• |
ide | kryesore

Lista e plotë e fituesve të ‘Independent Spirit Awards 2022’

-Instant, Paparazzi, Slider


Ditën e djeshme u zhvillua ceremonia e ndarjes së cmimeve ‘Film Independent Spirit Awards’ e cila vlerëson më të mirët e filmave dhe serialeve televizive të vitit të kaluar.

Shfaqja u mbajt në Santa Monica dhe u drejtua nga Megan Mullally dhe Nick Offerman.Këtë vit të nominuarit kryesorë të filmit përfshinin A Chiara, C’mon C’mon, The Lost Daughter, The Novice dhe Zola, të cilëtkonkurronin në kategorinë e filmit më të mirë. Ndërkohë, Blindspotting, It’s a Sin, Reservation Dogs, The Underground Railroad dhe We Are Lady Parts konkuruan për çmimin e serialit të ri më të mirë me skenar në anën televizive. Filmi Mass, shkruar dhe drejtuar nga Fran Kranz dhe me aktorë Reed Birney, Ann Dowd, Jason Isaacs dhe Martha Plimpton, fitoi cmimin ‘Robert Altman;, i cili i jepet regjisorit të një filmi./Lapsi.al

Lista e plotë të fituesve:

Filmi më i mirë

C’mon C’mon
The Lost Daughter (WINNER)
The Novice
Zola

Regjisori më i mirë

Janicza Bravo, Zola
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter (WINNER)
Lauren Hadaway, The Novice
Mike Mills, C’mon, C’mon
Ninja Thyberg, Pleasure

Personazhi kryesor (femër)

Isabelle Fuhrman, The Novice
Brittany S. Hall, Test Pattern
Patti Harrison, Together Together
Taylour Paige, Zola (WINNER)
Kali Reis, Catch the Fair One

Personazhi kryesor (mashkull)

Clifton Collins Jr., Jockey
Frankie Faison, The Killing of Kenneth Chamberlain
Michael Greyeyes, Wild Indian
Udo Kier, Swan Song
Simon Rex, Red Rocket (WINNER)

Roli dytësor (femër)

Jessie Buckley, The Lost Daughter
Amy Forsyth, The Novice
Ruth Negga, Passing (WINNER)
Revika Anne Reustle, Pleasure
Suzanna Son, Red Rocket

Roli dytësor (mashkull)

Colman Domingo, Zola
Meeko Gattuso, Queen of Glory
Troy Kotsur, CODA (WINNER)
Will Patton, Sweet Thing
Chaske Spencer, Wild Indian

Skenari më i mirë

Nikole Beckwith, Together Together
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter (WINNER)
Janicza Bravo, Jeremy O. Harris, Zola
Mike Mills, C’mon C’mon
Todd Stephens, Swan Song

Skenari i parë më i mirë

Nikole Beckwith, Together Together
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter (WINNER)
Janicza Bravo, Jeremy O. Harris, Zola
Mike Mills, C’mon C’mon
Todd Stephens, Swan Song

Filmi më i mirë i parë

7 Days (WINNER)
Holler
Queen of Glory
Test Pattern
Wild Indian

Kinematografia më e mirë

Lol Crawley, The Humans
Tim Curtin, A Chiara
Edu Grau, Passing (WINNER)
Ante Cheng, Matthew Chuang, Blue Bayou
Ari Wegner, Zola

Editimi më i mirë

Affonso Gonçalves, A Chiara
Ali Greer, The Nowhere Inn
Joi McMillon, Zola (WINNER)
Enrico Natale, The Killing of Kenneth Chamberlain
Lauren Hadaway, Nathan Nugent, The Novice

Çmimi Robert Altman

Mass

Dokumentari më i mirë

Ascension
Flee
In the Same Breath
Procession
Summer of Soul (WINNER)

Filmi më i mirë ndërkombëtar

Compartment No. 6
Drive My Car (WINNER)
Parallel Mothers
Pebbles
Petite Maman
Prayers for the Stolen

Cmimi ‘Someone to Watch Award’

Alex Camilleri, Luzzu (WINNER)
Gillian Wallace Horvat, I Blame Society
Michael Sarnoski, Pig

Truer Than Fiction Award

Angelo Madsen Minax, North by Current
Jessica Beshir, Faya Dayi (WINNER)
Debbie Lum, Try Harder!

Çmimi John Cassavetes (për filmin  më të mirë të realizuar për nën 500,000 dollarë)

Cryptozoo
Jockey
Shiva Baby (WINNER)
Sweet Thing
This Is Not a War Story

Çmimi i Producentëve

Brad Becker-Parton
Pin-Chun Liu
Lizzie Shapiro (WINNER)

Seriali i ri më i mirë pa skenar ose dokumentar

Black and Missing (WINNER)
The Choe Show
The Lady and the Dale
Nuclear Family
Philly D.A.

Seriali më i mirë i ri me skenar

Blindspotting
It’s a Sin
Reservation Dogs (WINNER)
The Underground Railroad
We Are Lady Parts

Performanca më e mirë femërore në një serial me skenar

Thuso Mbedu, The Underground Railroad (WINNER)
Anjana Vasan, We Are Lady Parts
Jana Schmieding, Rutherford Falls
Jasmine Cephas Jones, Blindspotting
Deborah Ayorinde, THEM: Covenant

Performanca më e mirë mashkullore në një serial me skenar

Ollie Alexander, It’s a Sin
Murray Bartlett, The White Lotus
Michael Greyeyes, Rutherford Falls
Ashley Thomas, THEM: Covenant
Lee Jung-jae, Squid Game (WINNER)

Kasti më i mirë i grupit në një serial të ri me skenar

Reservation Dogs


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *