• |
ide | kryesore

Zhdukja e dokumenteve në Kadastrën e Tiranës, Prokuroria nis hetimet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për veprat penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Zhdukjes dhe vjedhjes se dokumentave”, sa i përket çështjes së humbjes apo dëmtimeve të tjera të regjistrave të kadastrës së Tiranës.


“Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, duke marrë shkas nga deklaratat e bëra në mediat e shkruara dhe audiovizive nga ana e Drejtorit të Përgjithshëm të Agjensisë Shtetërore të Kadastrës, Z. Artan Lame, lidhur me humbjen apo dëmtime të tjera të faqeve të regjistrave të kadastrës, për zonat në zhvillim të Tiranës si Farka, Ndroqi, Shën Gjergji etj, ka filluar kryesisht, hetimet duke regjistruar procedimin penal nr. 4807 datë 21.06.2022, për veprat penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Zhdukjes dhe vjedhjes se dokumentave”, parashikuar nga neni 248 dhe 192/a i Kodit Penal, pa autorë të dyshuar”, thuhet në njoftimin e organit të akuzës.


“Lidhur me faktet e sipërpërmendura Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, është e angazhuar maksimalisht që të hetojë në drejtim të zbulimit dhe vënies përpara përgjegjësisë penale të çdo zyrtari apo personi të përfshirë në veprimtari të kundraligjshme në dëm të interesave të ligjshme te qytetarëve apo shtetit.” – thuhet në njoftim.

7 Comments

  1. Mos hetoni shume larg. Lame ka gati nje dekade drejtor i atij institucioni. Rraseni ne burg qe te nxjerre edhe emrat e tjere.

  2. Pas 10 vitesh drejtues suprem i legalizimeve dhe i kadastres , nje dite te mire na doli se rregjistrat qenkan shkaterruar . hajde histori hajde . Edhe nje 5 vjeçar do genjente me bukur se Lame hajduti . Ku ishe ti o lame gjate kesaj kohe ? Çfare bere ? Apo mos je vete ti qe i ke shkaterruar ne menyre qe te grabisni toka pa dogane? Nese e gjithe kasta e rikurvave nuk futet ne burg , shqiperia dhe shqiptaret nuk kane per te gjetur qetesi . Burgu eshte shume pak per ju , plumbin ballit e keni hak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.