• |

Video/ Në Argjentinë, hidhen granata në fushë: gropat shtyjnë derbin Rosario-Newell’s Old Boys

Tensione në Argjentinë para derbit mes Rosario Central dhe Newell’s Old Boy. Ndeshja mes dy skuadrave nga Rosario është një nga më të ndezurat në Argjentinë, por edhe në futbollin botëror. Tifozët e dy klubeve në fakt e përçmojnë njëri-tjetrin në mënyrë pasionale. Megjithatë, ndonjëherë e teprojnë, siç ka ndodhur orët e fundit.

Përplasja në fushë mes Rosario Central dhe rivalëve të Newell’s Old Boys nisi me vonesë për shkak të disa granatave që shpërthyen në fushë. Granatat u hodhën në terren dhe tymi rrethoi një cep të zonës së penalltisë. Tifozët mbetën të tronditur dhe arbitri nuk mund të mos shtynte ndeshjen.

Newell postoi një video në Twitter për të dëshmuar se çfarë po ndodhte: “Momenti kur një granatë u hodh në fushë para Clasico Rosarinos”. Skuadra mike, në një shënim të publikuar edhe në rrjetet sociale, konfirmoi gjithashtu se ndeshja do të niste me vonesë për shkak të gropave në terren të shkaktuara nga granatat: “Fillimi i ndeshjes u vonua për shkak se gjyqtari u informua nga shefi i sigurimit. Disa granata të hedhura në fushë krijuan gropa në tokë”.

Fatmirësisht problemi i granatave u zgjidh dhe ekipet dolën në fushë. Në fund, vendësit e humbën ndeshjen me rezultatin 1-0. Golin e vetëm të ndeshjes e shënoi Juan Manuel Garcia gjashtë minuta para fillimit të pjesës së dytë.