• |
ide | kryesore

Lubonja: Kanceri që po gërryen ekonominë dhe Rama që sheh oligarkët

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shkrimtari dhe publicisti Fatos Lubonja akuzoi qeverinë se nuk është përgatitur për krizat duke theksuar se kemi një ekonomi “ha dhe ik” dhe se qeveria ka shkatërruar gjithçka.


“Nuk mund të justifikohesh me tërmetin, pandeminë e luftën tani, për të mbyllur sytë përpara një “sëmundjeje”. Ne nuk kemi parti që të merret me të varfrit, kemi parti oligarkësh. Rama i ka mbledhur e rreshtuar të gjithë si Putini në Rusi. Shqipëria ka nevojë për një parti të majtë.


Është shenjë që kjo parti nuk ka fare ndjeshmëri. A e dini sa është asistenca për njerëzit e paaftë në Shqipëri? Është te 100 mijë lekëshi, 200 maksimumi. Njerëz të sëmurë, që nuk punojnë dot. Këta kanë nevojë edhe për një kujdestar.

Këto janë situata para luftës, që tregojnë se këta njerëz jetojnë në varfëri totale. Ne nuk kemi grumbulluar asgjë, ne kemi ndërtuar një ekonomi “ha dhe ik”. Edhe ata oligarkët që kemi, nuk e di sa të pasur janë. Është një “tumor” që po shkatërron gjithçka” – tha Lubonja në emisionin “Open” në News 24.

“Këtu problemi është shumë më i thellë, kemi një trup të sëmurë prej kohësh që tani që ka rënë kjo pandemia rrezikon të vdesë më kollaj se gjithë të tjerët. Nuk vdes thjesht nga pandemia, nga virusi, por nga trupi që është i sëmurë prej kohësh dhe që ka 100 sëmundje.

Lexova pra krizës, shifra se sa mesatarisht përqind të të ardhurave ditore shpenzonte një shqiptar në krahasim dhe me gjithë vendet e botës për karburantin që përdorte…

Ajo që më rezultonte nga tabela që pashë, ishte nga vendet me tarifat më të larta Shqipëria, 20% të të ardhurave ditore për të blerë 1 litër. Ndërkohë që më i ulëti ishte Irani sepse e prodhon në vend. I krahasova shtetet, merrini shikojini.

Ishte nga vendet ‘kampion’ Shqipëria dhe nuk kishte ardhur kjo situatë, ishte më herët. Kjo nuk lidhet me luftën, lidhet me politikat e qeverisë, me gjithçka ndodh në Shqipëri. Është një sinjal i vetëm i shumë gjërave, siç është ai për rrogat më të ulëta.

Para ca kohësh lexova një letër që i kishte shkruar kryeministrit, ministres së shëndetësisë, disa institucioneve, një danez i cili ishte rrëzuar në rrugë, kishte thyer hundën dhe kishte shkuar në Spitalin e Traumës dhe kishte bërë nja 20 vërejtje.

Ajo që të bënte më shumë përshtypje se nuk kishte as letër higjienike, as ujë në banjë për t’u larë. Kjo nuk ka lidhje me luftën, kjo ka lidhje me disa standarde që duhet të ishin krijuar, me disa shtresa dhjami që duhet t’i kishte vënë kjo shoqëri, që në këtë situatë të tillë t’i shpenzonte.

Kjo s’ka ndodhur, aq më tepër këto që thashë unë kanë të bëjnë me një parti të majtë dhe ju vini gjasme nga një parti e majtë që duhet t’i kishte shumë problem spitalet publike. Çfarë politikash janë bërë këtu” – shtoi Lubonja. ©LAPSI.al

6 Comments

 1. Ljube, po te tregoj nje sekret. Shqiperia ka qene vendi me i varfer ne Europe ne ’90 dhe vazhdon te jete edhe tani. Ndihmat sociale po shkurtohen edhe ne Gjermani. Kohe te veshtira plako.

 2. Atehere ti nderrojne emrin nga parti socialiste ne parti pidhsomiste. Dhe ti hajdar mos krahaso me gjermanine.
  Ndihma ekonomike eshte nje turp.
  Po dhe ti do te jesh si cuni fullanit qe fshin bythen me euro ose je maskara.

 3. Zoti Lubonja, nuk mund te trajtosh problemet ekonomike me blla blla e tua. Na duhen ekonomist te afte qe te japin receta e pastaj ju i mbeshtesni me lloqe. Duke bere te gjithe diturin jeni njesoj si Rama, Berishe e kompani. Oligarket historikish ne çdo rast krizash ekonomike jane mbeshtetur nga qeverite e botes. Mire apo keq jane oligarket qe mbajne ne kembe kete palo ekonomi qe kemi. Jam ne nje mendje me ju qe shqiperise i duhen parti te majta qe te mbrojne shtresat e varfera me fanatizem. Konsevatorizmi Berishjan eshte thjesht teater kukllash.

  1. Oligarket vetem po e rrjepin Shqiperine, pa asnje meshire.

   Pastaj keta nuk jane as oligarke ne kuptimin e plote te fjales. Keta gerryejne shtetin, ne fakt qytetaret ne kete rast, se shteti dhe pushteti ne Shqiperi eshte nje dhe perfaqesohet nga lideri global.

 4. Ekonomistet kane nja pese vjet qe kane folur per keto gjera, por nuk ju len sufllaqja e Fuges ju qe te degjoni se cfare thuhet

 5. Ne debatin e mbremshem ne OPEN, i neveritshem zhurmuesi Kadia. Asnje argument, artikulim i nje nxenesi te fillores ne festen a abetares. Vetem fyerje dhe ironi prej te kompleksuari. Servil dhe idiot i dobishem. Leksione bajate ekonomie, per t´u dhene shqiptareve sapunin per djathe.

  Sa per ate E. Bushatin, i njejti nivel, por pak me i kamufluar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.