• |
ide | kryesore

Zbulohet dokumenti/ Raporti i pagesave për “djegjen” e plehrave që ka futur në ankth Veliajn

-Instant, Kryesore

Ka më shumë se një burim që tregon se Erion Veliaj është tepër i shqetësuar për rrjedhën që mund të marrin hetimet për inceneratorin e Tiranës. Dhe ashtu sikurse tregon një investigim i thelluar që po mbahet tepër sekret, kryer nga kontrolli i lartë i shtetit, ankthi i kryebashkiakut rezulton të jetë i përligjur. 

Lapsi.al ka arritur ta sigurojë dhe ta lexojë këtë raport me 64 faqe që ashtu sikurse duket edhe në foton sipër është firmosur dhe vulosur nga grupi i punës së KLSH-së.


Tashmë dihet se Veliaj ka tejkaluar kompetencat e tij duke dhënë miratimin për ngritjen e incenetarorit të Tiranës pa marë miratimin e domosdoshëm nga këshilli Bashkiak (kjo është bërë në një kohë kur opozita ishte ende prezente aty).

Lexo me tej:

Inceneratori i Tiranës/ Dokumenti me firmë që akuzon Veliajn

Por ajo që vë re Kontrolli i Lartë i Shtetit (Pika 36 faqe 48 e raportit paraprak) është se në shkelje flagrante Bashia e Tiranës vazhdon që prej vitit 2018 të paguaj kompaninë “Integratet Energy B.V SHPK”, për një shërbim që ajo nuk e ofron. Pra Erion Veliaj paguan me 29 euro për ton për invenerimin e mbetjeve ndërkoohë që inceneratori ende nuk ka filluar punë dhe nuk është në gjendje të kryejë djegjen e tyre. Ne raportin e KLSH thuhet: “Që prej vitit 2018 deri aktualisht, Bashkia Tiranë dhe MIE janë duke paguar tarifën 29 euro/ton mbetje urbane për incenerimin e mbetejeve, për një shërbim ende të pakryer duke qenë se ndërtimi i inceneratorit ende nuk ka përfunduar”.

Gjithashtu grupi i auditimit vë në dukje se atij nuk i është vënë në dispozicion dhe nuk ka parë asnjë dokument që të dëshmojë se tarifa 29 euro/ton të jetë nedociuar mes përfaqësuesve të bashkisë dhe atyre të koncesionarit duke hedhur dyshimin se ajo është vendosur sipas oreksit të privatit. Madje në konkluzionet e veta grupi i KLSH thekson me forcë se kjo shifër e lartë duhet të rishikohet për sa kohë që “Integratet Energy B.V SHPK” nuk ka filluar punë dhe nuk e bën djegjen e plehrave për të cilat paguhet.

Në pikën 13 rekomandohet një vendim që duhet marrë “menjëherë”: “Bashkia Tiranë dhe koncesionari të marrin masa për diskutimin dhe arritjen e një marëveshjeje lidhur me tarifën që duhet të paguajë bashkia në situatën aktuale kur mbetjet e depozituara nuk po trajtohen plotësisht deri në momentin që imianti do të vihet në punë”.

Investigimi/Dalin dokumentat, si u vu qeveria në shërbim të koncesionarit të inceneratorëve

Pra ashtu sikurse shihet, në aferën skandaloze të inceneratorëve për të cilën është arrestuar ish ministri i mjedisit Koka dhe janë në kërkim pronarët koncesionarë, kryebashkiaku i Tiranës, jo vetëm ka tejkaluar kopetencat për ta miratuar ndërtimin e djegësit të Tiranës, por ai ka vazhduar ta paguajë “Integratet Energy B.V SHPK” që prej 2018, ndonëse impianti për djegjen e plehrave ende nuk është ndërtuar. Ndoshta kjo është edhe arsyeja që raporti i KLSH që Lapsi.al ka arritur të sigurojë mbahet “Top Sekret” dhe për publikimin e tij që i bën shumë dëm Erion Veliajt po ushtrohet trysni e madhe.  

©Lapsi.al  

 

18 Comments

 1. E ca demi i vjen Velise? Akoma ju me keto profka. Po nga te kete frike? Nga policia apo prokuroria??? Apo Yuri Kim? Lerini njerzit te bejne na nje lek. Sa te vene 100 mil euro per koke dhe do menòjne per ne.

