• |
ide | kryesore

Bota mund të zhytet në krizë ushqimore. Parashikohen trazira nga uria

-Instant, Arkiva, Kryesore

Sa më shumë të vazhdojë lufta në Ukrainë, aq më i madh bëhet rreziku i një krize globale të ushqimeve dhe aq më shumë shtohen risqet e trazirvae që do të nxiten nga uria. Këto janë parashikimet më të zymta të agresionit të Putiunit të cilat po zënë vend gjithnjë e më të madh në faqet e shtypit botëror. Gazeta franceze e së djathtës “Le Figaro” e lexuar nga Lapsi.al shkruante në editorianin e kësaj të shtune se: ” Ekziston frika nga një krizë ushqimore, dhe kjo jo vetëm në zonat e luftimeve. Rusia dhe Ukraina përbëjnë një të tretën eksporteve botërore të grurit. Konflikti e ndërpreu zinxhirin e furnizimit, e rriti çmimin për ton deri në nivelin rekord të vitit 2011. Këtë datë askush nuk e ka harruar, sepse tamam atëhere, ndërkohë që zgjaste kriza financiare, u shënua dhe fillimi i revolucioneve arabe”.


Tensionet sociale kanë filluar të ndihen në vendet më të ekspozuara, veçanërisht në Afrikë. Situata ishte tashmë e vështirë para konfliktit për shkak të pandemisë dhe kushteve të këqija të klimës që kufizuan të korrat. Kurba e çmimeve të mallrave bujqësore që filloi të ngrihej në korrik 2020, e nxitur më pas edhe ngaajo e naftës, është rritur ndjeshëm që nga fillimi i ofensivës. Kjo ndodh për një arsye të thjeshtë : Ukraina me hambarin e saj në detin e  të Zi, dhe Rusia peshojnë shumë në skenën bujqësore botërore. Vetëm ato të dyja përbëjnë 30% të eksporteve botërore të grurit dhe 17% të misrit. Ukraina është eksportuesja e katërt e grurit dhe misrit dhe e para për vajin e lule diellit”.


“Ukraina është sistemike për ekuilibrin global të ushqimit”, përmblodhi disa ditë më parë presidenca franceze. Pushtimi nga Rusia dhe bombardimet i ndërprenë eksportet nga ky vend. Mallrat nuk kalojnë dot më pasi Deti i Zi është i bllokuar. Shqetësimi ka të bëjë edhe me korrjet e vitit të ardhshëm. Çmimet e grurit dhe misrit janë rritur përkatësisht me 35% dhe 25%, që nga
24 shkurt i këtij viti.Rusia është gjithashtu një prodhues kryesor i plehrave, çmimet e të cilave po rriten për shkak të rritjes të çmimit të gazit.

Lind një pyetje kyçe : çfarë strategjie do të zgjedhë Vladimir Poutini? Ndonëse ekonomikisht Moskës i duhet të shesë patjetër rezervat që mban në magazinat e saj të  mbushura me grurë, Kremlini mund të joshet për të luajtur politikisht, duke vënë kufizime këtu apo atje. Ish-presidenti rus Dmitri Medvedev kërcënoi të premten për kufizimin e shitjes së drithërave duke përcaktuar se prej tyre do të përfitojnë vetëm “vendet mike”.

Të gjiha këto pasiguri krijojnë stres dhe paqëndrueshmëri në tregje. Sot rritja e çmimeve i ka vendosur përballë goditjes vendet në zhvillim. Kjo i ka bërë qeveritë që të kërkojnë me anë të subvencioneve që të ruajnë fuqinë blerëse për të shmangur trazirat sociale.

Afrika e veriut, që konsumon më shumë grurë dhe që varet kryesisht nga importi ngjan për momentin më e prekura.  Egjipti u tërhoq nga disa tendera ndërkombëtarë sepse çmimet e blerjes qenë tepër të larta.

Në Tunizi, një vend i dëshpëruar financiarisht, që vazhdon negociatat me FMN-në u zhvilluan demonstrata në zonat rurale. Disa telashe pati në Marok dhe Irak. Në Sudan, i cili po përballet prej muajsh me kaosin social, shpërthyen trazirat. Fotografia është më shumë se kritike në Jemen, ku ende ka luftë, dhe në një Liban, shteti i të cilit ka falimentuar dhe njerëzit janë të uritur. 

Në këtë situatë, në një editorial të saj gazeta Le Monde e lexuar nga Lapsi.al shkruante: “Prioriteti i parë është parandalimi i mungesës së drithërave që do shfaqet në muajt e ardhshëm në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, ndërkohë që lufta në Ukrainë rrezikon të privojë planetin nga një e treta e eksporteve të grurit”.  Por kjo do të varet nga disa faktorë që janë varësia nga drithërat që vijnë përmes Detit të zi, raporti i importeve nga Ukraina dhe Rusia, kapaciteti i qeverive për suvencione ndërkohë që buxhetet e tyre janë në pië të hallit në periudhën pas pandemisë .

©Lapsi.al


21 Comments

   1. hahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa…………………..

 1. Palloshi sapo degjon fjalen krize kalon ne ogazem . Sapo ta lexoje kete artikull do ferkoj barkun nga kenaqesia . Ka shansin te vjedh perseri . Atij nuk i rruhet per popullin por betem per xhepat e tij dhe te nje shpure qe i bete nga pas .

  1. Mediave franceze duhet tju rekomandohet që të lexojnë “veprat” e shokut Emver..
   Nëse nuk ka grurë e misër, ai e kishte zgjidhur punën me pataten.
   “Patatja është bukë edhe gjellë” , thoshte paranoiaku.

   1. XHAXHUT TI HANI KARIN JU BYTHQIRAT E SORROSIT.Sot po pastroni bunkeret e xhaxhit dhe ja moret ne goje Vicic tu dergonte dritherat. Bythqira te LGBT

 2. Fale sanksioneve tani Rusia ka preteks per te shkaktuar krize urie globale.

  Mjere per dimrin ardhshem qe e pret Shqiperine

 3. Lapsi cfare korr do mbledhesh, keni bere gith ato shkrime jo sorosi jo gates etj etj saqe edhe kur shkruani nai gjo te sakte nuk ju besojn ato qe ju lexojn e mbeshtetesit

 4. Rroftë USA që nuk është kurrë agresor.
  Poshtë Rusia që është agresor.
  Qifshit veten me daulle

 5. në trurin e tij, ai ka rikthyer vizën amerikane, ka hequr “non grata” familjarisht, ka gjunjëzuar Biden dhe Blinken, ka ndaluar Yuri Kim të shkojë tek zyra e tij tek SHQUP-i, dhe po ndalon Edi Ramën të zgjedhë dhe presidentin. Kot nuk ndalon dhe Putinin të mos vazhdojë më luftën në Ukrainë. Çka më shumë Putini se ai, në fund të fundit. Ai ka pushtuar Vorën, ndërsa Putini nuk po pushton dot Kievin.Shpellkari Arb ja lepive bythen salihut dhe sot o kopili i dobicit serb salih

 6. Ky eshte paniku qe perphapin globalistet me ne krye psikopatin Gates qe kerkon qe bota te ushqehet me mishin e tij sintetik dhe jo ate natyral.E vetmja krize eshte qe te cohemi e ti varim per gjhe keta plehra qe duan Grand Reset dhe New World Order

 7. Artikull propagandistik dhe panik përhapës që çon ujë në mullirin e zi të orakullit të së keqes Ed Kokainës! Këta vetë i bëjnë krizat.

  Çfar bëri vaki lapsi, ju kanë hedhur trutë e gomarit apo kërcënuar ??!!

 8. ka nje shanc te organizoje protesta Salih Non Grata kundra krizes boterore hahahaha Vazhdon mer diphenin Doktori i karit? Ka 40 vjet qe vetem me droge e mban shpirtin qe kur punonte ne spital si sekretar Partije

 9. Eshte propagande, se bota nuk ka vdekur nga uria as ne dy luftera boterore e jo me per kete lokalen mes sllaveve.

  Madje shtypi amerikan shkruan se SHBA kane fituar luften ekonomike me sanksionet e perendimit.

  Nuk eshte e larget dita kur te tunden qeverite nese vertet popujt kercenohen me urine.

  A do te kete fitimtare ne nje situate te tille ?

 10. Lufta e Ukraines ashtu si revolucionet arabe te pranveres 2011 u nisen nga amerika e Mbreteria e Bashkuar se kishin e kane qellim ndryshim regjimi.

  Absurdi i varferise se Afrikes per drithera buke kur kontinenti ka hapesira pa fund bujqesore eshte shkak i drejtperdrejte i politikave Amerikane e Britanike qe ju imponojne kompanite shumekombeshe qeverive vendase tua mbjellin e korrin tokat kombetare, e shesin prodhimin e drithit ne Tregjeet boterore duke lene afrikanet me gisht ne goje. Anes lumit i palare…

 11. KRIZAT E KRIJON DORA E ZEZE QE DREJTON BOTEN DHE JO LUFTA NE RUSI. PSE DUHET TE KETE KRIZE PER NAFT NGA EMBARGO NDAJ RUSISE.? POR DORA E ZEZE I VENDOS EMBARGO EDHE IRANIT I VENDOS EDHE VENEZUELES QE E MBYSIN BOTEN ME NAFTE. KESHTU I KRIJON KRIZAT DORA E ZEZE.

 12. Qëndrimet personale të askujt, aq më tepër të atyre që nuk janë pjesë e grupit parlamentar të PD nuk kanë kurrëfarë lidhje me qëndrimin dhe vendimmarrjen e grupit parlamentar. Ata që flasin sot për këtë çështje, në fakt, me ndryshimet kushtetuese të 2008, ia kanë mundësuar Edi Ramës ta zgjedhë, thjesht me vetëm votat e tij presidentin e vendit”.Shko te enveri o xhimi

 13. Qylxhi, llokmaxhi se ndal asnjë perendi. Hiqet si katolik po është stramastik, pi birrë dhe shpirtin e ka hirrë.

  Në origjinë është bektashi ka prishur Kisha e Xhami po jeta i ka shkuar birinxhi.

  Me shokun Enver ka bere fotografi pas aksionit kunder objekteve të kultit ! Grupet armiqesore luftoi gjithe jeten në parti

 14. Berisha uron mikun e tij Orban për fitoren e 4 radhazi: Kjo është spektakolare, le ta urojmë të gjithë,diktatori kriminel salih karaxhic berisha uron diktatorin orban,shpellkare salihu ju urdheron qe dhe ju ta uroni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *