• |
ide | kryesore

Shkatërrohet banda e trafikut të drogës në Itali, mes të arrestuarve shqiptarë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Autoritetet italiane kanë shkatërruar organizatën e trafikut të drogës, pjesë e së cilës ishin edhe shqiptarë. Në pranga kanë rënë 11 persona, pasi policia i gjeti dhe sekuestroi 80 kilogramë kokainë, e destinuar për t’u transportuar drejt Sllovenisë.


Madje, autoritet kanë mundur të zbulojnë edhe një prej bosëve të organizatës. Bëhet fjalë për Ergys Dashin, të riun shqiptar që u vra më 22 janar, teksa ishte duke darkuar në një lokal në Ekuador.


Hetimi 

Droga, e ardhur përmes Atlantikut dhe vendet e Ballkanit kishte distenacion Italinë Veriore, Slloveninë, Holandën, Zvicrën dhe Gjermaninë.

Hetimet nisën në vitin 2017 me disa arrestime në rrugët ku ndodhen club-et e natës në Torino, në rrethet San Salvario dhe San Paolo. Hetuesit kanë rindërtuar zinxhirin e shpërndarësve dhe shitësve, të gjithë nga Afrika Qendrore, deri në një shqiptar që sipas hetuesve ishte pikë referimi për prodhuesit, korrierët dhe blerësit e huaj. Të gjithë të dyshuarit përdornin platforma të koduara në internet për të komunikuar me njëri-tjetrin dhe për të mos u përgjuar.

Për hetuesit, fluksi i substancave që mbërrinin në Piemonte dhe në Italinë Veriore do të kishte qenë mbresëlënëse, siç ishte disponueshmëria financiare e organizatës, e cila nëpërmjet të nominuarve mori me qira akomodime të përdorura për ruajtjen e drogës, pa dijeninë e pronarëve.

Gjithashtu në dispozicion të trafikantëve të drogës janë makina me zhvendosje të madhe brenda të cilave u morën ndarje mjetesh për të fshehur drogën dhe për ta transportuar pasi ajo kishte mbërritur nga deti në portet e Evropës Veriore nga Amerika e Jugut. Një nga bosët e organizatës, shqiptari Dashi Ergys, u vra më 22 janar në një restorant në Guayaquil (Ekuador), për arsye që lidhen me trafikun e drogës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.