  1. zotrote po ben noi lek apo e ke ne bythe si te gjithe shqiptaret?

   ti te pelqen andaj nuk pipetin?

   shijoje te keqen.

   kush ka ze te flase

   po nuk fole e ha me keq, pas kurerimit vjen poshterimi, hedhja ne rruge dhuna, vrasja dhe percudnimi,

   ekeqj ska faund, ti mos fol kenaqu nga kari i ripjelljes

   ishall zoti te hape syte dhe mendjen

 2. Raporti është “top sekret”, por lapsi ka arritur ta sigurojë…..
  Po ta kishte lapsi, nuk rrinte kurrë pa e publikuar, sepse ka dhënë prova për këtë.
  Edhe mund ta ketë, mirëpo në raport mesa duket nuk ka ndonjë gjë që mund të bjerë mbi Erjonin.
  Sepse mesa duket KLSH, e ka mbyllur kontrollin me këshillat e dhëna. Të tregohet kujdes nga Bashkim Tiranë, në negocimin e tarifës… Kjo është masa më e lartë që ka dhënë KLSH. REKOMANDIM… As tërheqje vërejtje….
  U mbars Mali dhe polli….. një miush…

  1. Seriozisht e ke 14.25 ?
   Prandaj kemi arritur ne kte derexhe se ka copa mishi si ju qe bashke me muterin etj,vazhdoni te gjalloni.
   Ora e larjes hesapeve vjen per kedo,mjer ju o te shkrete.

 3. Rrofte reforma ne drejtesi dhe ambasadorja Kim. Drejtesia ne Shqiperi sot eshte ne nivelet me te larta dhe znj. ambasadore ka merita te jashtezakonshme per kete. Drejtesise se reformuar teni i mbetet vetem qe te zhduke provat per Rama-Veliaj & co dhe te burgose e te denoje pa prova Berishen. Cojani ambasadores Kim keto prova dhe te dale e ta mbroje reformen, por me pare te beje nje foto me Veliajn dhe me Ramen qe ta kete kujtim se nje dite keta te dy do “perfundojne ne inceneratore”. Cojini edhe ate rregjistrimin e Veliajt per FSHF qe te vazhdoje e te beje foto me VeliHipin e bashkise.

 4. Keta te lapsit te shkrijne me karrlliqet e tyre .

  ‘ Ka më shumë se një burim që tregon se Erion Veliaj është tepër i shqetësuar ‘ .. ( ah sa me fat jane keta te lapsit qe kane keto ‘ burimet e besuara’ , Tamam agjensi inteligjence jane )
  ‘ Sikurse tregon një investigim i thelluar që po mbahet tepër sekret’ . (Po nuk qenka TEPER SEKERET ky raporti se ja u paskan dhene juve )
  Te presim dhe te shohim si do jete e verteta , se me keto palo lajmesh qe jepni ju nuk shkohet as ne hale.

  1. Atdheu im i pafat, tani je ne dore te bythqimave.
   Tani nuk ke shpetim. Prane bythqirave te vertete jane afruar popull qe han nga duart e perversave, derisa dhe keta te behen bythqira me mish dhe me shpirt.

 5. Ketij Veliajt duhet me ja pre kembet tani, edhe pse gjarpri nuk ka kemb. duhet me e ndalu tani, se shifemi ca po ben duke qen vec kryetar, imaginoni te marr gjith pushtetin nje pusht mafjoz si Veliaj, nje cop muti njeri qe erdhi si mabientalist dhe e ke kthy Tiranen ne nje mas betoni qe te merr frymen. nuk la shesh pa e ber pallat ky pidhmoter pseudo-ambientalist. ky cop mafjozi eshte pergjegjes dhe per jeten e Arditit. Ky cop mafjozi duhet keput tani pa qen von se me kete nuk i dihet si marrin gjerat. Rama eshte kar, o ky eshte ropqir fare.

 6. Lalkurvi foli me chunat me gjuhen e mamit vet.
  Ashtu degjonte mamin te fliste per koqe hekuri te sigurimsave qe ja perdhunonin dhe lalkurvi nga vrima e celesit mesonte fjalorin prej kurve te shqepure.
  Me dhemb e me djeg thoshte mamikurva e lalkurvit…,
  “Por mos ma hiq”….. i thoshte sigurimsave…
  me dhemb por me pelqen.
  Kete zell ka dhe lalrruspia tani kur pallohet me zezake!
  Ptuuuu gojore e shqepur te qifte kinna e madhe farefisin.

 7. Ketyre tua presesh koken perseri e kane shume pak . Duhen djegur te gjalle qe te shpetoj ku vend i basarduar nga bastard komunist te pa din e iman qe mik dhe vella kane vetem lekun . Revolucioni bon fajde ne kete vend bastardesh te kuq .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu