitjes është vërtet i jashtëzakonshëm: 10 milionë euro.

Pagani Zonda që i përkiste Hamiltonit është një ekzemplar vërtet i veçantë. Në fakt, është makina e dytë e kësaj serie të realizuar dhe është ndërtuar me besnikëri duke ndjekur udhëzimet e Lewis. Fuqia e 760LH është motori V12 Amg me aspirim natyral 7.3 litra, i aftë për të dhënë 750 kf. Ndryshe nga shumica e modeleve të tjera të kësaj serie, ekzemplari i Hamilton është i pajisur me një transmision manual me 6 marshe dhe tranzicion të pasëm. Për më tepër, nga pikëpamja estetike, ky model dallon në një pendë qendrore që i referohet prototipave të 24 Hours of Le Mans dhe një ajrim të vendosur mbi çati. Një ide e marrë nga Zonda 5.


Marrëdhënia e Lewis me Pagani Zondan e tij ishte e veçantë. Britaniku pranoi se nuk i vlerësonte shumë disa aspekte të drejtimit të automjetit, siç është manovrimi. Nga ana tjetër, ai e quajti makinën e tij të preferuar edhe për shkak të zhurmës, e konsideruar si më e mira ndër makinat e garave në koleksionin e tij.

Shtatë herë kampioni i botës nuk e ka ngarë shpesh këtë model, pasi ka më pak se 1000 kilometra. Në vitin 2015, Hamilton u përfshi në një aksident me shpejtësi të ulët me këtë Pagani, pa pësuar ndonjë dëmtim serioz. Këto ditë, megjithatë, ka ardhur vendimi për t’i thënë lamtumirë makinës së tij të garës, ndoshta i bindur nga ideja për të vazhduar në rrugën e hibridit përpara se të kalojë te elektrikja. Ai e kishte blerë Zondan për 1.4 milionë euro. Shtatë vjet më vonë, shitja i dha atij 8.6 milionë euro plus. Nuk dihet se kush është blerësi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu