• |
ide | kryesore

Grupi i Alibeajt çon Ramën në SPAK

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deputeti Gazment Bardhi në emër të Grupit Parlamentar të PD ka depozituar sot në SPAK një kallëzim penal kundër Kryeministrit Edi Rama për shpërdorim detyre, vepër penale e cila dënohet deri në 7 vjet burgim.


Bëhet fjalë për rastin e dhënies së statusit investitor strategjik dhe pasurive publike në përdorim për bashkëshortin e Ministres për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhacka.


Sipas padisë, bashkëshorti i ministres Xhacka ka përfituar statusin e investitorit strategjik për ndërtimin e një hoteli disa katësh me 5 yje në një sipërfaqe zhvillimi prej 10,592 m² dhe me vlerë rreth 5,5 milion euro, në Gjilekë, Bashkia Himar.

“Shoqëria në pronësi të bashkëshortit të ministres dhe deputetes znj. Olta Xhacka ka përfituar masën mbështetëse të lejimit të përdorimit të bregut para hotelit për një periudhë 30-vjeçare, si dhe përfiton nga incentiva e reduktimit të TVSH-së”, thuhet në kallëzim.

Kjo për demokratët është bërë në shkelje flagrante të ndalimeve ligjore të parashikuara në ligjin për parandalimin e konfliktit të interesit.

“Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e tij si epror i Ministres Olta Xhacka, por edhe si Kryetar i Komitetit të Investimeve Strategjike, ka përgjegjësinë ligjore për të zbatuar ndalimet e parashikuara nga ligji nr. 9367, datë 7.4.2005 “për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike”, i ndryshuar, ku qartësisht specifikohet se deputeti/ministri nuk mund të përfitojë përdorimin e pronave publike dhe se ky rregull vepron njëlloj edhe për bashkëshortin/en e tij”- thuhet në kallëzimin e firmosur nga deputeti Gazment Bardhi.

Në kallëzim evidentohet gjithashtu se sipas ligjit në fuqi në rast se aksionet apo pjesët në kapital janë të regjistruara në emrin e bashkëshortit, ato vlerësohen njëlloj si të ishin të regjistruara në emër të vetë deputetit/ministrit dhe bashkëshorit të tij/saj i kufizohen të drejtat pasurore për to, në të njëjtën masë dhe mënyrë si në rastin e vetë deputetit/ministrit.

“Duke mos aplikuar këtë ndalim, Kryeministri Edi Rama dhe anëtarët e Komitetit të Investimeve Strategjike, të cilët kanë qenë në dijeni se kompania përfituese është në pronësi të bashkëshortit të ministres/deputetes Olta Xhacka, me dashje kanë kryer veprime në kundërshtim me ligjin, që përbën mospërmbushje të rregullt të detyrës, duke i sjellë përfitime materiale të padrejta familjes së ministres Xhacka.” – thuhet në kallëzim.

Kallëzimi penal ndaj Edi Ramës vjen një ditë pasi një grup deputetësh të Partisë Demokratike i kërkuan Kuvendit që të nisin procedurat për konstatimin e papajtueshmërisë me mandatin e deputetit për Olta Xhackën.

36 Comments

 1. Rames do i rruajne karin shpellaret .PeDja eshte nje cete tashme e shpartalluar komplet dhe s’behet me .

    1. o katunar i kuq , do te qime ropt ty dhe pidhamotrave si ty o kurve
     sa per 45 vjet , qoftlargu me shume te qiu ty o kurve sesa ne . se nuk i rrezikonim pushtetin kurse ju te pabeset e dridhnit kollaj prandaj jua qiu rracen deri ne degjenerim o prostitute.

  1. Me keto akuza te pabaza qe bejn duan vetem pak vemendje qe tju permendet emri ne tituj lajmesh si kjo ketu. Turp per kete opozite te mbaruar!

  1. Jo vetem puntor por teper transparent ndaj cdo situate dhr teper i organizuar ne cdo ceshtje per te miren e Shqiperise

 2. Nuk ka frike rama nga spaku sepse te paret qe ka cuar kane qene ato te partise vet per nje parti sa me te paster dhe nje qeveri sa me transparente

 3. Spaku ska cfare ti bej nje kryeministri si Rama qe po mundohet ta zhvilloj vendin e tij sa me shume dhe ta ndihmoj popullin

  1. KA NJI KEQKUPTIM KTU. MOS KAN DASH ME CU SPAKUN TE BYTHQIMI . ME BON SHUM PERSHTYPJE EDHE CETA E SPIJUNAVE PATRONAZHISTE QE QEKAN MOBILIZU ME KET VAPE.

 4. Rama vetrm ka punur per popullin e tij dhe esht munduar dita dites per nje te ardhme me te mire nuk e di cfare jan kto akuza te kota kundrejt tij

  1. Duket qartazi qe Shqiperia po zhvillohet dita dites. Dhe opozite prape perpiqet qe ta uli poshte kete pune. Me vjen shume keq per kete gje.

 5. Nuk kan cfare i bejn fare pasi deri me tani eshte partia e vetme qe ka punuar oer popullin dhe jan aq trasparent ndaj nesh

  1. Parti,enver kelyshat e kuq,nuk e harrojne avazin.
   Shkruajne me keq se ç’recitonin kur ishin femije xhaxhit,na sollen zorret ne fyt bythlepirsit.

 6. Alibeaj te coje ne Spak nongraten me kompani se ai eshte i pari qe duhet te shkoje atje pastaj te shohim nje here nese del i paster nga gjithe kjo gje edhe kismet se mos perfundon dhe vete ne burg.

 7. Se mos futet vete alibeaj ne burg nga spaku se nuk mund te rrijne jasht nga kjo ceshtje.Jane te zhytur koke e kembe dhe na bejne sikur duan te vendosin drejtesine ne vend.

 8. E dim qe jeni papun ju te Pd se mbaruat dhe at pjesen e varrimit te sales dhe keni ngel tani pa gje,rakin dhe pacet e kokes i keni mbaruar dhe kapeni me ramen.Ikni ikni beni naj gje tjeter se mduket do bini brenda me kembt tuaja

 9. Ahahhahahah gjalle akoma ky alibeu ska ca ben me tani do cik zhurme mediatike dhe ben kto levizje te deshperuara

 10. Nje mal me brockulla si e si te perhapin zhurme e te bejn nje kakofoni te vertete ne media keta jan perfituesit e pd

 11. Vazhdoni me akuzat e kota se skeni bere ndonjehere gje tjeter po Ramen se prekni dot se ndryshe nga ju ai gjithe kohen ka punuar per vendin e ska ndejtur kot si partia e ketyre nongratave te korruptuara

 12. Rama ka punuar per popullin dhe i ka sjelle zhvillim. Vazhdoni kenaquni ju me akuzat e kota sikur do jua marre per baze njeri

 13. alibeaj te shohe punen e tij e ta beje sic duhet se duke u mare me ramen nuk nxjerre gje ne drit prap rama do kete mbeshtetjen me te madhe sepse po punon sic duhet dh epo ben cdo gje per kte vend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.