• |
ide | kryesore

Johnson: S’ka asnjë përparim të dukshëm nga forcat ruse në Donbas

-Instant, Lajme, Planet

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha se nuk ka përparim të dukshëm të forcave ruse në rajonin Donbas të Ukrainës, sipas BBC.

“Kam frikë se Putini, me një kosto të madhe për veten dhe ushtrinë ruse, po vazhdon të pësojë humbje në Donbas”, tha ai në një intervistë me Bloomberg këtë mëngjes.


“Përparimi i forcave ruse është i ngadaltë dhe prandaj është absolutisht jetike që ne të vazhdojmë të mbështesim ushtarakisht ukrainasit.”

Johnson tha se ukrainasit kanë nevojë për më shumë armë, duke përfshirë sisteme raketash me rreze të gjatë veprimi.

“Unë mendoj se është shumë e rëndësishme që ne të mos mos humbasin vigjilencën për shkak të heroizmit të jashtëzakonshëm të ukrainasve për tërheqjen e trupave rusë nga Kievi,” shtoi Johnson.

1 Comment

 1. Kryeministri britanik Johnson eshte me aktivi ne qendrime e deklarata per Ukrainen, por jo thjesht si anetar i NATO-s e jashte BE-se, madje as si aleati kryesor i SHBA ne Europe.

  Interesimi britanik qe shquhet per prani kudo ku ndjen ere nafte, gazi, apo pasurish te tjera natyrore, aktualisht ka te beje me projektin e KM britanik per krijimin e nje Komonuelthi europjan, i cili do te fillonte me Ukrainen e pastaj te perfshinte vendet nordike, ato lindore, jashte, por aspirante te BE.

  Ky do te ishte nje bllok perbashkues me Britanine e Madhe ne krye dhe nuk do te lejonte qe BE te zgjerohej ne gjithe kontinentin e vjeter, duke u forcuar politikisht dhe ekonomikisht.

  Pikerisht kunder ketij projekti Presidenti i Frances, Makron, beri propozimin per nje grup vendesh qe duan te hyjne ne BE, duke krijuar nje bashkim politik te asociuar fillimisht, me synim qe te shmanget projekti britanik.

  Ne kete kuader klasa politike ukrainase po luan me dy porta, cka u duk edhe ne mospjesmarrjen e Ukraines ne takimin e Davosit, ndonese pjesmarrja e Ministrit te Jashtem Kuleba ishte njoftuar dhe pritej.

  Kjo panorame nxjerr ne pah faktin se Europa eshte e perfshire dhe fushe beteje e nje lufte te madhe as patriotike, as demokratike, as ideologjike, as ne perplaje kulturash, por thjesht ekonomike e politike, ne nje konkurrence pa fre brenda fuqive perendimore, duke cenuar lirine dhe intefesat e vendeve me te vegjel, perfshire Shqiperine e Kosoven.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.