• |
ide | kryesore

Radikalizohet lëvizja e Berishës/ Përndjekje, sharje dhe vezë kur Basha del në rrugë

Arkiva, Kryesore, Lajme

Ditët e fundit, Lulzim Basha e ka parë veten në ca situata të sikletshme që do t’ia bënin ditën të vështirë çdokujt. Pavarësisht mëkateve që mbajnë mbi supe, pak politikanë shqiptarë janë gjendur më parë nën breshërinë e sharjeve dhe ofendimeve të rënda në këtë formë. Sapo Lulzim Basha bën të dalë nga makina, njerëz të acaruar në rrugë lëshojnë ofendime dhe thirrje nga më banalet.

Në Fier, ku zhvilloi takimin me mbështetës të tij, situata u acarua mes dy grupimeve të militantëve. Situata do të kishte degraduar në një sherr masiv sikur të mos ndërhynte policia. Video më poshtë:


Në fakt, shoqërimi i Lulzim Bashës me policë, kudo që shkon është një fitore e vogël e Berishës, pasi vetë pamja i përshtatet në mënyrë perfekte imazhit si peng i Edi Ramës.

E sikletshme ishte situata edhe këtë të martë për Lulzim Bashën, kur sapo zbriti nga makina dëgjoi sharje dhe ofendime. Dy prej tyre shkuan më tej dhe e qëlluan me vezë ndërsa e quanin “legen” dhe “plehrë”. Video më poshtë:

Me fishkëllima dhe ofendime e pritën edhe në mbrëmje në hyrje të një hoteli në Tiranë. Brenda e prisnin një grup grash demokrate, por sapo doli nga makina mbi të nisën thirrjet “Basha ik” shoqëruar me sharje të rënda. Nga ana e Bashës nuk pati asnjë reagim të drejtpërdrejtë. Ai thjesht përshëndeti me dorë dhe hyri brenda në hotel me dy gishtat lart. Demokratët e irrituar dëgjuan pastaj një fjalë nga Fatmir Merkoçi, një prej protagonistëve të 20 shkurtit 1991, kur u rrëzua statuja e Enver Hoxhës, aktualisht i padëshiruar në PD.

Video më poshtë:

Vendimi për të shfryrë ndaj Bashës në rrugë nuk është spontan. Videot e sharjeve dhe sulmeve verbale janë postuar në rrjetet sociale nga Sali Berisha që ka nxitur më tej mllefin kundër atij, që i rezistoi në 8 Janar.

Që pas asaj dite, Berisha po heziton të shpallë datë tjetër për protestën e radhës. Dështimi i dytë do të ishte fatal për Foltoren dhe ndjekësit e Berishës. Pikërisht për këtë strategjia e lëvizjes anti-Basha është shndërruar në sulme të shkëputura gjysëm-guerile dhe që synojnë diskretitimin e kundërshtarit.

Deri tani, Lulzim Basha ka reaguar me qetësi dhe nuk është kundërpërgjigjur me të njëjtën monedhë. Në sallën ku zhvillohej takimi, ai u pa të hynte i buzëqeshur, megjithëse militantët sapo e kishin shanë dhe ofenduar në format më banale./Lapsi.al

33 Comments

 1. Grupi foltorja eshte nje grup halabakesh pa pike dinjiteti,njerez qe nu skuqen e nuk zverdhe copa mishi me dy sy.

  1. Edhe grupi i SUFLLAQEXHINJVE te bodrumet e pallatit te kongreseve eshte grupi i motershkerdhyerve dhe robqirave sperme e prishur sllavo-komuniste!

     1. ropqir ti, ropqira kesulkuqt e ropqir sdo suflake ketu. ju fisqira jeni problemi me i madh i shqipeve. ju jeni mortja e ketij kombi qe nuk keni tru ne kok e vraponi sa nga enveri, sa nga saleu, sa nga rama apo basha e ca nga meta. pa ju keta nuk do ekzistonin. rrac me e ndyr se ju ropqirat nuk ka o pidhmoter. a more vesh. ju qifsha ato ropt gjith suflakeve pavarsisht ca krahu jan. njerez me bisht e pa tru ne kok.

 2. Si mund Te besosh per me qene kryetar ose kryeminister dike ,Qe ne salle jane 1800 persona dhe dele me ze e figure jane 5004 vete .Cfare morali integriteti ka ky njeri kaq .

 3. “Levizja” e Berishes ne kete janar 2022 fiks si ato “Levizjet” e Ramiz Alise ne 1991 me ato Antimitingjet e Shkolles Bashkuar.

  Ed Rama, Sal Rama e Meta / Bajge e Ramizit ne tre pjese,
  kush pas tyre prapa i shkon / nga Bajga do te kene pjese.

  1. Te thuash qe reagimet e demokrateve ne rruge kunder Lyl Braves NUK qenkeshin spontane eshte e guximshme……

   1. Te besosh se ato qe ti quan reagime te atyre Salianeve ishin Spontane, eshte naivitet i shtirur i shkalles siperore (per mos thene budallallek me brire)

 4. Te quash radikalizime keto “ndodhi” nga votuesit e tu eshte pak e tepert.

  I pari qe radikalizoi eshte pengu me perjashtimet dhe blindimet e zyrave, cfare priste te ndodhte?

  1. Te protesrosh eshte e ligjeshme.Por per nje konservator per nje te djathte familja eshte e shenjte.Sharjet me liber shtepie nene ,grua e femije nje i djathte nuk i ben kurre.Vetem nje mor i kuq e halabaket perdorin kete gjuhe.

   1. Bie dakord me ty qe ofendimet nga familja jane te teperta dhe shume te ulta jashte cfaredo norme, edhe pse Luli eshte kunder levizjes konservatore dhe favorizon me shume drejt levizjes liberale te çilit.

    Merr ne konsiderate edhe gjendjen si ndodhen ata bashke me qindra mijera votues me dike qe i ka marr zvarre prej 8 vitesh duke ua vra shpresat.

   2. Ik mer mos na rruj karin. Lul Brava te perdhunon inteligjencen duke te bere budalla te thote 1850= 5004 vete dhe ti thua mos e shaj? Ca do ti lutemi, aman o zoti Lulezim mos na e bej kete, aman o zoti Lulezim urdhero nje buqete me lule per humbjet e njepasnjeshme dhe sherbimin deri kamikazllek per Ramazanin dhe Sorrosin?

    E shara per te eshte me e pakta. Ate duhet tja qijne robt ta heqin zgupthi nga ai bunker atomik qe e ka emeruar Ramazani te jete “Kryetari i opozites”.

 5. ky shkurt quhet lincim ose fashizem. te kerkosh ti marresh gjerat me dhun eshte thjesht fashizem ose leninizem. fashizmi dhe leninizmi i kan marr pushtetet me dhun. vota ka per ta treguar nqs basha ka mbeshtetje apo jo. ne demokraci gjerat zgjidhen me vot dhe zgjedhje trasparente. jo me zgjedhje ku njeri vet organizon, vet numuron, vet shpall fituesin, se kshu zgjedhjesh bente dhe xhaxhi po nuk kishte demokraci reale.

 6. gjeja me absurde eshte qe berishistet thon se pergjegjesia e humbjeve eshte vetem e bashes kur dhe ata vet e din shum mir qe te gjitha aksionet opozitare jan vendosur ose miratuar nga vet berisha. ca hipokrizie

 7. Dum Babiste ka patur e do kete ne kete vend, per fatin e keq te Shqiperise.
  Dum Baben kur Perandoria Osmane u shkerrmoq, e pastaj Dum Baben Enver te vdekur pas vdekjes. Tani Dum Baben Sali te vdekur e te pa varrosur.
  Keto Dum Babiste ne fakt e kane nje te mire ; Na tregojne sakte numrin e budallenjve qe gjallojne mes nesh.

  1. Mos ke harruar gje dum baben rama ti komentues me lart,perndryshe shto veten te lista budallenjve

 8. Dhuna eshte fundi i llogjikes, ofendimet ndaj Bashes jane primitivizma politike, ekzaltimi ndaj dhunes eshte instikt shtazarak, promovimi i dhunuesve tregon se edhe mediat ne kete vend kane prekur fundin. Aferim edhe Lapsit & berishisteve.

  1. E ardhmja
   Si flet per te ardhmen dhe mbron ate qe ka kaq shume kohe ne krye te partise,ka qene ne pushtet dhe sukseset i ka vetem personale.
   Jo kushdo kunder jush eshte berishist,akoma kujtoni se e hame cdo idiotizem qe thoni?
   Mblidheni mendjen,perveç militanteve qorra dhe perfituesve te shpifur,te çdo ngjyre,askend nuk mashtroni dot.Te gjitha palaçolleqet qe beni ju kane nxjerre bojen dhe jeni njesoj te ndyre para njerezve te ndershem.E verteta vonon por nuk harron.

 9. Radikalizimi i veprimeve te tipit vullnetaret e enverit nga pinjolli i tij politik Berisha dhe ata qe e ndjekin me verberi nga pas vetem i ben mire Bashes dhe PD sepse tregon lakuriq se kush eshte dhe ka qene Berish Dhuna dhe largon pjesen e keqe nga PD-ja qe tashme eshte ne duart e qytetareve.

  1. A per qytetar qe je ti , as per te fshire Ramazanin nuk je. Qyetar nuk te ben qe fle gjume ne qytet, por dinjiteti e respekti per veten tende dhe kunder padrejtesive dhe mashtrimit. Vetem qytetaret si puna jote e dine se 1900 eshte e barabarte me 5004. Nejse, sufllaqet jane kthyer ne mbrojte te atij qe deri dje e tallnin me 7*7=42.

 10. “Peng Basha”, “Lul brava” janë sharrjet sa primitive, aq edhe infantile që hodhi në publik “profesor, doktori” për politikanin Basha, që po prej tij kishte 16 vite që vlerësohej si më i afti në PD.
  Është vënë re se asnjë prej militantëve të tij të niveleve të ulta intelektuale, nuk i përdorin këto sharrje “të moderuara”, po përdorin sharrjet më banale e të ndyra.
  Edhe nga i ashtuquajturi “komitet” revolucionar, nuk janë të gjithë që përsërisin si papagaj këto sharrje të Berishës , por pjesa më e pa emancipuar kulturalisht e tyre.
  “Peng Basha, thotë Berisha duke dashur që me këtë ta bëjë Bashën si një hiç që bëkërka çfarë i thotë Rama.
  Në përceptimin jo vetëm të Ramës se ai e shfrytëzoi me mjeshtëri djallëzore këtë akuzë, por në gjithë përceptimit publik, nëse Basha paska qenë peng, pengamarrësi i tij ka qenë Berisha e jo Rama.
  Sa i takon nofkës tjetër “Lul Brava”
  Kjo është akoma më idiote.
  Nuk ka drejtësi në botë të ndëshkojë ate që për mbrojtje nën kërcënime të deklaruara, të mos kujdeset për ti vënë brava e përforcime dyerve.
  Drejtësia ndëshkon ate që thyen bravat e dyert e sulmon me urrejtje e dhunë në një godinë ku ka njerëz..
  Nuk është aspak e vërtetë se qenkan mediat e Ramës ata që mbështesin e mbrojnë Bashën.
  Është krejtë e kundërta.
  Përveç ndonjë Batoni që nuk ka sesi të mbrojë Berishën që e ka telendisur publikisht, të gjitha mediat e tjera me ndonjë përjashtim , mbështesin Berishën.
  Përse ?
  Sepse kjo i intereson Ramës, pasi qeveria amerikane e ka deklaruar disa herë se po të vihet në krye të PD Berisha, nuk do ta njohë këtë parti.
  Pikërisht këtë do Rama.
  Do një Berishë që sjell shkatërimin e opozitës e jo një Bashë që ka mbështetjen e SHBA.
  Nëse ndonjë Rakip mbledh ca “teologë” gjysëm grekë që i cilësojnë me urrejtje amerikanët si “gringo”, kjo nuk do të thotë se këtyre ju rreh zemra për demokracinë shqiptare por për “demokracinë” e Kalit të Trojës.

 11. Është komentuar sëprapthi thënia e dipllomatit amerikan Eskobar që “zgjedhjet fitohen me vota e jo me dhunë mbrenda partiake” sikur ai ka kërkuar që Basha të rivotohej në një duel me Berishëm.
  Nul la shqiptar të mos ta dijë por edhe cilido ndërkombëtar që ka ndjekur ngjarjet në Shqipëri, , se Basha pas humbjes së zgjedhjeve u rizgjodh me një antar një votë , ndërmjet katër kandidatëve.
  Berisha e të gjithë antarët e komitetit të rithemelimit të partisë demokratike, patën deklaruar publikisht se kanë votuar për Bashën.
  Ka zëra në PD që e ngarkonin Bashën si faktor të humbjes së zgjedhjeve e këta ishin tre kandidatët që nuk fituan, po pjesa dërmuese jo vetëm e nivelit drejtues të PD, por edhe të bazës, ishin tërësisht të bindur se Rama fitoi jo për merita të tij e dobësi të Bashës, po si pasojë e masakrës zgjedhore.
  Pra shkaku kryesor nuk ishte humbja e zgjedhjeve, faji i të cilës i ngarkohet me pa të drejtë vetëm një njeriu, Bashës, por shpalljes nongrata nga DASH i Berishës

  1. Ky kaldaisti i lapsit,duket qe nuk e di kuptimin e fjales radikal. O kaldaist ç’fare ka radikale ne levizjen e Berishes ketu? Jane kundershtare, ti o kaldaist mos prit qe Berisha te puthet llullin ,siç e puthh doçi, .Nuk e shte mire as per llullin, ka frike se toçi behet xheloz! Ne videon e pare nuk duket te jete ndonje i foltores o kaldaist dhe sharjet e vezet duken sikur jane rastesore.. Askush nuk beson me palluqen dhe ashtu fo ta presin gjithmone, sa nuk ka dhene akoma doreheqjen…!Dhe…..asgje e jashtezakoneshme o kaldaja!

 12. I paemri ores 14 :18 Llull brava nuk eshte sharje, eshte nje konstatim!? E kete nofke ja ke vene vetes perderi sa nderroi barvat e blindoi dyert, sipas porosise se doçit!

 13. c’ju shkerdhen nonen ketyre ceceneve te ndyre Le te vrasin njeri tjetrin Eshte me mire per Shqiperine ..keta te dy palet e kane morrin ne trup per tu vra me llastik Ashtu jane rritur me dru nen koke si jastik

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu