• |
ide | kryesore

Leclerc, i pari në rrugët e Montekarlos: vijë e parë e gjitha e Ferrarit, në pistën ku vështirë të parakalohet

-Instant, Sport

Charles Leclerc nënshkroi pole position në Montecarlo në fund të një seance kualifikuese të shënuar në fund nga një aksident i Sergio Perez në kthesën Portier, që shkaktoi ekspozimin e flamurit të kuq. Red Bull i meksikanit u godit nga Ferrari i Carlos Sainz, i cili e mbylli 225 të mijëtat pas shokut të tij të skuadrës (poli i 14-të i karrierës, si Verstappen) dhe përfundoi vijën e parë të skuderisë italiane. Linja e dytë e gjitha Red Bull me Perez (+0.253) dhe Max Verstappen (+0.290). Lando Norris dhe George Russell do të startojnë nga e treta.

Vija e parë e gjitha e Kuqe dhe finale thriller në Montecarlo. Me Leclerc tashmë para të gjithëve, përpjekja e fundit e kundërshtarëve të tij zbehet rreth tridhjetë sekonda para se të mbarojë koha, kur Sergio Perez humbi kontrollin e RB18 së tij në fund të tatëpjetës Portier (pikërisht ndërsa po ndiqte numrin 16 të Ferrarit) dhe goditi barrierat disa dhjetëra metra nga hyrja e tunelit. E spostuar në mes të rrugës, Red Bull u godit nga Carlos Sainz. Për spanjollin, për Max Verstappen (dhe padyshim për Perezin) u shua shansi i fundit për të shkuar në ndjekje të kohës së përbindshme të Leclerc. Kualifikueset përfunduan, vija e parë ishte e gjitha për Maranellon, e dyta e pushtuar tërësisht nga Red Bull, me kampionin në fuqi shumë të zemëruar që nuk mundi të provonte të gjithë rrugën për t’u bashkuar me Leclerc në vijën e parë, edhe pse në fakt u mund në katër raunde provash nga katër në Montecarlo, nga shoku i tij i skuadrës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.