• |
ide | kryesore

Macron apo Le Pen/ 5 gjërat që duhet të dini për zgjedhjet në Francë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në orën 20.00 mbyllet votimi për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë. Presidenti Emmanuel Macron dhe liderja e ekstremit të djathtë Marine le Pen duket se janë ata që do të përballen edhe në një raund të dutë në 24 prill pasi janë ata që kanë marrë më shumë vota nga 12 kandidatët.


Në garë, 3 ishin kandidatët më të kuotuar: Emmanuel Macron, Marine Le Pen dhe Jean-Luc Mélenchon.
Pjesëmarrja në orën 17:00 ishte 65%, shumë më e ulët se në zgjedhjet e fundit presidenciale në 2017, por jo aq e ulët sa parashikuan disa.


5 gjëra për Emmanuel Macron

U bë presidenti më i ri në historinë franceze në vitin 2017 në moshën 39-vjeçare.

Një ish-bankier investimesh dhe ministër i ekonomisë që nuk ishte zgjedhur asnjëherë deputet.

I martuar me ish-mësuesen e tij të dramës, Brigitte, e cila është 24 vjet më e madhe se ai.

I ngulitur nga një perceptim se ai është jashtë kontaktit me njerëzit e zakonshëm

I angazhuar në reforma të diskutueshme ekonomike dhe u përball me protesta të dhunshme për një taksë të karburantit.

5 gjëra që duhet të dini për Marine Le Pen

Marine Le Pen është udhëheqëse e partisë franceze të ekstremit të djathtë, Fronti Nacional dhe familja e saj ka qenë sinonim i ekstremit të djathtë në Francë për dekada.

Përpara politikës, ajo punonte si avokate dhe mbronte emigrantët e paligjshëm që përballeshin me depërtim.

Ajo është një lojtare politike në Francë prej vitesh. Mesazhet e saj kundër imigracionit ka mbetur i qëndrueshëm, por ajo ka hequr dorë nga plani i saj për t’u larguar nga BE.

Vitet e fundit, ajo është përpjekur të zbusë imazhin e partisë së saj dhe ta bëjë mesazhin e saj më të përhapur.

Kjo është gara e saj e tretë dhe ajo ka thënë “ndoshta e fundit” nëse humbet për marrjen e presidencës.

Arritjet e Macron?

Ai thotë se arritjet e tij më të mëdha kanë qenë ulja e papunësisë dhe taksave, si dhe shpenzimet më të larta për sigurinë.

Ai e bëri më të lehtë për kompanitë shkarkimin e punëtorëve dhe futi ligje të ashpra sigurie për të trajtuar terrorizmin.

Por ai u detyrua të hiqte një taksë të propozuar për karburantin në vitin 2018 pas javësh trazirash të ndezura nga protestuesit e jelekverdhëve.

Reforma të tjera, duke përfshirë një premtim për të ulur shkallën e papunësisë nga 10% në 7% deri në vitin 2022, u goditën nga pandemia Covid, por papunësia aktualisht është ulur në 7.4%.
©LAPSI.al


3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *